loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

QAD wdraża system ERP w GEA Technika Cieplna

Firma GEA Technika Cieplna zakończyła projekt wdrożenia najnowszej wersji systemu ERP - QAD Enterprise Applications oraz aplikacji QAD Configurator, zapewniającej dodatkowo sprawną realizację kluczowego dla firmy procesu tworzenia dokumentacji technologicznej na potrzeby produkcji. GEA Technika Cieplna to spółka należąca do międzynarodowego koncernu GEA Group AG, który od blisko 80 lat jest wiodącym producentem wysokiej klasy specjalistycznych urządzeń procesowych oraz komponentów. Specjalizuje się w doborze, projektowaniu i produkcji wysokosprawnych wymienników ciepła. Z aplikacji QAD wspierającej zarządzanie przedsiębiorstwem korzysta 60 użytkowników.


GEA posiada najobszerniejszą na świecie ofertę wymienników ciepła dla przemysłu, składającą się obecnie z 400 różnych rodzajów. Firma dysponuje ogromną powierzchnią produkcyjną rzędu 12000 m2, z czego 1372 m2 stanowi specjalnie wydzielona i kompletnie wyposażona hala, przeznaczona wyłącznie do produkcji wymienników ze stali wysokostopowych. Rocznie powstaje tu około 5 tys. sztuk wymienników ciepła i pozostałych wyrobów stalowych.

Celem projektu wprowadzenia najnowszej wersji QAD Enterprise Applications była poprawa wydajności, zwłaszcza w obszarze planowania produkcji i zapewnienie wysokiej efektywności pracy zespołu. System ERP QAD wspiera obecnie takie obszary działania firmy, jak księgowość i finanse, gospodarka magazynowa i materiałowa, produkcja oraz obsługa zleceń. GEA korzysta również z systemu kodów kreskowych, co m.in. zapewniło precyzję przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, wygodę raportowania oraz znacząco usprawniło proces produkcji.

W związku z dynamicznym rozwojem zakładu GEA w Opolu i znaczącym zwiększeniem produkcji, potrzebowaliśmy wygodnego i sprawnego narzędzia, które pozwoliłoby na szybkie tworzenie dokumentacji technologicznej na potrzeby zwiększonej produkcji. W efekcie firma wdrożyła aplikację QAD Configurator, dostosowując go do unikalnych wymagań naszej firmy – mówi Jacek Nazgowicz, IT manager w GEA Technika Cieplna.

Specyfika pracy zakładu polega na konieczności precyzyjnego planowania produkcji, co stanowi kluczowy proces przesądzający o sprawności organizacyjnej. Problemy związane z planowaniem, mogą spowodować opóźnienia na produkcji. Wytwarzane w zakładzie GEA rozwiązania charakteryzują się dużym stopniem złożoności. Najprostsze wymienniki ciepła mogą składać się z 30-40 elementów, natomiast te najbardziej skomplikowane wymagają zaprojektowania tysięcy elementów. W przypadku wyliczanie czasów technologicznych liczba zmiennych w dokumentacji sięga tysięcy.

Przed wdrożeniem aplikacji QAD Configurator przygotowanie tzw. teczek z informacją o strukturze materiałowej obejmującej pełne opracowanie technologiczne na potrzeby produkcji trwało 3 godziny. Dzięki aplikacji QAD proces ten ogranicza się do 20 minut. Co więcej, technolog korzystał z 2-3 programów, co wymagało ciągłego wprowadzania informacji. Obecnie realizujemy to w jednej aplikacji – podkreśla Jacek Nazgowicz.

QAD Configurator jest narzędziem wspierającym produkcję jednostkową. Jego wdrożenie pozwoliło rozwiązać problem przeciążenia zespołu tworzącego Dział Przygotowania Produkcji.

Technolodzy nie nadążali z opracowywaniem zamawianych produktów, co stanowiło wąskie gardło kluczowego dla firmy procesu – przekonuje Waldemar Cieciuch, Project Manager z QAD Polska. - Technolog rozpoczyna pracę z kwestionariuszem Configuratora. Odpowiadając na zawarte w nim pytanie buduje model zamówionego produktu. W oparciu o te dane aplikacja automatycznie tworzy w systemie strukturę oraz technologię. Dodatkowo wbudowane mechanizmy walidacyjne ograniczają możliwości powstawania błędów.

Do zadań QAD Polska należały takie elementy projektu, jak analiza przedwdrożeniowa, opracowanie koncepcji wdrożenia QAD Configurator i planowania produkcji, prace programistyczne oraz zarządzanie projektem.

Źródło: www.qad.pl

 PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top