SAP: 2012 r. będzie przełomowy dla energetyki od strony informatycznej

WNP.PLRok 2012 może okazać się przełomowy dla polskiej energetyki, zarówno od strony legislacyjnej jak i informatycznej. W obszarze IT powinno rozpocząć się kilka dużych, centralnych projektów na miarę działających w Polsce grup energetycznych. Te projekty będą miały poważny wpływ na rozwój przedsiębiorstw - mówi Sławomir Klimowicz, Utilities Principal, SAP CEE.
 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
W jego ocenie w minionym roku większość polskich przedsiębiorstw sektora użyteczności publicznej poczyniła istotne kroki prowadzące do poprawy efektywności operacyjnej, a w konsekwencji do uzyskania lepszej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Projekty IT realizowane w 2011 roku obejmowały głównie konsolidację systemów ERP, wdrożenia Centrów Usług Wspólnych, a także podstawy pod systemy zarządzania majątkiem.

Jak podkreśla Klimowicz, w 2011 nie rozpoczął się natomiast żaden projekt budowy scentralizowanego systemu obsługi klientów, choć były takie szanse. Systemy inteligentnego opomiarowania, choć są bardzo wspierane i promowane przez narodowego regulatora, są wdrażane tylko w jednej z grup energetycznych. Podobnie wygląda sytuacja w obszarze zarządzania majątkiem sieciowym i wytwórczym.
Budowa solidnych fundamentów w postaci zintegrowanych systemów wspierających zarządzanie jest dobrym punktem wyjściowym do kolejnych projektów IT, których realizacja zwiększy konkurencyjność polskich spółek z sektora energetycznego. Jestem zdania, że powinno nastąpić znaczne przyspieszenie w tym zakresie, gdyż jesteśmy coraz bliżej otwartego europejskiego rynku energetycznego. Obsługa klientów, Inteligentne Sieci, pojazdy elektryczne; zarządzanie stroną popytową, wirtualne elektrownie to tematy, które są bardzo wysoko na listach priorytetów europejskich firm energetycznych - mówi Sławomir Klimowicz.
Do końca 2012 roku ponad jedna czwarta liczników energii elektrycznej w Unii Europejskiej to będą liczniki "inteligentne", co będzie pobudzało popyt na nowe kategorie rozwiązań informatycznych. Zarządzanie stroną popytową i wirtualne elektrownie staną się częścią rzeczywistego biznesu, wychodząc z okresu programów pilotażowych. Coraz bardziej popularne będą stawały się programy poprawy efektywności energetycznej i optymalizacji kosztów energii. To spowoduje wzrost wymagań w stosunku do narzędzi z obszaru billingu i obsługi klienta (CRM). Analitycy szacują, że w 2012 roku w Europie Centralnej i Wschodniej wzrost wydatków na IT w firmach energetycznych przekroczy 10%.

Polska energetyka ma niepowtarzalną szansę, aby szybko i przy stosunkowo niskich nakładach finansowych dołączyć do grona najbardziej dynamicznych i konkurencyjnych firm energetycznych w Europie. Wymaga to dogłębnej analizy doświadczeń międzynarodowych i wyselekcjonowania spośród nich tych praktyk i sposobów inwestowania, które najszybciej doprowadzą do tego celu. W oparciu o swoje doświadczenia z setek projektów w Europie i na świecie SAP może dostarczyć polskiej energetyce takie rozwiązania zarządcze, których wdrożenie daje najwyższą pewność osiągnięcia zamierzonych celów przy minimum ryzyka - podsumowuje Klimowicz.
SAP może zaliczyć ubiegły rok do udanych, szczególnie w branży energetycznej. Według firmy Gartner kolejny rok z rzędu rozwiązania SAP znalazły się w "ćwiartce lidera" w obszarze "obsługa klientów i billing".
Przełomowe dla systemów wspomagających sektor energetyczny i już docenione przez analityków okazało się rozwiązanie SAP HANA. Dzięki zastosowaniu technologii "in-memory computing" pozwala ono w ciągu kilku sekund uzyskiwać wyniki analiz, które do tej pory realizowano godzinami. Ta technologia może okazać się przełomowa dla sektora energetycznego, gdyż stwarza niespotykane wcześniej możliwości tworzenia nowych procesów biznesowych i daje nowe sposoby pracy z ogromnymi wolumenami danych nt. klientów, usług czy infrastruktury - mówi Sławomir Klimowicz.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top