Za i przeciw pracy na własnych urządzeniach IT

Choć BYOD, korzystanie w pracy z własnych urządzeń, staje się popularny, wciąż ponad połowa firm nie wdraża takich rozwiązań – wynika z ankiety firmy CompTIA. Z drugiej strony wg Gartnera do 2017 r. połowa pracodawców będzie wymagała od swojego zespołu korzystania z prywatnych urządzeń IT do celów zawodowych. Z BYOD wciąż wiążą się kontrowersje dotyczące np. bezpieczeństwa informacji i danych pracodawcy oraz pracownika.


 REKLAMA 
 RAPORT ERP KLIKNIJ I POBIERZ 
 
BYOD (ang. Bring Your Own Device) to trend polegający na wykorzystywaniu prywatnego sprzętu IT w środowisku pracy, a wynika ze zmian w codziennym funkcjonowaniu firm. Coraz rzadziej miejsce pracy to biurko, coraz częściej pracownicy działają w różnych miejscach.
Rodzi to ogromne wyzwania dla działów IT, które są zmuszone wspierać użytkowników pracujących na bardzo różnorodnym sprzęcie - tłumaczy Jarosław Jaksa, regionalny menedżer IT na region EMEA w firmie Infosys.
Mimo powszechnej opinii, że BYOD to ważnym element działalności licznych przedsiębiorstw, badania CompTIA wskazują, że w zależności od rozmiarów firmy, rozwiązań dotyczących BYOD nie wdraża od 39 do 51 proc. organizacji. Dlaczego? Wiąże się z nimi szereg trudności, przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa
BYOD wymaga jasnego sprecyzowania zasad wykorzystywania prywatnego sprzętu IT w warunkach korporacyjnych, ustalenia metod, które przeciwdziałałaby ewentualnej utracie danych oraz wskazania, jak firma powinna postępować w przypadku odejścia z firmy pracownika posiadającego dane służbowe na komputerze, który stanowi jego własność prywatną. Dodatkowo, kontroli nad prywatnym sprzętem pracowników pociąga za sobą konieczność ustalenia mierników pozwalających na ocenę faktycznej efektywności działania tych osób.
Należy pamiętać również, że każdy laptop, tablet i smartfon to kolejne urządzenie w infrastrukturze IT przedsiębiorstwa, co oznacza nie tylko dodatkowy adres IP, jaki zajmuje, ale również ewentualną konieczność wsparcia technicznego różnych platform czy systemów operacyjnych dla działów helpdesk - tłumaczy Tomasz Kałędkiewicz, Project & Account Managerw Capgemini.
Kwestie dotyczące prywatności informacji czy problemów technicznych powodują, że często pracownicy sami chcą powrotu do urządzeń służbowych. Brakuje efektywnych rozwiązań z zakresu zarządzania urządzeniami mobilnymi (ang. Mobile Device Management), które pozwoliłyby użytkownikom na sprawne wykonywanie obowiązków służbowych za pomocą własnych urządzeń.
Niektóre z dostępnych rozwiązań przyczyniają się na przykład do szybszego rozładowania się telefonów z systemem Android, inne z kolei utrudniają otworzenie pliku PDF czy też prowadzenie korespondencji mailowej. W dzisiejszym świecie, w którym czas pracownika jest na wagę złota, takie niedogodności są niedopuszczalne - tłumaczy Wojciech Mach, dyrektor zarządzający w Luxoft Poland.
Rozwiązanie tych problemów to szansa rozwoju rynku MDM (Mobile Device Management), który w najbliższych pięciu latach może osiągnąć wartość prawie 4 mld dolarów. Prawdopodobnie BYOD wpisze się w świat biznesu, jednak będzie wymagać indywidualnego podejścia dopasowanego do specyfiki firmy, jej rozmiaru oraz skali prowadzonego biznesu.
Kluczowym czynnikiem w tym przypadku jest również współpraca pomiędzy zespołem IT i pracownikami. Na tej bazie powinny powstać jasne reguły związane z wdrożeniem i stosowaniem BYOD w naszej codziennej pracy - podsumowuje Leszek Bareja, Product Manager w Xerox Polska.
Źródło: wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top