loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

System ERP w Jutrzence wystartował

Start produktywny systemu ERP w firmie Kaliszanka jest pierwszym etapem „odpalenia” systemu w całej Grupie Jutrzenka. To jedno z największych pod względem funkcjonalnym wdrożeń systemu SAP w polskim przemyśle cukierniczym. Prowadzi je firma IDS Scheer Polska.


W skład Grupy Jutrzenka wchodzą firmy: Jutrzenka, Kaliszanka, Goplana i Ziołopex. Sześć zakładów produkcyjnych dostarcza rocznie na rynek 45 tysięcy ton słodyczy, jak również bakalie i przyprawy. Każdy łasuch w Polsce z pewnością zna wyroby Jutrzenki – któż z nas bowiem nie uległ pokusie Wafli Familijnych, Grześków czy Jeżyków… Udziały rynkowe Jutrzenki lokują Grupę coraz bliżej pozycji lidera rynku – wdrożenie systemu SAP ma ułatwić zwycięską szarżę i znaczne powiększenie produkcji. – System zintegrowany światowej klasy gwarantuje szybkie uzyskiwanie informacji biznesowej, precyzyjną kontrolę kosztów i usprawnienie przepływu dokumentów – bez niego trudno sobie wyobrazić skuteczne pokonanie konkurencji – tak uzasadnia wybór systemu SAP Tomasz Krzesiński, Kierownik Działu Wdrożeń Systemów Informatycznych w Grupie Jutrzenka.

Prace nad koncepcją biznesową wdrożenia systemu SAP (ERP) dla firm Kaliszanka i Jutrzenka (Goplana już została włączona w struktury Jutrzenki) rozpoczęły się w lutym 2006 r. Zdecydowano się na bardzo szeroki zakres funkcjonalny implementacji – wdrożenie modułów: rachunkowości finansowej, środków trwałych, controllingu, gospodarki magazynowej, gospodarki materiałowej, kontroli jakości, planowania produkcji oraz sprzedaży i dystrybucji.

Właściwe prace wdrożeniowe ruszyły w grudniu 2006 r., a zaledwie rok później – 1 stycznia 2008 r. miał miejsce udany start produktywny systemu w firmie Kaliszanka. – Tak dobre tempo wdrożenia zawdzięczamy znakomitym konsultantom firmy IDS Scheer. Do wyboru partnera wdrożeniowego przygotowywaliśmy się niezwykle starannie i kilkukrotnie zbieraliśmy oferty, ale warto było zdobyć się na taki wysiłek, bo firma IDS Scheer okazała się strzałem w dziesiątkę. Dysponuje konsultantami na naprawdę najwyższym poziomie – podkreśla Tomasz Krzesiński.

- Na pewno wyzwaniem dla nas był szeroki zakres wdrożenia – proszę zwrócić uwagę, że obszar kontrolingu objął również księgę materiałową, a zakres gospodarki materiałowej – integrację z czytnikami używanymi w magazynach wysokiego składowania. Dodatkowo już w trakcie projektu pojawiły się zmiany organizacyjne – w związku z zakupem firmy Hellena musieliśmy włączyć i jej zakład do systemu – mówi Grzegorz Pindur, prezes IDS Scheer Polska.

Podczas projektu wiele razy zmieniała się struktura firmy i pomysły na jej konsolidację. – Wiedzieliśmy o planowanych przekształceniach, ale miały się one zakończyć wcześniej – w marcu - bez wpływu na implementację SAP-a. Tymczasem ostatnie zmiany nastąpiły dopiero jesienią. Gdy kupiliśmy Hellenę i trzeba było ją dołączyć do systemu, połowa ludzi opracowywała koncepcję biznesu, a połowa pracowała z programistami. Wszystko jednak się udało – po dwóch tygodniach od startu produktywnego nie ma żadnych poważnych problemów. Funkcjonalnie i procesowo system działa znakomicie i spełnia założenia zawarte w koncepcji biznesowej i karcie projektu – podsumowuje Tomasz Krzesiński.

Właśnie zmiany struktury firmy – trwająca konsolidacja w jedną grupę kapitałową Colian – spowodowały, że system ruszył tylko w Kaliszance. - Start etapowy systemu wynika wyłącznie z organizacji projektu, funkcjonalnie wystartowaliśmy pełnym zakresem – podkreśla Grzegorz Pindur. Start produktywny we wszystkich zakładach Jutrzenki planowany jest na kwiecień br. Ma to swoje dobre strony, bo doświadczenia zdobyte w jednym zakładzie ułatwią doszlifowanie systemu przed jego implementacją w całej Grupie. - Zyski z implementacji są już zauważalne – możemy prowadzić precyzyjną kontrolę kredytów kupieckich – mówi Tomasz Krzesiński.

Źródło: www.ids-scheer.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top