Rynek pracy poszukuje specjalistów Big Data, analityków biznesowych i ekspertów z zakresu Business Intelligence. Pracodawcy są gotowi rekrutować ich na zagranicznych rynkach. Jak podaje raport Mercer „Worldwide Survey of International Assignment Policies and Practices”, aż 47% z nich decyduje się rozpocząć projekty na międzynarodową skalę, ponieważ rodzimy rynek pracy nie dostarcza pracowników o wymaganych technicznych umiejętnościach.
 
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
36% respondentów badania Computerworld „Forecast 2016 survey” mówi, że w ciągu najbliższego roku będą poszukiwać osób znających się na Big Data. Pracodawcy, którzy skupią się na zatrudnianiu, ekspertów z zakresu Business Intelligence i analityki biznesowej jest z kolei 34%. Obie specjalizacje utrzymują się w pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych na rynku pracy kompetencji. Spektakularny wzrost w rankingach zaliczyli specjaliści Big Data, którzy z 10. miejsca awansowali na 4.
Aktualnie jesteśmy w trakcie rewolucji technologicznej, która zmienia również rynek pracy. Pracodawcy kładą więc nacisk na zatrudnianie ekspertów o bardzo wąskiej specjalizacji w dziedzinie np. Big Data. Chodzi o osoby, które są w stanie „przetłumaczyć” wielkie ilości danych na język biznesu oraz zinterpretować bieżące rynkowe trendy – mówi Alma Jenkins Acosta, Talent Operations Leader w Globalnym Centrum Operacyjnym Mercer w Warszawie.
Zmonetyzować dane

Tę zmianę potwierdza raport Capgemini, z którego wynika, że 65% organizacji zainteresowanych problematyką uważa zignorowanie Big Data za poważny problem, w efekcie którego firma może przestać być konkurencyjna.
50% respondentów naszego raportu twierdzi, że już w tej chwili poczynili kroki w celu zaimplementowania w swoich organizacjach technologii Big Data. Z kolei 65% stoi na stanowisku, że ta technologia jest kluczowa z punktu widzenia efektywności i konkurencyjności ich struktur. Tylko o 2% mniej upatruje szansy w możliwości „spieniężenia” danych, co w efekcie miałoby stać się równie istotne, co produkty i usługi przez nich oferowane – komentuje Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska.
Same tylko Stany Zjednoczone do 2018 roku będą w stanie spożytkować potencjał 1,5 miliona managerów z obszaru Big Data – podaje McKinsey.
Firmy cenią tych ekspertów, którzy nie tylko analizują dane, ale posiadają także doświadczenie pozwalające w szybkim czasie zrozumieć biznes, jego otoczenie i branżę. Dzięki temu są w stanie szybko zareagować na zmieniającą się sytuację rynkową i jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby klientów - dodaje Anna Marciniak, HR Manager, w Globalnym Centrum Operacyjnym Mercer w Warszawie.
Najwięksi dostawcy IT zdają sobie sprawę, jak ważne jest pozyskanie kompetentnych specjalistów biegłych w zarządzaniu dużymi zbiorami danych. Tym bardziej, że światowi eksperci rynku nowych technologii zastrzegają, że Big Data już niedługo zrewolucjonizuje światową gospodarkę wchodzącą w erę transformacji cyfrowej. Według Gartnera już do 2020 r. informacje gromadzone dzięki analizie danych przekształcą 80% procesów biznesowych i produktów.
Przedsiębiorstwa, które będą inwestować w stały rozwój infrastruktury Big Data, wykorzystanie systemów Business Intelligence i skuteczną analitykę będą rozwijać się najszybciej. Na rynku stosunkowo mocno rozpowszechnione są proste systemy CRM czy ERP. To już jednak za mało, by realnie stawiać czoła ogromnym zasobom danych, którymi dysponuje biznes. Wielofunkcyjne, ale jednocześnie maksymalnie czytelne oprogramowanie wspierające zarządzanie firmą to jedyna dobra odpowiedź na to wyzwanie. Zwłaszcza w przypadku firm działających na wielu rynkach lub też realizujących projekty z bardzo różnych obszarów – dodaje Kinga Piecuch, Prezes Zarządu SAP Polska, lidera polskiego rynku oprogramowania dla biznesu.
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top