Gwiazdy światowej sceny SQL Server

sqlday 2014W dniach 11-13 maja we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyło się największe w tej części Europy wydarzenie poświęcone tematom związanym z SQL Server – konferencja SQLDay 2015. Do Wrocławia przyjechało 400 programistów i administratorów baz danych, inżynierów oprogramowania oraz specjalistów Business Intelligence. Na uczestników konferencji czekało 5 sesji warsztatowych oraz ponad 30 sesji tematycznych. W gronie prelegentów znalazły się światowe autorytety z dziedziny technologii SQL Server oraz baz danych m.in. Adam Machanic, Alberto Ferrari oraz Klaus Aschenbrenner.

 

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Przez trzy dni Wrocław był polską stolicą programistów i administratorów baz danych, którzy z całej Polski, a także z innych krajów europejskich, zjechali na konferencję SQLDay 2015. Nieczęsto się zdarza, by w jednym miejscu można było spotkać tylu ekspertów o nazwiskach uznanych w świecie SQL Server.

11 maja, podczas pierwszego dnia wydarzenia pasjonaci technologii SQL Server mieli okazję podnosić swoje kwalifikacje podczas pięciu sesji warsztatowych. W jednej z nich, Marcin Szeliga - prezes Stowarzyszenia PLSSUG – przekonywał, że analitycy danych będą w gronie najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy.
W ciągu najbliższych pięciu lat ilość danych cyfrowych wzrośnie 50-krotnie. W tym samym czasie liczba analityków powiększy się zaledwie o 50%, a już teraz brakuje ich na rynku. Ponadto, potrzeby analityczne firm ciągle rosną i zmienia się ich charakter — coraz częściej analiza danych przypomina badania naukowe (stawiane są hipotezy, które następnie są weryfikowane i na ich podstawie podejmowane są decyzje). Nic więc dziwnego, że już dziś średnia pensja mistrzów danych jest o 25% wyższa od średniej pensji kierowników projektów i o 40% wyższa od średniej pensji programistów, a mistrz danych znalazł się na pierwszym miejscu listy 25 najbardziej pożądanych zawodów serwisu LinkedIn. – powiedział Marcin Szeliga.
W ramach swojej sesji warsztatowej zatytułowanej „From 0 to DAX” Alberto Ferrari pomagał uczestnikom lepiej zrozumieć język programowania DAX.
DAX jest prosty, ale nie jest łatwy”. To opinia mojego studenta w Dublinie, którą usłyszałem od niego na zakończenie prowadzonych przeze mnie zajęć Power Pivot. Od tego czasu, zawsze używam tego zdania, aby opisać język DAX, który na pierwszy rzut oka wygląda na prosty. Bardzo łatwo utworzyć szybki kod, nawet jeśli do końca nie rozumiesz całego języka. Mimo to, dogłębne poznanie języka DAX oraz pozyskanie umiejętności wykorzystywania całości jego potencjału wymaga czasu i zaangażowania. Metodologia optymalizowania kodu i rozwiązywania problemów jest całkowicie inna w przypadku SQL oraz modeli wielowymiarowych. Jestem przekonany, że uczestnicy mojego warsztatu potrafią dużo sprawniej posługiwać się językiem DAX i już wykorzystują zdobytą wiedzę w swojej codziennej pracy.” – powiedział Alberto Ferrari.
Inny z ekspertów, Adam Machanic poprowadził zaawansowany warsztat ““No More Guessing! An Enlightened Approach to Performance Troubleshooting””, podczas którego przedstawił wiele wskazówek i rad, jak radzić sobie z rozwiązywaniem problemów z wydajnością.
Gdy pojawiają się problemy z wydajnością, życie specjalisty baz danych jest pełne zawodowych dylematów. Podczas swojego warsztatu starałem się przekazać uczestnikom praktyczną wiedzę, jak szybko i sprawnie dokonywać właściwych wyborów. Przedstawiłem stworzoną przeze mnie i rozwijaną od lat sprawdzoną metodologię, która pozwala rozwiązać wirtualnie każdy problem z wydajnością. Podczas zajęć przedstawiłem metody sprawnego łączenia głównych narzędzi SQL Server z różnymi technikami rozwiązywania problemów w celu szybkiego znalezienia jego źródła. Uczestnicy mojego warsztatu już wiedzą, jak radzić sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi problemami, a zarządzane przez nich bazy danych są pod ich całkowitą kontrolą. Jeśli chodzi o samą konferencję to chciałbym podkreślić, że wydarzenie zostało zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Na podkreślenie zasługiwała zwłaszcza przyjacielska atmosfera panująca wśród uczestników, którzy podczas warsztatów i sesji wykazywali się pełnym zaangażowaniem. – powiedział Adam Machanic.
Kolejny z prelegentów, Klaus Aschenbrenner podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami na temat funkcji serwera SQL Server 2014 pozwalających zwiększyć jego wydajność, a Łukasz Grala, poprowadził warsztat “Projektowanie modelu wielowymiarowego danych (DimensionalModeling)”.

sqlday 2015 1

sqlday 2015 2

sqlday 2015 3

sqlday 2015 4

sqlday 2015 5

sqlday 2015 6
 sqlday 2015 7sqlday 2015 8


SQLDay to największa w Polsce konferencja poświęcona tematom związanym z SQL Server organizowana przez Polską Grupę Użytkowników SQL Server (PLSSUG). Konferencja posiada długą historię, do tej pory odbyło się już siedem edycji tego wydarzenia organizowanego nieprzerwanie od 2009 roku.
Konferencja SQLDay posiada długą historię, bowiem to była ósma edycja tego wydarzenia organizowanego przez nasze stowarzyszenie nieprzerwanie od 2009 roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, teraz również postawiliśmy na wysoki poziom merytoryczny warsztatów i prelekcji. Gwarancją tego, był udział w konferencji światowych autorytetów z dziedziny technologii SQL Server oraz baz danych. Eksperci tacy jak Adam Machanic rzadko występują na konferencjach SQL w Europie, dlatego bardzo się cieszymy, że udało się nam ściągnąć Adama do Wrocławia. Naszym założeniem było przekazanie kompleksowej wiedzy, jednocześnie nie zapominając o aktywnościach budujących atmosferę imprezy społecznościowej. Możemy zdradzić, że oprócz bardzo technicznych wykładów, był też czas na szampańską zabawę podczas imprezy integrującej środowisko programistów. – powiedział Marcin Szeliga, prezes Stowarzyszenia PLSSUG, które było organizatorem SQLDay 2015.
Drugi i trzeci dzień konferencji wypełniło ponad 30 sesji tematycznych. Ekspertami, którzy poprowadzili swoje prelekcje podczas konferencji byli m.in. Roman Czarko-Wasiutycz, który omówił pakiety SSIS i pokazał słuchaczom kilka sztuczek, które wspierają efektywne przetwarzanie dużych ilości danych. Innym z prelegentów był regularnie wyróżniany od lat tytułem MVP w kategorii SQL Server – Łukasz Grala, który w swojej sesji szkoleniowej przedstawiał wszystkie mechanizmy dostępne na platformie danych Microsoft do przechowywaniu dużych obiektów, od typów danych, przez FILESTREAM i FILETABLE, poprzez RBS, aż do rozwiązań w chmurze Microsoft Azure – Azure BLOB, czy też Azure DocumentDB.<

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top