Nowe życie outsourcingu IT w Polsce

Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing IT. Do tej pory największy wzrost wydatków na outsourcing obserwowaliśmy w 2008 roku. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nastąpi kolejny skok – twierdzi Cezary Zdulski z Integrated Solutions.


 REKLAMA 
 RAPORT ERP KLIKNIJ I POBIERZ 
 
Z badań wynika, że do tej pory główną motywacją firm, które inwestowały w outsourcing IT, była chęć pozyskania oszczędności. Z kolei przyczyną, która powstrzymywała je przed wyborem takiego modelu, był niepokój o brak bezpieczeństwa danych i niskie zaufanie do dostawców. Dziś, obaw jest coraz mniej. Zdaniem Cezarego Zdulskiego, Kierownika Wydziału Rozwiązań IT i Outsourcingu w Integrated Solutions, mniejsza waga czynników powstrzymujących przed inwestycją, będzie miała wpływ na rozkwit zainteresowania outsourcingiem IT wśród polskich przedsiębiorstw w najbliższych latach.
Firmy coraz rzadziej inwestują we własne zasoby IT, bo bywa to zbyt ryzykowne. Poza tym systematycznie skraca się też lista powodów, które przemawiają przeciwko outsourcingowi. Kompetencje dostawców rosną, rozbudowuje się zaplecze rodzimych data center, a ilość danych wzrasta w takim tempie, że zewnętrzne wsparcie przy zarządzaniu nimi okazuje się i opłacalne, i korzystne – wyjaśnia Cezary Zdulski.
Do tej pory najczęściej na outsourcing firmy decydowały się, rozważając zakup systemu informatycznego lub aplikacji. Zamiast kupować je na własność, wybierały model usługowy. Aktualnie lista obszarów, które biznes wydziela poza struktury, wydłuża się.
Więcej firm myśli o outsourcingu także w kontekście dostarczenia specjalistycznych usług, np. usług kolokacji, przetwarzania danych czy wsparcia IT pracowników. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie firmy bez własnego działu helpdesk. Teraz jego funkcje przejmuje zewnętrzy dostawca – mówi Cezary Zdulski z Integrated Solutions.
W opinii eksperta taką usługą mogą być zainteresowane szczególnie duże przedsiębiorstwa, gdzie rola działów IT przestaje ograniczać się do obsługi problemów pracownika z komputerem czy drukarką.
Cel, przed jakim obecnie stoją firmy to zmiana funkcji działów IT w strukturach. Decydując się na outsourcing wsparcia informatycznego takie zadania, jak obsługa sprzętu, systemów komputerowych czy aplikacji, są realizowane przez zewnętrznych konsultantów, a dział IT może wreszcie skoncentrować się na tym, jak wykorzystać technologie do rozwoju biznesu – dodaje
Z usługi WIP (Wsparcie Informatyczne Przedsiębiorstw) Integrated Solutions korzysta już kilkanaście firm w Polsce, m.in. Kancelaria Sejmu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top