Analitycy o trendach w informatyce

Według prognoz na lata 2007-2011 firmy analitycznej Gartner, mniej będzie zleceń na usługi informatyczne dla firm zewnętrznych, a przedsiębiorstwa wydawać będą ok. 100 mln dol. rocznie na niewłaściwe technologie informatyczne.

 REKLAMA 
 RAPORT ERP KLIKNIJ I POBIERZ 

Zdaniem analityków, udział w rynku 10 największych informatycznych firm outsourcingowych (outsourcing - zlecenie części działań przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej) - spadnie z 43,5 proc. obecnie do 40 proc. w 2009 r.

Spadnie także średnia wartość kontraktów outsourcingowych, wzrośnie za to konkurencja. W efekcie część firm świadczących usługi informatyczne w ogóle wycofa się z rynku, część przestawi się na usługi specjalistyczne np. zarządzanie centrami danych.

Innym wyraźnym trendem będzie wzrost liczby internautów w regionie Azji i Pacyfiku. Według analityków w 2010 roku 20 największych dostawców dostępu do Internetu na świecie będzie pochodziło z tego regionu.

W raporcie analitycy stawiają także tezę o szybkim kurczeniu się wspólnoty osób blogujących, zwłaszcza w firmach. W I połowie 2007 roku blogerów będzie 100 mln, a osób które prowadziły blogi i wycofały się - ok. 200 mln.

Systemy operacyjne po roku 2007 będą wypuszczane na rynek jako uaktualnienia starszych wersji i wyłącznie w postaci poszczególnych modułów, nie zaś jako nowe całości. Ostatnim "normalnym" systemem operacyjnym ma być Microsoft Vista.

W końcu 2010 r., według raportu, całkowity koszt utrzymania nowych komputerów w przedsiębiorstwie spadnie w stosunku do 2006 roku o 50 proc.

Dokona się też istotna zmiana na rynku telefonii komórkowej dla klienta indywidualnego - 60 proc. klientów będzie można zlokalizować, ponieważ używać będą aplikacji internetowych. Będzie więc można określić, z którego serwera takich aplikacji korzystają.

W 2008 roku około 50 proc. centrów danych na świecie będzie miało problemy z zaopatrzeniem w energię i awariami systemów chłodzących. Problem ten zostanie rozwiązany dopiero po 2010 roku.

W 2011 roku firmy będą wydawały ponad 100 mln USD rocznie na niewłaściwy sprzęt i technologie informatyczne, które okażą się nieprzydatne.

Jak uważa wiceprezes ds. zarządzania Gartner, Daryl Plummer, trendy wymienione przez analityków są już dzisiaj odczuwalne. Zapowiada on zmiany na rynku informatycznym, który po 2010 roku będzie "oszczędny i bardzo ściśle planowany".

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top