W jakim kierunku rozwija się rynek systemów ERP?

Pierwsze rozwiązania ERP, jakie znamy obecnie, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, w formie systemów modułowych łączących w sobie różnego rodzaju aplikacje zarządzające poszczególnymi działami w firmie lub różnymi zakładami w ramach tego samego przedsiębiorstwa.

{loadpositon Wiadomosci_Dzial}

W jakim kierunku rozwija się rynek systemów ERP?

Pierwsze rozwiązania ERP, jakie znamy obecnie, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, w formie systemów modułowych łączących w sobie różnego rodzaju aplikacje zarządzające poszczególnymi działami w firmie lub różnymi zakładami w ramach tego samego przedsiębiorstwa.

Pierwsze rozwiązania ERP, jakie znamy obecnie, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, w formie systemów modułowych łączących w sobie różnego rodzaju aplikacje zarządzające poszczególnymi działami w firmie lub różnymi zakładami w ramach tego samego przedsiębiorstwa. Zastąpiły systemy, które mogły jedynie wspomagać zarządzanie niewielkimi obszarami działalności przedsiębiorstw (np. samą produkcją albo samą logistyką) i w odróżnieniu do nich łączyły w sobie możliwość zbierania danych, ich wymiany, analizy, a także szereg funkcjonalności znacznie usprawniających zarządzanie wielorakimi aktywnościami przedsiębiorstwa – od kontaktów między oddziałami, wymianą informacji, poprzez kontakty z klientami i kontrahentami aż po zarządzanie transportem, sprzedażą, wysyłką, fakturowaniem, marketingiem itp.

Szybki postęp technologiczny oraz usprawnianie rozwiązań sieciowych sprawiły, że mówimy obecnie o tzw. ERP II lub systemach ERP drugiej generacji. Pojawienie się internetowych kanałów wymiany informacji, danych, a także zasobów wirtualnych sprawiło, że ERP II jest dzisiaj nieodłącznym atrybutem w nowoczesnych przedsiębiorstwach, które coraz więcej czynności wcześniej realizowanych poza sieciowo, obecnie realizują w rzeczywistości wirtualnej. Systemy ERP nowej generacji umożliwiają nie tylko wymianę danych między partnerami, ale także dokonywanie całych, niekiedy skomplikowanych transakcji, wymianę dokumentów czy nawet realizowanie całych projektów w infrastrukturze wirtualnej. Nowoczesne systemy ERP sprawiają, że zarządzanie przedsiębiorstwem staje się coraz bardziej fizycznie niezależne od miejsca siedziby czy biura. Osoba zarządzająca może wykonywać czynności z każdego miejsca na Ziemi. Jest to jeden z głównych kierunków w jakim podąża rynek systemów ERP. Mobilny dostęp do systemu znacznie przyśpiesza i poprawia efektywność pracy wielu działów, pozwala na szybsze reagowanie na potrzeby klientów i kontrahentów oraz zapewnia stały dostęp do wyników przedsiębiorstwa.

Jakie nowe funkcje będą w najbliższym czasie niezbędne?

Nowe funkcjonalności, które wprowadzane są do rozwiązań klasy ERP, są zawsze odpowiedzią na zapotrzebowania ze strony klientów.

Trendem, od którego nie ma odwrotu jest oczywiście wprowadzanie funkcjonalności mobilnych, tak aby zarządzanie przedsiębiorstwem było jeszcze mniej zależne od standardowego biurka z komputerem i linią telefoniczną.. Pozwala to na szybsze reagowanie na zmieniające się otoczenia biznesowe czy dokonywanie bieżących zmian w strategii firm lub też podejmowanie działań w sytuacjach kryzysowych. Wielu ekspertów jest zdania, że funkcjonalności mobilne są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjna praca przy biurku.

W chwili obecnej od systemów ERP oczekuje się znacznie więcej niż wsparcia w księgowości i kadrach. Rynek wymaga rozwiązań, które pozwolą na zarządzanie wszelkimi aspektami przedsiębiorstwa, poczynając od Księgowości, Zarządzania Personelem i monitorowaniem jego ścieżki rozwoju, pełnej inwentaryzacji majątku firmy, ewidencjonowania sprzedaży, zarzadzania serwisem po elektroniczny obieg dokumentów. Indywidualne wymagania i potrzeby mają przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej gdzie szczególnie ważne jest skrupulatne rozliczanie zlecenia produkcyjnego, kontrola jakości produktu, obsługa kodów RFiD, które pozwalają szczegółowo kontrolować realizowane procesy na hali produkcyjnej. Istotnym usprawnieniem dla dużych firm handlowych jak również produkcyjnych jest system WMS – czyli magazynowy system informatyczny. Nasz system SIMPLE.WMS to system usprawniający wszystkie procesy, które zachodzą w magazynach. Ma on duże znaczenie przede wszystkim w firmach obsługujących w swoich magazynach codziennie dużą liczbę zróżnicowanych towarów, pochodzących od wielu nadawców i kierowanych do wielu odbiorców.

Zauważyliśmy ożywienie w branży budowlanej. Szczególnie w budownictwie przemysłowym, gdzie co raz częściej klienci sięgają po rozwiązania informatyczne wspierające procesy zarządzania projektami budowlanymi, zapewniającymi precyzyjne rozliczanie kosztów i kontrolowanie marży na projekcie. Tu również istotna jest mobilność…

Rafał Wnorowski – Wiceprezes Zarządu SIMPLE S.A

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top

0 - Błąd: 0

0

OOM command not allowed when used memory > 'maxmemory'.

The Page you are looking for doesn't exist or an other error occurred.
Go back, or head over to the home page to choose a new direction.