Henkel przyspiesza promocje dzięki chmurze
Sprawne zarządzanie promocjami, analiza efektów kampanii w czasie rzeczywistym i niemal natychmiastowe rozliczenia z partnerami handlowymi – to efekt wdrożenia chmurowego rozwiązania w firmie Henkel, które wykorzystuje technologie SAP. Dzięki odpowiednim narzędziom cyfrowym, europejski gigant branży detalicznej jest w stanie płynnie zarządzać ponad 200 000 akcjami promocyjnymi jednocześnie.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Technologia chmurowa jest obecnie implementowana w różnych obszarach biznesu. Jak pokazuje raport „Cyfrowa wędrówka w chmury. Menedżerzy o chmurze w Polsce i regionie CEE”, jako najpopularniejsze z nich menedżerzy z Polski wymieniają rozliczenia i płatności oraz marketing – tutaj po rozwiązania cloud sięga po 47 proc. firm. Natomiast systemy CRM były wymieniane najczęściej jako narzędzia chmurowe, w które zamierzają w najbliższym czasie inwestować polskie przedsiębiorstwa. Na cyfryzację procesów sprzedażowych i promocyjnych postawiła także firma Henkel.

Marki generujące 20 miliardów sprzedaży


Somat, Pritt, Fa - za tymi i setkami innych marek należących do firmy Henkel stoi 20 miliardów euro sprzedaży w 2021 roku. Produkty różnych brandów należących do spółki trafiają do milionów konsumentów na całym świecie. Są dostępne w dyskoncie za rogiem, w zakładzie fryzjerskim w centrum miasta czy w sklepach internetowych. Biorąc pod uwagę ogromną skalę działalności Henkel oraz konkurencyjny rynek, na którym działa, firma zdecydowała się uruchomić specjalne rozwiązanie chmurowe służące do zarządzania promocjami i mierzenie ich przełożenia na sprzedaż. Nazwała je SPARC – to skrót od Sales Promotions and Revenue Cloud. Rozwiązanie umożliwia firmie kompleksowe planowanie, kontrolę i optymalizację wszystkich działań związanych z promocją sprzedaży.

W ciągu ostatnich piętnastu lat wypróbowaliśmy różne rozwiązania, aby w sposób przejrzysty i zrozumiały prezentować dane o naszych działaniach promocyjnych oraz sprawnie nimi zarządzać. Jednak, rozwiązania dostępne na rynku zawsze były standardowymi narzędziami, które w niewystarczającym stopniu odwzorowywały nasze złożone procesy. I choć wprowadziliśmy wiele różnych narzędzi, nigdy nie osiągnęliśmy celu. Zdecydowaliśmy się zbudować je sami i zintegrować nasze narzędzie z wykorzystywanym przez nas systemem ERP firmy SAP za pomocą SAP Business Technology Platform – wyjaśnia Leonardo Lopez, Programme Manager i Head of Trade Promotion Management w firmie Henkel.


SAP BTP przyspiesza promocje Henkel

W oparciu o SAP BTP, Henkel był w stanie opracować zupełnie nową, innowacyjną i tworzącą wartość dodaną aplikację sprzedażową. Jej ważnym atutem jest także atrakcyjny i intuicyjny interfejs użytkownika biznesowego. Dzięki nowemu rozwiązaniu Henkel SPARC, dane na temat wszystkich promocji są dostępne w czasie rzeczywistym, a proces zarządzania rozliczeniami z partnerami handlowymi został diametralnie skrócony dzięki wykorzystaniu chmury. Po wprowadzeniu platformy SPARC w Niemczech, trwa globalny roll-out tego narzędzia we wszystkich jednostkach biznesowych grupy Henkel. Obecnie rozwiązanie jest implementowane w Hiszpanii, Portugalii oraz w krajach Beneluksu. W dalszej kolejności zostanie wdrożone w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, Polsce, Austrii, we Włoszech, we Francji oraz w Wielkiej Brytanii. Docelowo, ma obsługiwać jednocześnie ponad 200 000 różnych akcji promocyjnych na całym świecie.

Współczesny handel ma dzisiaj formę instant. Konsumenci oczekują natychmiastowych reakcji od marek handlowych. Pracownicy zaś są bardziej efektywni i mogą poświęcać więcej czasu na obsługę klientów oraz planowanie działań promocyjnych, jeżeli mają dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Technologie, takie jak platforma SPARC wspierana rozwiązaniami SAP, to źródło przewagi konkurencyjnej na bardzo wymagającym rynku sprzedaży detalicznej – komentuje Marcin T. Zielonka, SAP Customer Experience Senior Sales Executive w SAP Polska.


Źródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top