Jak usprawnić zarządzanie magazynem?
enova365Firmy produkcyjne i handlowe mierzą się z wieloma biznesowymi wyzwaniami. Efektywne zarządzanie magazynem jest jednym z większych. Na szczęście istnieją sposoby oraz narzędzia, dzięki którym możesz usprawnić system zarządzania oraz przeprowadzić optymalizację kosztów w magazynie. Jakie?


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Zarządzanie magazynem – najważniejsze wyzwania

Większość firm na pewnym etapie rozwoju dochodzi do momentu, w którym system zarządzania magazynem sprawia, że staje się on jednym z tzw. wąskich gardeł stojących na drodze do rozwoju biznesu. Może to powodować szereg problemów, których rozwiązanie staje się kluczowe dla odpowiedniego funkcjonowania firmy oraz jej dalszego rozwoju. Jakim wyzwaniom w materii zarządzania magazynem musisz stawić czoła?

Synchronizacja stanów magazynowych


Często występujący problem to niezgodność faktycznej liczby produktów na magazynie ze stanem wskazywanym przez systemy sprzedażowe. Powoduje on przestoje w pracy i ma negatywny wpływ nie tylko na łańcuch dostaw, ale również opinie o Twojej firmie wśród klientów (długi czas oczekiwania na zamówienie nie przysporzy Ci dobrych ocen).

Wysoka opłata za wynajem powierzchni magazynowych

Rozwój sprzedaży (zwłaszcza internetowej w wyniku pandemii koronawirusa) spowodował, że wiele firm musiało przenieść się do większych magazynów, aby móc adekwatnie odpowiadać na potrzeby klientów i posiadać miejsce na składowanie zamawianych przez nich produktów. Lokowanie magazynów w miejscach atrakcyjnych logistycznie (np. okolice lotnisk czy dróg szybkiego ruchu) oraz rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały, że koszty wynajmu z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe.

Optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej

Nawet posiadanie wystarczającej powierzchni magazynu może utrudniać działanie firmy w sytuacji, gdy jest ona nieodpowiednio wykorzystana. Dotyczy to nie tylko bałaganu, ale również nieefektywnego rozmieszczenia produktów na regałach, przez co czas realizacji zamówień może się niepotrzebnie wydłużać.

Doświadczona kadra pracownicza

Im lepiej wyszkoleni są pracownicy magazynów, tym bardziej efektywna jest ich praca i tym mniej błędów popełniają podczas jej wykonania. Z tego powodu duża rotacja magazynierów może nieść ze sobą daleko idące konsekwencje biznesowe.

Zintegrowanie systemów informatycznych

Mówi się, że praca magazyniera jest tak efektywna, jak efektywny jest wykorzystywany przez niego system zarządzania magazynem. Wiele firm nie posiada zintegrowanych rozwiązań, przez co automatyzacja niektórych czynności jest niemożliwa. To z kolei powoduje dłuższy czas potrzebny do np. skompletowania przesyłki.

Optymalizacja kosztów w magazynie – jak to zrobić?

Zarządzanie magazynem to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Nieodpowiednie procedury i brak inwestycji w nowoczesne technologie może spowodować znaczny wzrost kosztów generowanych przez ten dział przedsiębiorstwa. Chcąc je obniżyć, możesz zacząć działać w trzech ważnych obszarach.

1. Normalizacja operacji magazynowych

Pod tym pojęciem kryje się szereg działań mających na celu stworzenie spójnych procedur niezbędnych do ustawienia pracy w magazynie. Skup się przede wszystkim na:
 • stworzeniu dokładnych procedur dla powtarzalnych działań na magazynie dotyczących przyjęcia towaru, jego późniejszego składowania, komplementacji oraz wydania,
 • przygotowaniu schematu szkoleń dla nowych pracowników, aby możliwie najszybciej wdrożyć ich do pełnoprawnej pracy,
 • optymalizacji magazynu pod kątem wykorzystania regałów i rozmieszczenia towaru tak, aby najczęściej rotujący znajdował się najbliżej miejsca pakowania,
 • weryfikacji magazynu pod kątem rozmieszczenia regałów, by ich ustawienie gwarantowało największą możliwą powierzchnię składowania.
2. Bezpieczeństwo i oszczędności

Przyjrzyj się temu, jak działa Twój magazyn i ustal odgórne reguły i procedury, które zapewnią odpowiednie tempo pracy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Przyjrzyj się też temu, gdzie możesz znaleźć oszczędności. W tym zakresie:
 • regularnie dokonuj przeglądów okresowych regałów i urządzeń wykorzystywanych na magazynie,
 • wprowadź zasady bezpieczeństwa, które zapewnią najlepszą ochronę przed zdarzeniami losowymi,
 • zminimalizuj koszty użytkowania magazynu – np. wymień oświetlenie na energooszczędne, wprowadź działania, które pomogą obniżyć ilość wytwarzanych przez magazyn odpadów.
3. Wdrożenia technologiczne

Nowoczesna technologia usprawni procesy w każdym dziale Twojego przedsiębiorstwa, również w magazynie. Na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym możesz w znacznym stopniu zwiększyć efektywność pracowników magazynu. Możesz dokonać tego np. dzięki:
 • wdrożeniu scentralizowanego, zintegrowanego systemu ERP pozwalającego skutecznie współpracować magazynowi z działem handlowym, działem zamówień lub działem obsługi klienta,
 • zintegrowaniu używanych narzędzi (drukarki, kolektory, skanery) z systemem ERP w celu automatyzacji pracy,
 • wdrożeniu systemu WMS, który umożliwi skuteczniejsze działanie pracowników i tym samym skróci czas realizacji zamówień i zminimalizuje ryzyko wystąpienia błędów.
System zarządzania magazynem – jak wybrać najlepszy?

Dzięki odpowiedniemu systemowi ERP możliwe jest skuteczniejsze zarządzanie pracą magazynu na wielu rozmaitych poziomach. Jak go wybrać?

Zwróć uwagę na funkcjonalności jakie system oferuje. Powinien zawierać m.in.:
 • opcję dokładnej analizy sprzedaży towaru i jego źródeł dostawy,
 • możliwość elastycznego ustawienia procesów magazynowych w celu automatyzacji pracy z dokumentami,
 • usprawnienie inwentaryzacji poprzez przyspieszenie procesu z wykorzystaniem kolektorów,
 • zarządzanie magazynem z poziomu urządzeń przenośnych, co pozwoli Ci na bieżąco sprawdzać wszystkie niezbędne informacje bez fizycznej obecności w siedzibie firmy.
Zdecyduj się na rozwiązanie sprawdzone w innych firmach, które przynosi w nich konkretne, pozytywne efekty. Wszystkie powyższe funkcje, a także wiele innych, które sprawdzą się również w wielu innych działach Twojego przedsiębiorstwa zawiera ERP enova365. To inwestycja na lata, którą możesz rozbudowywać o nowe moduły wraz ze wzrostem firmy i liczbą zatrudnionych pracowników. Dodatkowo enova365 to system ERP, który podlega regularnym aktualizacjom, dzięki czemu gwarantuje stałą zgodność z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top