Bezpieczeństwo danych – czym jest dla przedsiębiorców?

Sukces prowadzonego przez nas biznesu opiera się na wielu filarach i wymaga ogromnej pracy. Niestety, czasami dorobek wielu lat zaangażowania i dużych nakładów finansowych poniesionych na drodze do stworzenia dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa mogą zostać zaprzepaszczone w ciągu jednej chwili. Bezpieczeństwo danych we współczesnym zdigitalizowanym świecie to jeden z najważniejszych priorytetów na liście każdego przedsiębiorcy. Jak to się ma do rzeczywistości?

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Bezpieczeństwo online jest priorytetem dla przeważającej większości polskich przedsiębiorców. Według badań Ipsos MORI przeprowadzonych dla firmy Microsoft, aż 82 proc. z ankietowanych przedstawicieli biznesu mieszkających w Polsce wskazuje bezpieczeństwo, jako bardzo ważną przestrzeń do inwestycji. Mimo tego, przekonanie o potrzebie zapewnienia ochrony danych nie zawsze niesie za sobą decyzje o wyborze najlepszych rozwiązań. Według tego samego badania aż 41% respondentów ma obawy związane z bezpieczeństwem danych przechowywanych w modelu chmurowym/online, mimo tego, że korzystanie z tych rozwiązań może być w wielu sytuacjach ratunkiem dla informacji dotyczących ich biznesu.

Cyfrowa obecność z dozą nieufności

Raport „Nowoczesne IT w MŚP” wskazuje na zagrożenia będące kosztem wspomnianej nieufności pracodawców. W sytuacji zniszczenia lub kradzieży laptopa, 20 proc. przedstawicieli małych i średnich firm naraża się na ogromny problem, ponieważ zupełnie nie archiwizuje danych związanych z pracą. Co więcej, mniej niż ¼ (22 proc.) pracowników MŚP przyznaje, że dysponuje archiwum on-line w chmurze. Konsekwencje takiego postępowania mogą być fatalne i doprowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa.

Model firmy, który nie jest oparty na infrastrukturze chmurowej ogranicza również samych pracowników, którzy chętnie korzystają z takich rozwiązań. 43% badanych zatrudnionych w MŚP podczas wykonywania służbowych obowiązków poza biurem zapewnia sobie dostęp do danych głównie poprzez transfer plików na prywatną pocztę, co również naraża przedsiębiorstwo na niekontrolowany „wyciek danych”.

Bezpieczna praca zespołowa
Mobilność, bezpieczeństwo danych i wspieranie wydajności pracy w zespole to najważniejsze elementy, które stanowią filary wprowadzonej niedawno na rynek aplikacji Microsoft Teams, która także od niedawna dostępna jest na Polskim rynku” – komentuje Barbara Michalska, Product Manager Office 365 w polskim oddziale Microsoft. „Pomimo obaw części środowiska biznesowego nie ma wątpliwości, że rozwiązania chmurowe oferowane w formie usługi zapewniają najwyższy poziom zabezpieczenia danych firmowych przed ich utratą i jednocześnie są tańszą alternatywną w porównaniu do tworzenia i utrzymania własnej infrastruktury serwerowej – dodaje Barbara Michalska.
Microsoft Teams to nowoczesna przestrzeń do pracy w zespole, z wbudowanym czatem umożliwiającym komunikację w czasie rzeczywistym, dostępna w ramach usługi Office 365. Łączy ludzi, konwersacje, dokumenty oraz narzędzia, których potrzebuje każdy zespół. Jednocześnie aplikację Microsoft Teams można rozbudowywać i modyfikować. Jest ona zabezpieczona w międzynarodowe normy SOC 1, SOC 2, wzorcowe klauzule UE, ISO27001 oraz HIPAA.
Sprawdzony systemu ochrony i zabezpieczeń rozwijanych przez lata w ramach usług Office 365 i chmury Azure wykorzystany został również w aplikacji Microsoft Teams. Zapewnia to gwarancję najwyższego poziomu prywatności, zgodności i ochrony danych. Wykorzystanie rozwiązań, m.in. takich jak Microsoft Intune, daje możliwość odgórnego zarządzania aplikacjami mobilnymi wyłącznie w służbowym kontekście nawet jeśli pracownik korzysta ze swojego prywatnego urządzenia. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność trendu BYOD (Bring Your Own Device) wpływa to w znaczny sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa – mówi Barbara Michalska, Product Manager Office 365 w polskim oddziale Microsoft.
Źródło: Microsoft

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top