Rada dla przedsiębiorstw: załatajcie dziury i zacznijcie współpracować

oracle 120Aby jak najlepiej wykorzystać zalety chmury i utrzymać się na rynku w epoce cyfrowej, przedsiębiorstwa muszą nauczyć się lepiej współpracować wewnętrznie. Raport z badania Oracle pt. IaaS: building a business that innovates (IaaS: Budowa innowacyjnego przedsiębiorstwa) pokazuje jednak, że wiele firm działa w sposób niesprzyjający efektywnej współpracy.


 REKLAMA 
 RAPORT ERP KLIKNIJ I POBIERZ 
 
Badanie miało na celu analizę podejścia firm w regionie EMEA do przetwarzania w chmurze oraz określenie problemów organizacyjnych wpływających na ich zdolność do wprowadzania istotnych zmian biznesowych i innowacji.

Badanie pokazało, że istnieje potrzeba usprawnienia współpracy:
  • 62% respondentów (w Polsce 61%) stwierdziło, że aby korporacyjny model chmury był skuteczny, działy biznesowe muszą współpracować z działem informatycznym.
  • 34% respondentów (w Polsce 37%) uważa, że utrzymywanie szarej strefy informatycznej (w której poszczególne działy kupują technologie bez wiedzy działu informatycznego) stanowi istotną barierę na drodze do zintegrowanego podejścia do chmury.
  • 41% respondentów (w Polsce 44%) uznało fakt, że poszczególne działy nie rozumieją potrzeby integracji zasobów chmurowych, za jedno z kluczowych wyzwań informatycznych dotyczących wdrożenia chmury.

Nie ma wątpliwości, że aby skutecznie tworzyć innowacje w chmurze, przedsiębiorstwa muszą zmienić swój sposób pracy. Muszą jednak także zwrócić uwagę na samą technologię.

Badanie pokazało, że najmniej wydajne obszary w obecnym modelu platformy stosowanym przez firmy to: integracja wykorzystywanych usług (50% w EMEA, 55% w Polsce), czas wdrożenia (49% w EMEA, 50% w Polsce) oraz słaba integracja aplikacji (47% w EMEA, 52% w Polsce) — a wszystko to przeszkadza w efektywnym i szybkim tworzeniu innowacji.

Oprócz problemów z szarą strefą informatyczną, inne bariery na drodze do przyjęcia zintegrowanego podejścia do chmury, umożliwiającego lepszą współpracę, to: niekompatybilne infrastruktury (34% w EMEA, 26% w Polsce), większe ryzyko w zakresie bezpieczeństwa (34% w EMEA i w Polsce), wyższe koszty (32% w EMEA, 35% w Polsce) oraz problem z udowodnieniem zwrotu z inwestycji (31% w EMEA, 32% w Polsce).

Pascal Giraud, dyrektor ds. platformy IaaS i PaaS w Oracle EMEA, powiedział: „Problemy te wynikają częściowo z infrastruktury, która stała się zbyt sztywna i skomplikowana. Doprowadziło to do powstania wolno reagującej, niespójnej organizacji, gdzie szanse i innowacje wymykają się przez szczeliny pomiędzy różnymi działami i źle zintegrowanymi systemami”.

Przechodząc na model infrastruktury jako usługi (IaaS), przedsiębiorstwa mogą załatać te dziury i stworzyć organizację naprawdę opartą na współpracy. IaaS stanowi wspólną podstawę dla innowacji i wdrożeń, usuwa ograniczenia dotyczące zasobów i zapobiega powstawaniu wysp w obrębie firmy – dodaje Pascal Giraud.
Utrzymanie równowagi pomiędzy innowacjami a ładem korporacyjnym jest trudne – dlatego oferta Oracle IaaS jest tak skonfigurowana, aby uwzględniać te problemy. Oracle IaaS udostępnia deweloperom wysoko wydajne i łatwe do wdrożenia zasoby, razem z wszystkimi politykami i mechanizmami kontroli kosztów, jakie są wymagane przez działy IT.

Platforma chmurowa Oracle jest od początku projektowana tak, aby uwzględniać czynniki bezpieczeństwa, wydajności i kontroli, oferując takie funkcje, jak izolacja zasobów, czy interfejsy użytkownika wyposażone w odpowiednie mechanizmy zarządzania tożsamością. Elastyczny model płatności „pay-as-you-go” uwalnia działy IT od problemów związanych z mocą obliczeniową, czy kosztami TCO, pozwalając im zająć się działalnością strategiczną, wspomagającą biznes. Dysponując zaawansowanymi narzędziami kontroli dostępu, działy IT mogą dostarczyć użytkownikom samoobsługowe zasoby IaaS – dokładnie takie, jakie są potrzebne w danym momencie dla konkretnego obciążenia.

Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top