6 technologii, które zmienią świat od 2019 roku

enova365 2016„Większość ludzi - na tyle, na ile w ogóle zadają sobie oni trud myślenia o przyszłości - zakłada, że świat jaki znają będzie trwał wiecznie. ... zakładają że obecne zmiany jakimś cudem ich ominą i że nic nie naruszy dobrze im znanych stosunków gospodarczych ani struktury politycznej…”

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Fragment pochodzi z książki Alvina Tofflera z roku 1980 roku. Wtedy wszyscy podchodzili do tej wizji z podobnym sceptycyzmem jak my, do pomysłów Elona Muska na kolonizację Marsa. A jednak Musk wysłał Teslę w kosmos, sfinansował wiele projektów naukowych i tym samym zapoczątkował nową erę eksploracji świata. Podjął trudne wyzwanie z punktu widzenia nauki, ale zrobił to w 100% w przemyślany i świadomy sposób. Począwszy od 10 roku życia, kiedy to nauczył się programować do momentu kiedy stał się jednym z najbardziej bogatych ludzi na naszej planecie. A teraz zagadka: co ma ze sobą wspólnego Toffler, Musk i dzisiejszy przedsiębiorca?

Wszyscy bez wyjątku muszą dostosować się do zmian jakie dyktują nowe technologie a najlepiej je wyprzedzić. Ci którym się to uda, będą nazywani prekursorami (dwóch Panów wymienionych powyżej), pozostali będą zmuszeni podążać za ich wskazówkami. I tu należy sobie zadać jedno… ważne pytanie, jak bohater filmu „Chłopaki nie płaczą”.

Jaką wiedzę muszę posiadać żeby moja firma pozostała konkurencyjna i innowacyjna w 2019 roku? Poniżej przedstawiamy trendy IT, które niebawem z buzzwordów osiągnął status codziennych standardów pracy. Ponadto wpłyną na jej jakość i strukturę.

Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence) – każdy kto ogląda tv, czyta prasę lub śledzi informacje na portalach społecznościowych przynajmniej raz zetknął się z tym terminem. Wraz ze wzrostem ilości urządzeń i systemów wyposażonych w AI, wzrośnie zapotrzebowanie na nowe stanowiska pracy. Będzie wymagana umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i zapewne opanowania zaawansowanych programów, nie tylko CRM-ów czy ERP-ów, ale zintegrowanych ze sobą zaawansowanych, uczących się platform.

Machine learning łączy się również z AI, stanowi konsekwencję rozwoju sztucznej inteligencji. Efektem takiego połączenia jest powstanie inteligentnego systemu, który uczy się nowych algorytmów i odnajduje rozwiązanie problemu. Obecność człowieka jest potrzebna do wprowadzania coraz to nowych zapytań z którymi system powinien sobie poradzić. W miarę upływu czasu, system zapamiętuje metody radzenia sobie z problemami i staje się bardziej skuteczny. Już dziś z machine learning korzystają firmy produkcyjne, wyposażone w niemal samoobsługowe magazyny.

5G czyli nowy standard sieci komórkowej to wymóg nowej generacji. Jesteśmy stopniowo oswajani ze wszystkim co szybkie i natychmiastowe, a wymagania stale rosną. Niebawem wszyscy będą korzystać z sieci 5G, która jest prawie 10 razy szybsza niż Internet 4G. Jak łatwo się domyślić, oczekiwania wobec sektora usług również się zmienią. Przede wszystkim zmianie ulegnie ścieżka zakupowa Klienta. Smartphone będzie odgrywał w tym procesie jeszcze większą rolę niż dotychczas. Gigant z Mountain View czyli Google już dawno obwieścił światu, że stawia na mobilność. Dla firm, które wykorzystują potencjał Internetu, oznacza to konieczność współpracy z Klientami w szybki i bezpieczny sposób. Przez stronę www albo własną platformę komunikacji, w której dane są w 100% chronione.

Augmented Reality czyli rozszerzona rzeczywistość popularyzowana przez Google, Facebook czy Apple wkrótce również wejdzie do naszej codzienności. Google już w tym roku na konferencji zaprezentował jak AR sprawdza się w nawigacji (Street View). AR wychodzi poza świat gier i wirtualnych zakupów i dotyka nawet medycyny. Może spowodować niemałą rewolucję na rynku e-commerce, dlatego jeśli masz sklep internetowy, już teraz możesz rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania.

Internet of Things (IoT) czyli konsekwencja rozwoju wszystkiego co inteligentne. Domy, samochody, drzwi, a nawet elektroniczne zamki będą mogły wysyłać między sobą dane. Jeśli to tego dołączymy wymienione wcześniej technologie AI i machine learning, uzyskamy zsynchronizowany system do komunikacji urządzeń.

Big Data łączy się bardzo mocno z narastającym ogromem informacji. Produkujemy tak dużo danych, że potrzebne są systemy informatyczne, które je przetworzą i zniwelują ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Ponadto komputery oparte o system 0:1 nie są w stanie wytworzyć wystarczającej mocy obliczeniowej. W konsekwencji zapotrzebowania na nową infrastrukturę, pojawia się kolejne rozwiązanie.

Komputery kwantowe

Już teraz ilość informacji z jakimi zmagają się komputery często wykracza poza ich możliwości, a już na pewno w zderzeniu z najnowszymi technologiami. Konwencjonalne metody obliczeniowe, należą do systemu binarnego, a komputery kwantowe działają w oparciu o kubity. Jeśli przełożymy to na dane matematyczne, tę różnicę w wydajności między kwantowym a tradycyjnym komputerem możemy teoretycznie zwiększyć nawet do poziomu 1:18 000 000 000 000 000 000 raza.

Podsumowując, czy chcesz czy nie, stoisz u progu kolejnej rewolucji przemysłowej. Dobra wiadomość jest taka, że zmiany nie nadejdą z dnia na dzień. Stopniowo będziemy się oswajać z nowymi technologiami i uczyć jak je wykorzystać na naszą korzyść. Bierz przykład z Muska i wyprzedź konkurencję w drodze do wdrożenia innowacji. Nie czekaj aż jakieś rozwiązanie stanie się powszechne, bo dzięki temu Twoja firma będzie bardziej konkurencyjna. Pisaliśmy o tym niedawno w artykule skierowanym do małych i średnich firm.

Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top