8 najbardziej przydatnych aplikacji mobilnych w Twojej firmie

Mobilność to obecnie najważniejszy trend, który wpływa na rozwój każdej firmy. Coraz częściej smartfony, tablety lub kolektory danych służą nam do dokonywania tak zupełnie podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych operacji. Począwszy od przesłania prostej wiadomości, poprzez wystawienie dokumentu, na raportowaniu kończąc.
 

{MosModule module=WiadomościSFA_Dzial}
 
Mobilność uniezależnia pracę od miejsca jej wykonywania, co wprost przekłada się na obniżenie kosztów prowadzenia działalności firm. Obserwując zjawiska konsumeryzacji czy też BYOD (Bring Your Own Device) jesteśmy przekonani, że użycie aplikacji mobilnych przynosi zyski oraz podnosi zadowolenie pracowników, którzy na tych aplikacjach pracują. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć kilka wybranych aplikacji, które uważamy za niezbędne do funkcjonowania firm.

Zanim jednak zaczniemy podróż po możliwościach, warto zastanowić się, skąd można takie aplikacje czerpać. Każdy poważny dostawca urządzeń czy też mobilnych systemów operacyjnych udostępnia sklep, z którego bezpłatnie lub za ustaloną opłatą można pobrać i zainstalować wybrane aplikacje. Niewątpliwie prym wiodą tu App Store i Google Play. Pierwszy, dostępny na urządzeniach firmy Apple, drugi – na urządzeniach opartych na platformie Android. Sklepy te dają możliwość stworzenia z urządzenia mobilnego narzędzia pracy czy też źródła rozrywki. Również Comarch udostępnia aplikacje w Google Play (w wersjach demonstracyjnych lub pełnych).

Mobilna poczta

Jak podaje serwis Wikipedia, pierwszy e-mail został wysłany do Polski 20 listopada 1990 roku. Nikomu zapewne nie śniło się wtedy, że praktycznie w przeciągu 10 lat e-mail stanie się w naszym kraju bardzo ważnym środkiem komunikacji pomiędzy firmami oraz podstawnym sposobem zawierania umów handlowych. Z e-maila korzystamy firmowo i prywatnie. Firmy takie jak Google czy Apple wręcz wymagają od nas założenia konta, żebyśmy mogli używać smartfonów czy tabletów. Poprzez e-maile m.in. potwierdzamy delegacje, zgłaszamy urlopy czy też chwilowe nieobecności. Stąd też naturalna potrzeba dostępu do skrzynki pocztowej zawsze i wszędzie spełniana jest również przez aplikacje mobilne. Z jednej strony możemy instalować aplikacje pocztowe związane z kontem, które założyliśmy (jak np. Gmail), z drugiej natomiast możemy skorzystać z aplikacji zainstalowanych na telefonie, do których podłączamy wiele kont pocztowych i na bieżąco odbieramy nowe wiadomości. Ważne są też mechanizmy powiadomień, które zazwyczaj programy pocztowe mają – dzięki nim nie musimy sprawdzać, czy „przyszło coś nowego”, tylko dostajemy np. dźwiękowe powiadomienie i wtedy sięgamy po urządzenie.

Mobilna sprzedaż

Urządzenia mobilne potocznie zwane „IPAKAMI” już w XX wieku zrewolucjonizowały pracę przedstawicieli handlowych. W jednej ręce rysik, w drugiej urządzenie, kolano podtrzymujące kierownicę samochodu oraz przytrzymywana głową słuchawka na ramieniu były definicją najlepszego sprzedawcy regionu, który przyjmował zamówienia nie tylko u klienta, ale i w samochodzie. Próg wejścia w posiadanie takiego cybernetycznego sprzedawcy był jednak dość wysoki ze względu na koszt zakupu urządzeń. Wraz z rozpowszechnieniem się smartfonów i tabletów problem ten przestał jednak istnieć, a do tego pojawiła się nowa jakość – obsługa palcem.

Comarch ERP Mobile Sprzedaż to idealne rozwiązanie, które łączy w sobie rozbudowaną funkcjonalność ze standardami obsługi aplikacji wyznaczanymi przez Androida. Tym samym osoba przyzwyczajona do szybkości i sposobu działania smartfona z systemem operacyjnym Android bardzo szybko odnajdzie się w tej aplikacji. Podstawowe funkcje, takie jak wystawianie ofert, zamówień, faktur, paragonów czy wydań zewnętrznych, opakowane zostały w mechanizmy rozpoczęcia i zakończenia dnia, generowania wydruków dokumentów czy też raportowania sprzedaży. Wizyty planowane z urządzenia lub z centrali, umożliwiające m.in. windykację należności, przeprowadzenie ankiety, sprawdzenie dostępności własnych towarów czy też sposobu ich ułożenia, pozwalają planować czas pracy. To wszystko sprawia, że smartfon lub tablet stają się skutecznym narzędziem walki z konkurencją.

Mobilny magazyn

Magazyn to miejsce, w którym zaczyna się i kończy każda operacja handlowa firmy. Od wydajnej i bezbłędnej pracy magazynierów zależy to, czy osiągnie ona sukces. Opóźnienia w wysyłkach czy niekończąca się inwentaryzacja mogą skutecznie pozbawić przedsiębiorstwo możliwości osiągnięcia dużych zysków.

Kolektory danych z Comarch ERP Mobile Magazyn to naturalne narzędzie pracy każdego magazyniera. Prosty interfejs składający się z brzmiących jasno komunikatów sprawia, że pracownik kompletuje wysyłki prawie automatycznie i bez najmniejszego wysiłku. Kontrolowane przyjęcia towarów pomagają uniknąć nadwyżek w magazynie wynikających z błędów dostawców. Szybka inwentaryzacja nieprzerywająca procesu wydawania towarów z magazynu to z kolei narzędzie do utrzymania porządku. Comarch ERP Mobile Magazyn eliminuje dokumenty papierowe w magazynie, a wdrożenie nowego pracownika polega na krótkim instruktażu dotyczącym obsługi urządzenia. Całość danych pochodzi i jest zapisywana w czasie rzeczywistym w systemie Comarch ERP, co z kolei umożliwia całkowitą kontrolę nad pracownikami oraz realizacją dyspozycji.

Mobilne analizy

Zarówno właściciel firmy, kierownik zespołu, jak i pracownik będący często w delegacji potrzebuje dostępu do informacji o kondycji firmy lub o realizacji celów, jakie postawiono przed jego zespołem lub przed nim samym. Rozwiązaniem stworzonym właśnie dla nich jest Comarch ERP Mobile BI, który umożliwia dostęp na tablecie lub smartfonie do raportów bazujących na danych zebranych w centrali firmy. Co ważne, jeżeli coś przykuje jego uwagę i pracownik będzie chciał uszczegółowić przeglądane dane, również może to zrobić, ponieważ oglądany raport to nie zdjęcie, ale wykres czy tabela ze wszystkimi możliwościami filtrowania, przestawiania kolumn czy drążenia danych. Każdy wykres możesz zobaczyć w rożnym ujęciu oraz dowolnej formie graficznej.

Monitoring floty pojazdów

Koszty to zmora każdego przedsiębiorcy. Wyznaczamy cele i oczekujemy ich realizacji przy minimalnych nakładach finansowych.

Narzędziem pozwalającym kontrolować bieżącą działalność pracowników w terenie jest Comarch ERP Mobile Flota. Dzięki niemu można zawsze sprawdzić, gdzie pracownik się znajduje, czy trasa, którą pokonuje, została zaplanowana optymalnie, czy może jednak wstał rano, pojechał do klienta X, wrócił na śniadanie, pojechał do klienta Y, wrócił na obiad etc., tym samym marnotrawiąc czas oraz pieniądze na benzynę. Są branże, w których bardzo ważny jest stały, „fizyczny” kontakt z klientem. Dzięki Comarch ERP Mobile Flota możesz zawsze sprawdzić, czy Twój pracownik rzeczywiście był u klienta, czy może siedział w barze, a zamówienia przyjmował przez telefon. Ważną dostępną funkcją jest też możliwość komunikacji z pracownikami, dzięki której można szybko wysłać ważną wiadomości, chociażby o nowej promocji.

Bezpieczeństwo

Szybki i bezpieczny dostęp do firmowych danych to jeden z podstawowych tworzących czynników tworzących przewagę konkurencyjną. Wyobraź sobie, że wchodzisz do siedziby kontrahenta, od którego zależy zlecenie dla Twojej firmy na pół miliona złotych, i przypominasz sobie, że nie zabrałeś ważnej analizy przygotowanej poprzedniego dnia na stacjonarnym komputerze w biurze. Nic straconego, jeśli masz przy sobie smartfon z dostępem do Internetu i aplikację iBard24.

iBard24 to wydzielona i zabezpieczona wirtualna przestrzeń, w której tworzą się kopie zapasowe Twoich danych. iBard24 pozwala także na kompleksowy backup zawartości Twojego smartfona. Usługa umożliwia wykonywanie kopii bezpieczeństwa całej zawartości urządzenia, tj. m.in. skrzynki SMS/MMS, listy kontaktów, kalendarzy, plików multimedialnych, ustawień urządzenia, a nawet APN. W praktyce, dzięki tej funkcjonalności, masz możliwość odtworzenia całej zawartości urządzenia mobilnego, np. po jego zmianie lub awarii. iBard24 oferuje takie rozwiązanie, dając możliwość synchronizacji danych pomiędzy wieloma urządzeniami, na których pracuje użytkownik. Co więcej, synchronizacja ta może odbywać się również pomiędzy wieloma współpracownikami, co pozwala na bieżącą wymianę danych pomiędzy użytkownikami i ich urządzeniami.

Mobilny pracownik

Jeśli zdarza się, że jednego dnia kilku Twoich pracowników przesyła Ci e-maile, dzwoni, przychodzi do Twojego biura tylko po to, by ustalić termin urlopu lub powiadomić o nieplanowej nieobecności, a Ty zamiast zarabiać miliony, starasz się poukładać wszystkie te terminy w kalendarzu, to znaczy, że Twojej firmie brakuje skutecznej aplikacji do zarządzania czasem pracy i urlopami, takiej jak Comarch ERP e-Pracownik. Z tej aplikacji Ty i Twoi pracownicy możecie korzystać na komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie, gdziekolwiek się znajdziecie – w biurze, w domu czy w podróży. Comarch ERP e-Pracownik umożliwia odnotowanie rzeczywistego czasu pracy, stworzenie planów pracy i list pracowników wraz z danymi personalnymi. Sama aplikacja sprawdza limity urlopowe oraz weryfikuje, czy Twoi pracownicy zachowują 11-godzinną przerwę w pracy. Dodatkowo, każdy pracownik ma indywidualny pulpit, w którym może monitorować swój kalendarz pracy, zgłaszać urlopy i nieobecności – a Ty możesz je w wygodny sposób zatwierdzać.

Kody

Czytniki kodów kreskowych znacznie ułatwiają znajdowanie obiektów, do których są przypisane. Wraz z rozpowszechnieniem się smartfonów i tabletów pojawił się problem: jak sczytywać kody bez konieczności wbudowywania czytnika do urządzenia. Rozwiązanie okazało się banalnie proste – stworzono programy, które korzystając z aparatu fotograficznego, wykonują zdjęcie, analizują je i wyciągają z niego informacje zawarte w „przeczytanym” kodzie. Jednym z programów, który to umożliwia, jest Barcode Scanner, instalowany wraz z Comarch ERP Mobile Sprzedaż. Dzięki niemu można szybko – sczytując kod – odnaleźć towar na liście towarów czy też kartę kontrahenta. Zwłaszcza ta pierwsza funkcja skraca znacznie proces wystawiania nowego dokumentu. Jeżeli dodatkowo skorzystamy z kodów wagowych, to jedynymi potrzebnymi operacjami, jakie będzie musiał wykonywać pracownik, będzie sczytywanie kodów kreskowych. Jest to szczególnie istotne przy wystawianiu bardzo długich dokumentów w krótkim czasie.

Aplikacje mobilne tworzą ze smartfonów, tabletów czy kolektorów danych jedyne narzędzia pracy ludzi, którzy z nich korzystają. Im szybciej wdrożysz rozwiązania mobilne w swojej firmie, tym wcześniej będziesz o kilka kroków przed konkurencją, co z oczywistych przyczyn przełoży się na Twoją wygraną w biegu o największy zysk z prowadzonej działalności.

Autor: Piotr Budzinowski, product Manager Comarch ERP Altum & Mobile
Źródło: Comarch

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top