Zakłady Farmaceutyczne Pliva Kraków S.A. z główną siedzibą w Krakowie, należą do czołówki polskich producentów leków i preparatów farmaceutycznych. Od października 1997 roku Spółka stanowi część notowanego na Giełdzie w Londynie koncernu farmaceutycznego PLIVA. W roku 2003 firma zanotowała 32,1% wzrost przychodów ze sprzedaży, osiągając wartość 1.077,7 mln USD. Blisko 200 milionów dolarów zainwestowane w krakowskie zaplecze produkcyjne, stawia Plivę w gronie najnowocześniejszych zakładów farmaceutycznych w Polsce.

Zrealizowane inwestycje pozwoliły spełnić najwyższe normy jakościowe Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), umożliwiając pełną konkurencję z zapleczami produkcyjnymi Unii oraz sprzedaż certyfikowanych i produkowanych w Krakowie leków na rynkach UE. Zlokalizowany w centrum Krakowa Zakład, spełnia najwyższe wymagania względem bezpieczeństwa dla środowiska i mieszkańców.

Kierunek dalszego rozwoju przedsiębiorstwa to działalność badawcza w pełni zintegrowanej, globalnej firmy farmaceutycznej, która dzięki swoim innowacyjnym produktom będzie wpływać na wzrost jakości życia.

Ofertę produkcyjną spółki stanowi ok. 110 pozycji w 300 formach, postaciach i dawkach leków. Znaczące dla obrotów firmy są preparaty witaminowe, antybiotyki, leki stosowane w schorzeniach układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego i inne. Pliva jest producentem jednego z najnowocześniejszych antybiotyków makrolidowych - azytromycyny.

Funkcjonujący w Pliva Kraków moduł Gospodarka Materiałowa (MM) systemu SAP R/3 (wdrożony 01.01.2003r.), zapewnia ewidencję obrotu materiałowego firmy. Moduł ten służy jednak głównie do rejestracji poszczególnych zdarzeń gospodarczych dla celów księgowych. Odbywa się to poprzez ręczne wpisywanie do systemu danych, przez pracowników obsługujących procesy magazynowe. W module MM szczegółowość ewidencji w zakresie lokalizacji, ogranicza się tylko do poziomu składu.

Przed realizacją projektu wdrożenia SAP Warehouse Management, oprócz systemu SAP R/3, w firmie funkcjonował zewnętrzny system do zarządzania pracą magazynu – WMS, zintegrowany z systemem sterowania automatyką ASPRO. Część danych była wprowadzana ręcznie, zawsze jednak tylko do jednego systemu: WMS lub SAP. Zakłócenia w przepływie danych między systemami były powodem zakłóceń w spójności między zgromadzonymi w obu systemach danymi. Każda pojawiająca się nieścisłość wymagała natychmiastowej identyfikacji przyczyny niespójności, wyeliminowania błędu i potwierdzenia prawidłowego, rzeczywistego stanu magazynu. W efekcie, magazyn zamykano na czas prowadzonych spisów, a firma notowała straty z powodu przestojów w regularnej pracy. Ręczne spisy produktów pochłaniały ogromne pokłady energii personelu magazynowego, były żmudne i czasochłonne. Istniała silna i nagląca potrzeba znalezienia rozwiązania, które zapobiegłoby takim sytuacjom.



„Przeprowadziliśmy szereg analiz. Przebadaliśmy obszary, w których firma traciła najwięcej na skutek niedoskonałego systemu zarządzania gospodarką magazynów. Skorzystaliśmy z doświadczeń innych firm. Przeprowadziliśmy szereg dyskusji ze specjalistami z obszarów logistyki, informatyki i innymi, bezpośrednio lub pośrednio związanymi z pracą magazynów. Wszystkie wnioski prowadziły do podjęcia decyzji o ujednoliceniu systemu informatycznego do SAP R/3 i tym samym, do zastąpienia dotychczasowego systemu zarządzania gospodarką magazynową (WMS) rozwiązaniem SAP Warehouse Management.” – Jadwiga Mikiewicz – Dyrektor Logistyki Pliva Kraków.

Moduł Gospodarka Magazynowa (SAP Warehouse Management) systemu R/3 identyfikuje wyrób i miejsce jego składowania w magazynie. Zastosowanie urządzeń radiowych stworzyło nowe możliwości podniesienia wydajności realizowanych procesów magazynowych.

Dla wzmocnienia efektu, zdecydowano o przeprowadzeniu równoległego projektu wdrożenia systemu kodów kreskowych i zintegrowania go z SAP R/3. System automatycznej identyfikacji opiera się o bezprzewodową sieć radiową LAN, w którym informacje i potwierdzanie wykonania poszczególnych prac magazynowych są wprowadzane do R/3 za pomocą czytników kodów kreskowych. Czytniki są podłączone do bezprzewodowych terminali umieszczonych bezpośrednio na wózkach widłowych. Pojawiły się nowe możliwości zarządzania procesami logistycznymi.

Decyzja o wdrożeniu modułu SAP WM i bezpośrednim zintegrowaniu go z systemem ASPRO, okazała się od dawna poszukiwanym rozwiązaniem. Integracja SAP R/3 z systemem automatycznych dźwignic regałowych jest pierwszym tego typu sprzężeniem w Polsce.


1. Wdrożenie

Sprzęt i platforma:

1. Sprzęt:   HP ProLiant DL380 G3 
2. Baza danych:   Oracle 
3. System operacyjny:   Windows Server 2003 
4. Wersja SAP:   4.6 C 
5. Liczba użytkowników:   250 
6. Wdrożone funkcjonalności:   
- FI Finanse
-
FI-AA Środki Trwałe
-
TR Treasury
-
CO Controlling
-
PP-PI Planowanie Produkcji Procesowej
-
MM Gospodarka Materiałowa
-
SD Sprzedaż i Dystrybucja
- WM Zarządzanie Magazynami  z HU (jednostki obsługi)
- QM Kontrola Jakości
Prace pre-implementacyjne, przygotowanie koncepcji biznesowej, wymagały precyzyjnej analizy procesów zachodzących w obszarze objętym projektem. W dalszej kolejności, wyniki przeprowadzonych analiz były przedmiotem dyskusji pod kątem poprawności przebiegu i organizacji procesów. Głównie zwracano uwagę na możliwość uproszczenia ich obsługi przy zachowaniu niezbędnych zasad dokumentowania poszczególnych transakcji materiałowych. W pracach nad zidentyfikowaniem wszystkich uwarunkowań w poszczególnych ogniwach procesu, wielokrotnie konsultowano się z pracownikami odpowiedzialnymi za te zadania w zakładach produkcyjnych.

Gospodarka magazynowa stanowi jeden z najważniejszych obszarów firmy. Od jego sprawnego funkcjonowania zależy bowiem praca innych kluczowych działów firmy, takich jak produkcja czy sprzedaż. Wszelkie zakłócenia w pracy magazynu prowadziły do konieczności natychmiastowego wstrzymania prac i usunięcia „usterek”, a to pociągało za sobą zakłócenia w funkcjonowaniu pozostałych departamentów.

Istniała pilna potrzeba uregulowania prac magazynu. Projekt, przygotowany według metodologii ASAP, otrzymał wysoki priorytet realizacji. Zespół wdrożeniowy zasilono grupą najlepszych informatyków oraz pracowników merytorycznych Plivy. Zewnętrzne wsparcie powierzono firmie SAP Polska oraz doświadczonej we wdrożeniach modułu SAP Warehouse Management sprzężonego z systemem kodów kreskowych, firmie ICON Consulting Group, która jest Partnerem SAP w zakresie integracji R/3 z zewnętrznymi systemami informatycznymi i telekomunikacyjnymi. SAP Polska był odpowiedzialny za całość rozwiązania, natomiast ICON odpowiadał głównie za pełną integrację. Wiedza i zasoby zapewniały o realizacji projektu w okresie siedmiu miesięcy. Dzięki pełnemu zaangażowaniu zespołów, wysokim kompetencjom jego członków oraz sprawnemu podejmowaniu decyzji operacyjnych przez kadrę zarządzającą, pomyślny start produktywny odbył się w zaledwie 5 miesięcy od chwili rozpoczęcia prac, a więc 60 dni wcześniej niż pierwotnie zakładano!

2. Korzyści z wdrożenia

Pojawiające się do tej pory niezgodności zostały wyeliminowane. Spójne dane, pozbawione odchyleń od rzeczywistych stanów magazynowych, zwiększyły jakość funkcjonowania magazynu i optymalizację wykorzystania czasu pracy personelu magazynowego. System kodów kreskowych, zintegrowany z SAP R/3, wzmocnił efekt z wdrożenia SAP WM, dostarczając nowych możliwości w zakresie monitorowania wykonywanych prac. Zebrane w ten sposób informacje stanowią cenne źródło wiedzy dla komórek bezpośrednio i pośrednio skorelowanych z pracą magazynu, takich jak dział sprzedaży i marketingu, logistyki i dystrybucji, dział zaopatrzenia i dostawy i innych (system pozwala określić, na którym etapie znajdują się prace związane z pakowaniem palety, ile prac zostało jeszcze do wykonania oraz, kiedy praca zostanie zakończona). Badanie indywidualnej wydajności pracowników stanowi solidną podstawę budowania programów motywacyjnych.

Oprócz powyższych zalet z realizacji projektu, firma odnotowała szereg dodatkowych korzyści. Pośród nich znalazły się między innymi:
- usprawnienie procesów ewidencji przepływu materiałów,
- głównie w obszarze magazynowania wyrobów gotowych,
- kluczowym obszarze działalności Plivy,
- optymalizacja wykorzystania miejsc w magazynie,
- spadek kosztów w sferze magazynowania i obrotu materiałowego,
- wzrost dokładności gospodarowania i minimalizacja różnic inwentaryzacyjnych.

3. Proszę skomentować pracę z SAP/ICG jako partnerem.

„Współpraca z SAP/ICG była ważnym doświadczeniem dla wszystkich członków Zespołu Wdrożeniowego projektu WM. Praca przy wdrożeniu opierała się na merytorycznych dyskusjach, wymianie doświadczeń i zaangażowaniu wszystkich członków Zespołu. Cel był jasno zdefiniowany – określić i umieścić w planie wdrożenia, wszystkie elementy systemu, które pozwolą na jego pracę w sposób oczekiwany przez użytkowników. Dodatkowe wyzwanie stanowiła złożoność problemu, aktualna konfiguracja systemu SAP w centralnej lokalizacji oraz presja czasu. Dla wszystkich osób związanych z projektem, często oznaczało to konieczność pracy w godzinach nocnych, często również w dni wolne. Każdy problem był dokładnie analizowany i korygowany. Było to niezmiernie ważne, zwłaszcza bezpośrednio po starcie produkcyjnym, kiedy zapewnienie ciągłości pracy magazynu stało się priorytetem. Wspólnie prowadzone testy i konsultacje, a wreszcie kompromisy podejmowane pomiędzy członkami Zespołu a SAP/ICG, umożliwiły rozwiązanie problemów związanych z integracją SAP z jednym z najbardziej istotnych elementów całego rozwiązania - systemem automatyki ASPRO.

Partnerskie kontakty i zrozumienie potrzeb klienta, były elementami, które pozwalały szybko przyjmować wspólnie akceptowane rozwiązania. Podsumowując – zaangażowanie pracowników SAP/ICG było podstawą do osiągnięcia sukcesu wdrożenia.” – mówi Marek Skowron, Dyrektor ds. Informatyki PLIVA Kraków.

Źródło: http://www.icg.pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top