MES – efektywne planowanie i kontrola produkcj

Nowoczesne firmy produkcyjne coraz częściej wykorzystują systemy MES (Manufacturing Execution Systems) do optymalizacji planowania i nadzoru nad…

Wdrożenie systemu MES - krok po kroku

Digitalizacja, Industry 4.0, Smart Factory i IoT już niebawem będą decydować o konkurencyjności w branży przemysłowej. Aby rozpocząć proces…

Dane rzeczywiste w służbie optymalizacji produkcji

Personalizacja zamówień i postępująca rewolucja przemysłowa, która warunkuje ciągłą aktualizację produktów, a także globalna pandemia, to…

Dlaczego predykcyjne utrzymanie ruchu nie działa? 4 możliwe przyczyny

Predykcyjne utrzymanie ruchu to najnowszy i najbardziej wyrafinowany model organizacji działań UR, oparty na postulatach Przemysłu 4.0. Metoda ta…

Prawdziwy MES

Optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych, opłacalność produkcji krótkoseryjnej, lepsza odpowiedź na potrzeby klientów — to cele…

L-Systems wspiera kontrolę profili aluminiowych w Albatros Aluminium

Firma Albatros Aluminium producent profili aluminiowych pod zamówienie wdrożyła rozwiązanie L-Systems MES w zakresie raportowania realizacji…

Previous Next Play Pause
Grupa Azoty Compounding Sp. z o.o. z sukcesem zakończyła proces wdrożenia zaawansowanego oprogramowania do planowania i harmonogramowania produkcji – ASPROVA APS oraz systemu XPRIMER.MES do monitorowania i ewidencjonowania produkcji. Zaimplementowanie obu systemów do zarządzania produkcją w spółce jest kolejnym krokiem w konsekwentnie realizowanej strategii udoskonalania procesów, jednocześnie zwiększając potencjał produkcyjny.

Digitalizacja staje się kluczowym elementem strategii przemysłu motoryzacyjnego na całym świecie. Także polskie firmy są coraz bardziej świadome konieczności jej wdrożenia. Dlaczego? Po pierwsze – tego często wymagają ich partnerzy z zachodu, a po drugie – bo to się po prostu opłaca.

Choć poprawa efektywności energetycznej nie jest tematem nowym, to - mimo znaczącej poprawy w ostatniej dekadzie - polska gospodarka wciąż jest jedną z najbardziej energochłonnych w Unii Europejskiej. Dlatego problemy z rosnącymi cenami energii dotyczą właściwie wszystkich przedsiębiorców.

Przemysł chce być smart, wynika z 8. edycji globalnego badania Rockwell Automation nt. inteligentnej produkcji 97 proc. ankietowanych firm planuje wykorzystać inteligentną technologię w swoich procesach produkcji. To będzie wymagało znaczących nakładów w IT. Co będzie priorytetem inwestycyjnym? Ankietowani wskazują na poprawę wykorzystania analityki.

Polski dostawca rozwiązań informatycznych dla przemysłu i produkcji, zrealizował prestiżowe wdrożenie systemu MES w strukturach światowej sławy koncernu Toyota. Firma Queris dostarczyła narzędzie do monitorowania i zwiększenia wydajności produkcji fabryce Toyota Boshoku Legnica.

QUAANTUM SOFTWARESystemy MES (Manufacturing Execution System) i SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) od wielu lat stanowią dwa filary automatyzacji zakładów produkcyjnych. Oprogramowanie MES to rozwijane od lat 90. systemy, zorientowane na podejmowanie decyzji i zarządzanie zleceniami w zakładach produkcyjnych.

COMARCHChcąc podnieść efektywność procesów produkcyjnych, firmy coraz częściej decydują się na digitalizację swoich fabryk. Właśnie taki krok podjęła w tym roku firma Perun S.A. oferująca produkty z branży spawalniczej. Dostawcą dedykowanego systemu MES pozwalającego na optymalizację produkcji jest spółka Comarch.

Z satysfakcją odnotowujemy, iż zakończyliśmy proces wdrożenia najnowszych systemów klasy ERP oraz MES w zakładzie mięsnym „Kozłowski”. Zakłady Mięsne Kozłowski to uznany, wielkopolski zakład mięsny, specjalizujący się w produkcji wędzonych wyrobów wędliniarskich. Zakład przetwarza kilkaset ton mięsa i wyrobów miesięcznie. 

Siemens ogłosił wprowadzenie oprogramowania Camstar™ Electronics Suite, innowacyjnego systemu realizacji produkcji (MES) dla elektroniki. Opierając się na sprawdzonej platformie korporacyjnej do produkcji układów scalonych (IC), to potężne, konfigurowalne i skalowalne rozwiązanie MES umożliwia producentom płytek drukowanych (PCB) i urządzeń typu box, spełnianie wymagań dotyczących identyfikowalności, podnoszenia poziomu wydajności i kontrolowania działań produkcyjnych poprzez bezpośrednie połączenie Internetu rzeczy (IoT) z maszynami i liniami produkcyjnymi.

Firma Siemens ogłosiła dziś, że Gartner, Inc. uznał ją za lidera w Magic Quadrant for Manufacturing Execution Systems na rok 2017. Poprzez Magic Quadrant, Gartner, wiodąca firma zajmująca się badaniami i doradztwem w zakresie technologii informatycznych, ocenia dostawców na podstawie kompletności wizji i zdolności do jej realizacji. W tegorocznym, inauguracyjnym Magic Quadrant for Manufacturing Operations Management, firmy oceniane były pod kątem zdolności realizacyjnych, których kryteria obejmowały produkt lub usługę, ogólną wykonalność, realizację sprzedaży/ceny, reagowanie na potrzeby rynku/wyniki, realizację działań marketingowych, wrażenia klienta oraz operacje.

Zaawansowane systemy informatyczne klasy ERP oraz MES to dziś niezbędny warunek sukcesu. To z jednej strony automatyzacja procesów, z drugiej systemy wiedzy, pozwalające na integrację danych z różnych obszarów działania firmy i wspomagające codzienne procesy zarządcze. System ERP i zwłaszcza dedykowana dla branży mięsnej autorska aplikacja 7MES to przede wszystkim natychmiastowy dostęp do aktualnych danych oraz rozbudowane mechanizmy analiz i raportowania, skutecznie wspierających podejmowanie codziennych decyzji biznesowych.

7MES to autorska aplikacja do zarządzania zakładami przetwórstwa spożywczego, opracowana przez spółkę 7Technology. Jej dedykowana dla branży mięsnej wersja, zdobyła prestiżowy Złoty Medal targów POLAGRA-TECH 2017.

Firma Zebra Technologies Corporation zaprezentowała wyniki badania Zebra 2017 Manufacturing Vision Study. Zawiera ono analizę nowych, dynamicznie rozwijających się trendów, które kształtują przyszłość produkcji przemysłowej. Wyniki globalnego badania wykazały, że producenci wdrażają Przemysłowy Internet Rzeczy w celu zwiększenia widoczności procesów technologicznych i podniesienia jakości produkcji.

Firma Albatros Aluminium producent profili aluminiowych pod zamówienie wdrożyła rozwiązanie L-Systems MES w zakresie raportowania realizacji zleceń produkcyjnych oraz ich planowania.

BPSCZgodnie z raportem Markets & Markets Manufacturing Execution System Market, wartość globalnego rynku rozwiązań klasy MES będzie zwiększać się rok do roku średnio o 13%. W 2020 r. osiągnie poziom 18 mld dolarów. Popyt na oprogramowanie będzie rósł nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie. Nic dziwnego, na polskim rynku w pełni zautomatyzowanych jest obecnie jedynie 15% fabryk.

Każdej firmie produkcyjnej zależy na posiadaniu informacji o postępach prac – to fakt. Przecież właśnie dzięki aktualnym danym można reagować na nieprawidłowości w procesie produkcyjnym.

Producent drożdży piekarskich dostrzegł kolejne możliwości optymalizacji produkcji tkwiące w wykorzystaniu nowoczesnych systemów informatycznych, tworzonych na potrzeby przemysłu. Po udanym wdrożeniu systemu Queris CMMS zdecydował się na wykorzystanie oprogramowania MES tego samego producenta do zarządzania produkcją.

Jeden z największych producentów siatek wędliniarskich na świecie zdecydował się na zmianę używanego dotychczas systemu do zarządzania produkcją klasy MES.

Jako osoba od lat związana z sektorem produkcji oraz handlu detalicznego jestem głęboko przekonany, że Internet Rzeczy (Internet of Things – IoT) zmieni sposób, w jaki wszyscy będziemy pracować. IoT, który w Niemczech zyskał miano „Przemysł 4.0” – gdyż może być impulsem dla nowej rewolucji przemysłowej – oznacza środowisko, w którym kody kreskowe i inteligentne sensory nadają przedmiotom „cyfrowy głos”.

Firma Merx Polska zajmująca się precyzyjną obróbką metali, doprowadziła do minimalizacji przestojów i awarii maszyn oraz zapewniła sobie efektywny monitoring czasu pracy urządzeń i zespołu na linii produkcyjnej. Jest to efekt wprowadzenia systemu informatycznego umożliwiającego obserwację maszyn i wyznaczenie wskaźnika ich wykorzystania w czasie rzeczywistym. Testy rozwiązania na jednej z maszyn pozwoliły uzyskać 15% poprawę wydajności pracy. Za projekt wprowadzenia aplikacji była odpowiedzialna firma DSR.

Producent części i podzespołów z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego i elektromaszynowego zakończył wdrożenie systemu ProSeS BDE. Nowe rozwiązanie wspiera Matecs w procesie planowania oraz ewidencjii kontroli produkcji.

Firma Epicor poinformowała o udostępnieniu nowoczesnego systemu realizacji produkcji Epicor Mattec (MES). System oferuje wysoce wydajny wbudowany interfejs human machine (HMI), który wspiera wydajność oraz responsywność działu produkcji.

Firma Forcam opracowała dla klientów, partnerów oraz wszystkich specjalistów zainteresowanych optymalizacją produkcji dokument White Paper - Success Factors for Machine Connection. W prezentacji omówiono rozwiązywanie problemów związanych z integracją maszyn w trakcie implementacji lub restrukturyzacji systemu MES w fabrykach. Wskazano i opisano również 3 kluczowe etapy integracji danych produkcyjnych: Data Capture, Import Data oraz Analyze Data.

Firma LYS Fusion Poland wdrożyła system MES ProSeS BDE do monitoringu i optymalizacji produkcji. W rezultacie poprawiła wskaźniki wydajności i produktywności w całym obszarze wytwarzania.

Firma DSR zaprezentowała najnowszą wersję rozwiązania do rejestracji produkcji – Advanced Shop Floor Control. Dzięki systemowi ASFC możliwy jest precyzyjny pomiar wydajności pracowników i maszyn na linii produkcyjnej. W kolejnej edycji produkt zyskał możliwość raportowania pracy dotyczącej zleceń projektowych, realizowanych w środowisku biurowym. Kluczowe usprawnienie dotyczy jednak architektury systemu, który jest obecnie oferowany w wersji przeglądarkowej, zapewniając elastyczność obsługi z dowolnego urządzenia przenośnego wykorzystywanego w firmie.

Siemens zawarł umowę nabycia spółki Camstar Systems, Inc., jednego ze sprawdzonych liderów rynku dostarczającego przedsiębiorstwom oprogramowanie w zakresie systemów realizacji produkcji (MES).

Wiądący chiński producent kolejowy - CSR Qingdao Sifang Locomotive Co. Ltd, wdraża kompleksowe rozwiązanie do zarządzania produkcją. PSI dostarcza CSR rozbudowane narzędzie typu MES – Manufacturing Execution System. Rozszerzenie dotychczasowej współpracy z CSR to ważne zlecenie dla PSI w branży kolejowej.

Wrocławski DSR zaprezentował innowacyjne rozwiązanie do rejestracji produkcji – Advanced Shop Floor Control. Dzięki systemowi ASFC, który jest uzupełnieniem i rozszerzeniem funkcjonalności ERP, możliwy jest precyzyjny pomiar wydajności pracowników i maszyn na linii produkcyjnej.

W maju 2013 roku, według danych GUS, produkcja przemysłowa spadła o 1,8%. W obliczu stagnacji gospodarczej, szefowie zakładów przemysłowych poszukują rezerw kosztowych m.in. na produkcji. Zdaniem analityka biznesowego Jarosława Gracela, rozwiązaniem dla wielu firm produkcyjnych może być implementacja systemu MES (Manufacturing Execution System), który dzięki integracji zasobów informatycznych, wesprze podniesienie efektywności produkcji, stanowiąc tym samym gotowe narzędzie do wspierania decyzji biznesowych.

Dla przedsiębiorstw branży przemysłowej bardzo istotne jest pozyskiwanie szybkiej i kompleksowej wiedzy o procesach produkcyjnych – przekonuje Andrzej Morawski, wiceprezes zarządu BPSC.

BPSC - ERP, SYSTEMY ERP, MESJeden z największych polskich producentów nabiału posiada już pełny dostęp do rozwiązań klasy MES. Oprogramowanie BPSC kompleksowo obsługuje rejestrację przepływu surowca w ramach linii produkcyjnych zakładu w Piątnicy. Na podstawie tak pozyskanych informacji możliwe jest odtworzenie ścieżki produktu w systemie ERP -  Impuls 5

Grupa Powen-Wafapomp SA i SKK SA podpisały umowę na realizację projektu wdrożenia rozwiązania MES w zakresie zbierania danych bezpośrednio na produkcji.


Na początku kwietnia Cummins, konstruktor i producent silników wysokoprężnych, dostawca systemów filtracyjnych oraz lider w produkcji zespołów prądotwórczych podpisał umowę z Apriso na wdrożenie FlexNet, jako jednolitego korporacyjnego systemu MES wspierającego procesy produkcyjne. Wcześniej Apriso podpisało umowy na dostawę FlexNet z amerykańskim producentem konstrukcji dla przemysłu lotniczego i kosmicznego HITCO i koncernem produkującym samoloty Bombardier Aerospace.

Firma ASTOR, będąca dystrybutorem rozwiązań Wonderware MES w Polsce, zanotowała w segmencie systemów zarządzania produkcją klasy MES w 2010 roku - 130% wzrost sprzedaży w stosunku do roku 2009.

BPSC - systemy ERP, MES, ERPW najbliższych tygodniach w ramach Centrum Kompetencyjnego Produkcji Procesowej BPSC SA rozpocznie prace zespół badawczy, którego celem będzie pogłębienie wiedzy na temat zastosowania technologii informatycznych w obszarze produkcji. W wyniku prac ma powstać kompleksowa oferta oprogramowania MES (Manufacturing Execution Systems), którego rozwiązania wdrażane są obecnie w ramach systemu ERP Impuls 5.

System MES firmy Apriso zapewni precyzję i elastyczność produkcji zaawansowanych wyrobów Tesli. FlexNet przyczyni się do rozwoju ekologicznych technologii i produktów.
 

Choć obecność polskich firm IT na światowych rynkach jest wciąż znikoma, zaangażowanie naszych konsultantów i menedżerów w międzynarodowe projekty informatyczne pod banderą globalnych korporacji rośnie szybciej niż sądzimy. Polski oddział Apriso potrzebował zaledwie 10 lat, by z niewielkiego, peryferyjnego biura przekształcić się w stuosobowy zespół odpowiedzialny nie tylko za wdrożenia m.in. L’Oreal, British American Tobacco, Amice Wronki czy Volvo CE, ale też za rozwój innowacyjnego systemu FlexNet klasy MES/MOM.

W poprzednim artykule analizowaliśmy korzyści z inwestowania w rozwiązania klasy MES (ang. Manufacturing Execution Systems) w zakresie podnoszenia efektywności produkcji, wizualizacji wskaźnika OEE, monitoringu mediów oraz systemów klasy traceability. Nadeszła pora, aby przyjrzeć się, czy inwestycje w systemy pełnego zarządzania produkcją, zarządzania magazynami i interfejsy integrujące MES z ERP potrafią zwrócić się równie szybko?

Przeważająca większość kadry zarządzającej firmami produkcyjnymi spotkała się w ostatnim czasie z będącymi na „fali popularności” systemami klasy MES – rozwiązaniami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie produkcją. Nie są im także obce pojęcia „analiza i raportowanie przestojów maszyn”, „śledzenie efektywności produkcji”, „traceability i genealogia produkcji”, „monitoring zużycia mediów” oraz „integracja z ERP”. Te ładnie i fachowo brzmiące hasła dla każdego z menedżerów oznaczają jedno – konieczność inwestycji. W tej sytuacji z pewnością warto znać odpowiedź na pytanie: jak zainwestować, aby każdy z etapów projektu „zarabiał” na kolejne?

Rozwiązanie, które zostanie oparte na systemie FlexNet (klasy MES/MOM) umożliwi zwiększenie kontroli na etapie produkcji akumulatorów oraz dostaw, realizowanych przez kooperantów General Motors. Projekt prowadzony jest przez Hewlett Packard.
 

Back to top