Europa bierze na siebie wyzwanie cyfryzacji. IDC prognozuje dynamiczny wzrost inwestycji w IoT
bpscDla europejskich firm integracja zaawansowanych technologii, w tym Internetu Rzeczy (IoT) stała się koniecznością. To efekt rosnącej konkurencji w przemyśle. Według prognoz IDC, w 2024 roku powinniśmy spodziewać się dynamicznego wzrostu inwestycji w IoT, co świadczy o kluczowej roli tych technologii w kształtowaniu trendów przemysłowych. Internet Rzeczy nie jest już tylko kwestią technologiczną, ale elementem strategicznym.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Europejskie przedsiębiorstwa stają na progu transformacji, która zwiastuje nowe rozdziały w produkcji. W centrum tej zmiany znajduje się Internet Rzeczy (IoT) – technologia, która nie jest tylko gadżetem z przyszłości, ale fundamentem nowoczesnego przemysłu. Z najnowszych danych IDC wynika, że tylko w tym roku Europa wyda na technologie IoT zawrotne 238 miliardów euro. Stary Kontynent bierze na siebie wyzwanie cyfryzacji.

Po pierwsze, wśród liderów biznesowych zwiększa się świadomość korzyści płynących z implementacji rozwiązań IoT, takich jak zwiększenie efektywności operacyjnej, analiza danych w czasie rzeczywistym czy optymalizacja procesów produkcyjnych. Po drugie, rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania customizowane, które można dopasować do specyficznych potrzeb i wyzwań poszczególnych przedsiębiorstw — wyjaśnia Robert Banisz, Dyrektor Sprzedaży w BSPC.


Efekt domina

Z prognoz analityków IDC wynika, że inwestycje w IoT będą większe wraz z rosnącym optymizmem, napędzanym ożywieniem gospodarczym. Prognozowany jest stopniowy wzrost wydatków, który ma osiągnąć średnie tempo 11,8 proc. rocznie, aż do 2027, kiedy to suma ta ma sięgnąć niemal 368 miliardów dolarów. To nie tylko cyfry – to sygnał, że Europa stoi u progu wielkich zmian.

Nowa technologia, to nowe wyzwania, które wymagają od firm elastyczności i otwartości na zmiany — zauważa ekspert z katowickiej spółki IT i dodaje: — IoT ma się stać kluczem do nowych możliwości dla firm: od zwiększenia efektywności, przez innowacje produktowe, aż po całkowitą redefinicję modeli biznesowych — kończy Robert Banisz.

Zdaniem eksperta z BPSC, inwestycje te mają szansę przynieść korzyści nie tylko wielkim korporacjom, ale także mniejszym przedsiębiorstwom, które coraz śmielej adaptują rozwiązania cyfrowe.

Rzeczywistość weryfikuje plany

Internet rzeczy w przemyśle otwiera drzwi do nowych możliwości, umożliwiając firmom lepsze zarządzanie aktywami, analizę danych, automatyzację procesów oraz predykcyjne utrzymanie maszyn.

Przedsiębiorstwa mogą zwiększyć swoją produktywność, poprawić efektywność i obniżyć koszty na dłuższą metę. Jednakże, na początkowej drodze wdrażania IoT, firmy mogą napotkać wyzwania, takie jak wysokie koszty inwestycji i trudności w dokładnym oszacowaniu przyszłych korzyści — wylicza ekspert z BPSC.


Rozwój Internetu Rzeczy jest widziany jako przełomowa szansa na przekształcenie sektora produkcyjnego, oferująca obietnicę zwiększonej efektywności i innowacyjności. Mimo to, obserwuje się wyraźną przepaść między entuzjazmem a rzeczywistością wdrażania. Badania przeprowadzone przez Bain & Company rzucają światło na problem, z którym zmaga się wiele firm – trudności w skalowaniu projektów pilotażowych IoT do poziomu pełnej operacyjności.

Pierwszym zauważalnym wyzwaniem jest złożoność integracji nowych technologii z istniejącymi systemami. Nie chodzi tu jedynie o barierę technologiczną, ale również o zderzenie różnych kultur organizacyjnych i procesów operacyjnych. Drugim poważnym problemem jest niejednokrotnie ograniczone wsparcie techniczne ze strony dostawców, co komplikuje rozszerzanie skali projektów. Dodatkowo wiele organizacji boryka się z niewystarczającym wsparciem przez cały cykl życia technologii IoT, co odzwierciedla braki w długoterminowym planowaniu i utrzymaniu.

Rozwiązanie tych problemów wymaga spojrzenia poza tradycyjne metody i narzędzia. W raporcie zwraca się uwagę na potrzebę implementacji zaawansowanych systemów klasy ERP, które mogą pomóc w harmonijnym włączeniu technologii IoT w codzienne operacje firmy. Jednakże kluczowe znaczenie ma pozyskiwanie specjalistów i budowanie z nimi silnych relacji. Ich wiedza i doświadczenie mogą okazać się decydujące w pokonywaniu trudności związanych ze skalowaniem.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top