loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

enova365Branża automotive jest jednym z kluczowych sektorów produkcyjnych, który od lat staje w obliczu licznych wyzwań. W ostatnich latach głównymi problemami dla producentów części samochodowych były pandemia Covid-19 oraz wojna na Ukrainie. Obie te sytuacje miały duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw w branży, prowadząc do czasowego wstrzymania prac i ograniczeń w pozyskiwaniu surowców.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 

W obliczu tych problemów, firmy działające w branży automotive potrzebują skutecznych rozwiązań, które pomogą im zoptymalizować swoje działania. Jednym z takich rozwiązań jest system ERP (Enterprise Resource Planning), który stanowi narzędzie informatyczne dedykowane kompleksowemu zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa. Dzięki modułowej budowie, system ERP umożliwia kontrolę niemalże każdego aspektu organizacji.

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób system ERP może wspierać branżę automotive, skupiając się na trzech kluczowych obszarach: kontroli łańcucha dostaw, kontroli jakości produkcji oraz redukcji kosztów.

Problemy producentów w branży automotive

Produkcja części samochodowych jest branżą, która w ostatnich latach borykała się z wieloma problemami. Pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie przyczyniły się do zakłócenia funkcjonowania wielu przedsiębiorstw w branży, co skutkowało czasowym wstrzymaniem prac i ograniczeniami w pozyskiwaniu surowców.

Pandemia wymusiła tymczasowe zamknięcie fabryk i wprowadzenie środków ostrożności w celu ochrony personelu przed koronawirusem. To z kolei spowodowało opóźnienia w produkcji i wzrost czasu oczekiwania na nowe pojazdy.

Wojna na Ukrainie natomiast miała duży wpływ na dostępność surowców, które są kluczowe dla branży automotive. Ograniczenia w pozyskiwaniu tych surowców doprowadziły do braków w kluczowych elementach, co skutkowało przestożeniem wielu linii produkcyjnych.

Wszystkie te problemy wpłynęły na jakość produkcji oraz kontrolę kosztów w branży automotive. Firmy potrzebują skutecznych rozwiązań, które pozwolą im zoptymalizować swoje działanie i skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw, jakością produkcji oraz kosztami.

Co to jest branża automotive?

Branża automotive, zwana również branżą motoryzacyjną, to sektor przemysłu zajmujący się produkcją części samochodowych oraz samochodów. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

W obecnych czasach branża automotive boryka się z wieloma problemami, wśród których jednym z najważniejszych jest skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw. Braki w kluczowych elementach prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych oraz wydłużenia czasu oczekiwania na nowe pojazdy.

Dodatkowo, firmy z branży automotive mają trudności w zapewnieniu wysokiej jakości produkcji. Niestabilność na rynku i problemy z dostępnością materiałów i części prowadzą również do kłopotów ze skutecznym kontrolowaniem kosztów.

Jak system ERP wspiera branżę automotive?

Systemy ERP są narzędziami informatycznymi, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Dzięki modułowej budowie, każdy moduł systemu ERP odpowiada za konkretny obszar działania organizacji.

W przypadku branży automotive, systemy ERP są szczególnie pomocne, ponieważ umożliwiają skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw, kontrolę jakości produkcji oraz redukcję kosztów.

Kontrola łańcucha dostaw

W branży automotive, produkcja części samochodowych opiera się na konkretnych surowcach. Dlatego niezbędne jest zarządzanie zasobami w taki sposób, aby w magazynach zawsze znajdowała się odpowiednia ilość materiałów, co pozwoli na przygotowanie wszystkich zamówień.

System ERP doskonale sprawdza się w tym przypadku jako rozwiązanie zapewniające dokładną kontrolę łańcucha dostaw. Dzięki odpowiednim funkcjom, system ERP stale kontroluje stany magazynowe i w przypadku osiągnięcia krytycznego poziomu, może samodzielnie złożyć zamówienie u zdefiniowanych dostawców.

Moduł enova365 Produkcja, który jest powiązany z modułem Handel, umożliwia automatyczne generowanie zleceń produkcyjnych na bazie zamówień od odbiorców. Dzięki temu, firma jest w stanie skutecznie zarządzać swoim łańcuchem dostaw i utrzymać odpowiednią ilość materiałów w magazynie.

Kontrola jakości produkcji

W branży automotive, sukces producentów części samochodowych zależy w dużej mierze od jakości oferowanych przez nich wyrobów. Im wyższa jakość, tym więcej zamówień będzie spływać od klientów. Dlatego jednym z kluczowych obszarów do wykorzystania systemów ERP jest kontrola jakości.

Dobry system ERP umożliwia łatwą integrację z systemami sterowania maszynami produkcyjnymi. Dzięki temu, jest w stanie przetwarzać otrzymywane dane i generować raporty dotyczące poszczególnych etapów wytwórczych. To z kolei daje możliwość ingerowania w proces i sprawia, że produkcja podzespołów samochodowych może być ciągle weryfikowana i poprawiana.

Redukcja kosztów

W branży automotive, wyższa jakość często oznacza wyższe koszty produkcji. Dlatego bardzo ważne jest jednoczesne optymalizowanie procesów wewnętrznych w taki sposób, aby generowały jak najmniejsze obciążenia finansowe.

W tym przypadku, wiele zależy od systemów ERP. Kluczowym czynnikiem jest automatyzacja, która pozwala na efektywne zarządzanie harmonogramem produkcyjnym, dostępnymi zasobami oraz maszynami. Dzięki zautomatyzowanej kontroli nad tymi elementami, możliwe jest zamawianie materiałów w odpowiedniej ilości, co obniża koszty zakupu, transportu i składowania.

Wykorzystując informacje o czasie trwania operacji, zasobach i wymaganych terminach realizacji zleceń, system ERP enova365 przygotowuje harmonogram prac tak, aby uniknąć kolizji i zdążyć z produkcją na czas.

Zalety systemu ERP dla branży automotive

Nowoczesne systemy ERP to wielofunkcyjne narzędzia, które sprawdzają się w większości przedsiębiorstw działających w branży produkcyjnej, w tym również w firmach automotive. System ERP enova365 jest jednym z takich sprawdzonych rozwiązań, które pozwala skutecznie zarządzać procesami wytwórczymi.

Moduł Produkcja w ramach systemu enova365 umożliwia efektywne zarządzanie każdym etapem produkcji, automatyzację procesów, eliminację błędów związanych z czynnikiem ludzkim, kalkulację kosztów wytworzenia produktu oraz kontrolę nad dokumentami rozchodowymi zużytych materiałów.

Enova365 to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach różnej wielkości, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dzięki mnogości dostępnych modułów, system ERP enova365 może być dostosowany do potrzeb każdej organizacji, niezależnie od jej struktury czy rodzaju produkowanych towarów.

Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top