Dlaczego warto wdrożyć system do zarządzania ryzykiem?
Wprowadzenie zarządzania ryzykiem pozwala firmom na skuteczniejsze wykonywanie zadań i osiąganie celów biznesowych. Niestety, nie wszystkie organizacje stosują kompleksowy system ERM, co może skutkować poważnymi konsekwencjami, nawet jeśli zdarzenie wydaje się nieistotne. Brak sprawnego zarządzania ryzykiem może prowadzić do dużych strat finansowych. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, warto poznać korzyści wynikające z zastosowania systemu ERM. Dzięki niemu organizacje mogą skutecznie identyfikować zagrożenia i reagować na nie, umożliwiając szybsze i bardziej trafne podejmowanie decyzji oraz minimalizowanie skutków ryzyka lub jego unikanie.
 
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Powody, dla których Twoja firma potrzebuje ERM

Przejdźmy teraz do powodów, dlaczego warto wdrożyć system do zarządzania ryzykiem.

Ujednolicone i całościowe podejście do ryzyka

Kompleksowy system ERM pozwala ujednolicić i usprawnić procesy monitorowania i zarządzania obszarem ryzyka. Na poziomie ryzyka umożliwia ocenę i zarządzanie wieloma rodzajami ryzyka. Ponadto system gromadzi i przechowuje wszystkie informacje w jednym miejscu, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozproszenia danych i nieznanej złożoności ich konfliktów.

Globalna analiza ryzyka to lepsze decyzje i środki zapobiegawcze

Posiadanie całościowego (holistycznego) podglądu na stan ryzyka organizacji to nie tylko kwestia wygody. Dzięki uprawnionemu systemowi zarządzania ryzykiem, który integruje wiele rodzajów ryzyka w całej firmie, menedżerowie mogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób różne czynniki ryzyka wchodzą w interakcje i potencjalnie wpływają na siebie. To z kolei pomaga podejmować bardziej świadome decyzje i wybierać skuteczne środki ograniczania ryzyka, zgodne z celami i profilem ryzyka organizacji.

Dostęp do zawsze aktualnych i spójnych danych

Tradycyjne podejście do zarządzania ryzykiem obejmowało chaotyczne i często odmienne procesy oraz bazy danych, co skutkowało niespójnymi i nawet konkurencyjnymi celami ryzyka. Wybierając system ERM integruje się procesy, cele oraz dane. Dzięki temu pracownikom łatwiej jest kontrolować wersje i aktualizacje oraz realizować cele, a właściciele ryzyk mają pewność do jakości i spójności danych związanych z ryzykiem.

Dokładniejsze i zoptymalizowane informacje o ryzyku


Informacje o ryzyku przechowywane są w odpowiednio zaprojektowanej bazie danych, dzięki czemu są zawsze spójne, dokładne i odpowiednio zoptymalizowane. Każdy użytkownik systemu może w dowolnym momencie wygenerować raport, przejrzeć historię ryzyk czy też przeprowadzić kontrolę i ocenę ryzyk. Zaletą systemu jest możliwość zintegrowania z innymi narzędziami firmy, co znacząco zwiększa jego możliwości, a zarazem pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji strategicznych i zarządczych w celu zmniejszenia ryzyka w organizacji.

Zgodność z rygorystycznymi normami

System zarządzania ryzykiem powinien spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa danych, być odpowiednio zabezpieczony i zintegrowany z innymi procesami w organizacji. W PBSG zapewniamy kompleksowe wsparcie w projektowaniu i wdrożeniu ERM zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO 31000 i COSO II. Dzięki temu organizacja może zarządzać ryzykiem bardziej efektywnie oraz poprawić zaufanie wśród klientów i partnerów.

Większa wygoda i szybkość

W dzisiejszym świecie organizacje potrzebują dostępu do danych tu i teraz. Zintegrowane narzędzie zapewnia firmom wygodny i szybki dostęp do danych, a także ich analizę. Możliwe jest także definiowanie nowych wskaźników i kryteriów, co pomoże poprawić jakość danych i usprawnić metody ograniczania ryzyka.

Ulepszone możliwości dostępu do danych


Narzędzie do zarządzania ryzykiem umożliwia łatwy dostęp do informacji o ryzyku w różnych konfiguracjach. Na przykład użytkownicy mogą analizować dane historyczne lub też tworzyć spersonalizowane raporty w wybranych zakresach i obszarach. Oprogramowanie zapewnia dostęp do danych na żądanie oraz umożliwia sprawne przywracanie ciągłości działania po takich problemach jak awaria prądu czy przy incydentach związanych z bezpieczeństwem.

Automatyzacja zamiast tabel


Narzędzie zintegrowane z metodyką zarządzania ryzykiem ogranicza nieefektywne arkusze kalkulacyjne. Jego sporą zaletą jest możliwość personalizacji, co oznacza, że jest dostosowywane do specyfiki i potrzeb organizacji. Można zautomatyzować procesy przeglądu, zatwierdzania i powiadomienia oraz metody komunikacji wewnętrznej, by sprawniej analizować i reagować na ryzyko.

Wielojęzyczność

Zarządzanie ryzykiem pomaga oceniać, analizować, a także tłumaczyć dane ryzyko, co ma kluczowe znaczenie np. przy kwestiach finansowych. Ponadto organizacje stają się coraz bardziej wielonarodowe; pracownicy i klienci są rozproszeni zdalnie po całym świecie, dlatego warto postawić na rozwiązanie wielojęzyczne. Przykładowo system do zarządzania ryzykiem erisk dostępny jest w ponad 30 wersjach językowych, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w międzynarodowych strukturach grup kapitałowych, ale i w mniejszych zagranicznych organizacjach.

Źródło: www.pbsg.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top