Dyrektorzy IT nie wiedzą jakie aplikacje pracują w ich sieciach

Rozwiązania wirtualnych sieci modelujących prawdziwe sieci informatyczne w firmach mogą być bardzo przydatne dla określenia konsekwencji zmian i awarii w firmowej informatyce. Około 75 proc. menadżerów i dyrektorów działów IT nie wie bowiem, jakie aplikacje pracują w ich sieciach - powiedział prezes zarządu firmy Passus, Paweł Misiurewicz.


Według raportu firmy analitycznej Gartner, na który powołuje się Misiurewicz sprawność rzeczywistych sieci informatycznych i ich odporność na awarię, jest wbrew danym przedstawianym przez przedsiębiorstwa, dość niska. Ze zgłaszanych przez użytkowników sieci do działu pomocy bądź help-desku problemów, aż 70 proc. pozostaje nieznanych dla menadżerów bądź szefów działu IT w firmie.

Zaufanie do własnych rozwiązań sieciowych jest w 51 proc. przypadków tak niskie, że firma zwleka z wdrożeniami niezbędnych jej rozwiązań do wspomagania zarządzania ERP lub kontaktów z klientami CRM. Średnio potrzeba też aż 6 zgłoszeń do help-desku dla ustalenia przyczyny awarii i jej źródła.

Jak twierdzi Misiurewicz, wirtualne środowiska sieciowe jak m.in. rozwiązania OPNET czy HP, pozwalają na modelu sieci stwierdzić czy jest ona właściwe skonfigurowana czy będzie działać z założoną wydajnością i jakie mogą być efekty zmian w nią wprowadzonych.

"Wirtualne środowisko sieciowe może także przewidywać skutki awarii, także takich jak ostatnia awaria sieci energetycznej w Polsce" - dodał.

Jedno z największych światowych wdrożeń oprogramowania do wirtualnych sieci miało miejsce w Polsce, gdzie PTC Era zainstalowała system OPNET symulujący działanie własnego środowiska informatycznego, dysponującego 1700 urządzeń sieciowych.

Według Pawła Misiurewicza w Polsce rynek na tego typu systemy do wirtualnego modelowania sieci obejmuje "przynajmniej kilkaset największych firm" wszystkich branż posiadających rozbudowane środowiska sieciowe. Jest to spora liczba - wirtualnych środowisk OPNET używa na całym świecie 2600 firm; nieco więcej posługuje się sieciowymi systemami do modelowania HP OpenView.

Wirtualne środowiska sieciowe pracują także w projektach militarnych. W USA służą jako systemy symulowania łączności na polu walki dla US Army oraz modelują środowiska "sieciocentryczne" czyli dla przewidywanego przyszłego informatycznego pola walki w programie Future Combat System.

W Polsce z rozszerzonego systemu tego typu o nazwie Modeler korzysta Wojskowa Akademia Techniczna tworząca przy ich użyciu modele nowoczesnych systemów łączności dla Wojska Polskiego.

Źródło: www.wp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top