Fakty i Mity o ERP. Mit nr 6: System ERP przynosi korzyści tylko kadrze zarządzającej
Może się okazać, że nie zebrano wystarczającej ilości informacji na temat wymagań użytkowników lub niezbyt dokładnie przeszkolono wszystkich uczestników z obsługi systemu.
Optymalnie wdrożony system ERP powinien łączyć wszystkie działy w organizacji i służyć usprawnieniami wszystkim użytkownikom.
Korzyści z wdrożenia ERP powinna odczuć organizacja jako całość.
Jeśli faktycznie w wyniku wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie jedynymi beneficjentami jest kadra zarządzająca to oznacza to, że coś poszło nie tak.
To coś nie tak może oznaczać w takim samym stopniu to, że nie zebrano wszystkich wymagań i oczekiwań kluczowych użytkowników, jaki to, że za mało, jeśli w ogóle, przeszkolono użytkowników z obsługi systemu.
Z założenia bowiem wdrożenie ERP łączy w procesie wszystkie działy funkcjonujące w ramach organizacji i służy usprawnieniu i automatyzacji procesów realizowanych przez wszystkich użytkowników. W efekcie ma to przynieść wymierne oszczędności czasowe, a przez to i finansowe. Jeśli więc przeciętny użytkownik systemu po wdrożeniu boryka się z większą, a nie mniejszą ilością błędów i na dodatek realizacja dotychczasowych zadań zajmuje mu więcej czasu, to na pewno nie możemy mówić o sukcesie wdrożenia. Oczywiście dobrze wdrożony system ERP powinien dostarczać kierownictwu istotnych informacji potrzebnych do podejmowania decyzji biznesowych. Natomiast korzyści płynące z pracy powinny dotyczyć całej firmy. I tu bardzo ważnym, a często pomijany w procesie wdrożenia etapem jest celebracja sukcesu.
To niezwykle ważny moment, w którym należy pokazać wszystkie te małe i duże usprawnienia i oszczędności, które zyskujemy po wdrożeniu ERP w całej firmie.
- Kategoria ERP