Rośnie rynek systemów do wspomagania zarządzania

Wirtualny Nowy PrzemysłPolski rynek systemów informatycznych do wspomagania zarządzania (ERP) będzie miał w 2006 roku wartość 160-170 mln USD. Coraz częściej systemy te wdrażają nie tylko korporacje i firmy duże, ale i polskie firmy średnie - twierdzą analitycy i firmy informatyczne.

Według firmy analitycznej Masters & Holland polski rynek systemów ERP będzie miał w 2006 roku wartość 170 mln USD. Jak podała na środowej konferencji prasowej spółka QAD Polska, tworząca systemy ERP, według jej szacunków rynek ten będzie miał wartość 160 mln USD. Podobne są szacunki największych dostawców systemów ERP na naszym rynku m.in. SAP Polska i Oracle.

Systemy do wspomagania zaradzania (ERP=Enterprise Resource Planning) są tą kategorią systemów, których rozpowszechnienie służy jako ocena stopnia nowoczesności gospodarki. Są to systemy złożone z modułów, obejmujących procesy biznesowe zachodzące w firmie, m.in. finanse, kadry i płace, sprzedaż, produkcja, controlling, wspomaganie kontaktów z klientem (CRM), wspomaganie łańcucha dostaw (SCM), magazyn, dystrybucja, planowanie, remonty.

Według analityków tempo rozwoju polskiego rynku ERP jest wysokie; w 2006 roku rynek systemów ERP w Polsce powiększy swoją wartość o 20 proc. w stosunku do zeszłego roku.

- ERP w Polsce wdrażają zwykle dwie kategorie firm: firmy działające na międzynarodowych rynkach, przychodzące z kapitałem zagranicznym do Polski i lokalne, rozwijające swój biznes w kraju i często poza jego granice. Największą wartość systemy te wnoszą do firm, które rozwijają operacje na wielu rynkach; można korzystać zarówno z wielojęzyczności, jak i wielowalutowości i znacznie przyspieszać operacje biznesowe oraz korzystać z nowoczesnych metod zarządzania - powiedział PAP Jarosław Jaśkiewicz z QAD Polska.

Tymczasem według analityków rynku informatycznego, na polskim rynku systemy ERP wdrażają coraz częściej także firmy średnie, które rozwijają swoją sieć dystrybucji na razie tylko na terenie Polski.

-Firmy średnie coraz częściej wdrażają systemy ERP i to zaawansowane, integrujące wspomaganie zarządzania firmą z rozwiązaniami do elektronicznego obiegu dokumentów czy raportowania. Informatyzacja w tych firmach sięga coraz dalej - aż do szczebla sprzedaży i bezpośrednich kontaktów z klientem - powiedział PAP Piotr Stalęga, rzecznik prasowy giełdowej spółki informatycznej Microsoft SA.

Stalęga dodał, iż wdrażane są rozwiązania informatyczne "sięgające tam, gdzie dotąd informatyka się sięgała", np. aplikacje do kontroli i zarządzania sprzedażą.

Zdaniem analityków Masters & Holland, w 2006 roku polski rynek systemów ERP będzie najbardziej dojrzałym rynkiem tego typu systemów informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top