MicrosoftNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeniósł oprogramowanie wspomagające obsługę programów Mój Prąd, Czyste Powietrze, oraz zarządzanie SAP do chmury Microsoft Azure. Dzięki temu instytucji udało się scyfryzować cały proces składania wniosków i udzielania dofinansowania w dwóch kluczowych programach realizowanych przez fundusz oraz zmniejszyć wydatki na infrastrukturę aż o 2,5 miliona złotych. Skalowalność rozwiązań dostępnych w Microsoft Azure umożliwia elastyczność dopasowania oferowanych zasobów i narzędzi (w tym mocy obliczeniowej) do bieżących potrzeb, co ma szczególne znaczenie w sytuacji programów cieszących się ogromnym zainteresowaniem wnioskodawców.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Migracja systemu SAP do chmury Microsoft Azure to część kompleksowej strategii, której celem jest cyfryzacja procesów związanych z obsługą kluczowych programów funduszu „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. W ich ramach można ubiegać się o dofinansowanie projektów środowiskowych ograniczających występowanie smogu oraz wytwarzających zieloną energię poprzez wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Potrzeba przeniesienia kluczowych procesów do chmury obliczeniowej pojawiła się wraz z wprowadzeniem zmian w zasadach udzielania dofinansowania, umożliwiając tym samym beneficjentom bezpośrednie ubieganie się o dotację.

Z rozwiązań chmurowych Microsoft zaczęliśmy korzystać 2 lata temu. Początkowo były to usługi skierowane do naszych użytkowników zewnętrznych, wnioskodawców, beneficjentów. Z czasem przekonaliśmy się, że nasze wewnętrzne systemy także mogą pracować w chmurze” – powiedział Artur Kucharski, Dyrektor Departamentu Informatyki w NFOŚiGW.


Otworzenie systemu wnioskowego na osoby fizyczne wymagało przyjęcia nowych rozwiązań ułatwiających formalności oraz obsługę klientów. NFOŚiGW zdecydowało się przenieść do chmury Azure cały proces przetwarzania dokumentów. To ogromne usprawnienie zarówno dla beneficjentów, jak i osób obsługujących wnioski. W 2019 roku instytucja postanowiła przenieść do chmury również środowisko SAP, z którego korzystała od 2001 roku do wsparcia procesów księgowych, kadrowych, płacowych oraz tych związanych z przyznawaniem dofinansowania.

Przeniesienie części procesów do chmury Azure znacząco usprawniło pracę całej instytucji. Standardowe procedury oparte na ręcznie wypełnianych wnioskach zajmowały zbyt dużo czasu. Obecnie, kiedy wnioski wypełniane i rozpatrywane są w sposób elektroniczny, jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni sfinalizować wszystkie niezbędne procedury” – powiedział Jakub Dąbrowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Wykorzystanie chmury obliczeniowej przyniosło Funduszowi również szereg innych korzyści. Instytucja zredukowała wykorzystywane serwery o 60 proc. tworząc przy tym jednolite środowisko informatyczne i zmniejszając koszty jego utrzymania. Udało się również odzyskać 19 TB miejsca na serwerach i macierzach użytkowników i NFOŚiGW, które mogły zostać wykorzystane do innych, bardziej strategicznych celów. Ostatecznie Fundusz ograniczył wydatki na infrastrukturę o 2 540 000 zł. Na zmianie zyskali również pracownicy otrzymując narzędzia do codziennej pracy biurowej oraz bezpieczny dostęp do usług na urządzeniach mobilnych z dowolnej lokalizacji.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia i korzyści, kolejne programy lub kolejne nabory wcześniej uruchomionych programów, w tym obsługa funduszy norweskich, pojazdów elektrycznych czy produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym, również są sukcesywnie realizowane z wykorzystaniem chmury obliczeniowej.

Źródło: www.microsoft.com/pl-pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top