Zarządzanie centrami danych nadal mało efektywne

Zgodnie z opublikowanymi wynikami badań przeprowadzonych przez firmę Lighthouse Research wirtualizacja jest coraz chętniej stosowana w przedsiębiorstwach, ale nieefektywne zarządzanie centrami przetwarzania danych i środowiskami wirtualnymi nadal powoduje znaczne obciążenie działów informatycznych. W zorganizowanej ankiecie wzięło udział 411 menedżerów decydujących w przedsiębiorstwach o rozwoju centrów przetwarzania danych.


Wykazała ona, że mimo wdrożenia wirtualizacji przez znaczną część respondentów, tylko nieliczni z nich korzystają z automatycznych narzędzi administracyjnych w celu poprawy efektywności centrum przetwarzania danych i pełniejszego korzystania z jego zasobów.

„Skuteczne zarządzanie centrum przetwarzania danych może nie być łatwym zadaniem, a całą sprawę komplikuje współbieżne stosowanie w środowiskach heterogenicznych maszyn fizycznych i wirtualnych” — powiedział Drue Reeves, wiceprezes i dyrektor ds. badań w firmie Burton Group. „Niemniej wirtualizacja serwerów zapewnia całkowicie nowy poziom mobilności zasobów w centrum danych i możliwości jego rozwoju. Dlatego oprogramowanie do zarządzania centrum przetwarzania danych musi cechować się skalowalnością i ograniczać złożoność, jaka towarzyszy niekontrolowanemu zwiększaniu liczby serwerów w wyniku wirtualizacji. Powinno ono również umożliwiać automatyzację pracy centrum przetwarzania danych”.

Wyniki badań pokazują, że głównymi problemami, na jakie natrafiają przedsiębiorstwa po zwirtualizowaniu serwerów, są niedostatki wiedzy specjalistycznej, trudności z zarządzaniem serwerami wirtualnymi i pojawienie się centralnego elementu, którego ewentualna awaria powoduje przerwę w działaniu całej infrastruktury informatycznej. Ponadto okazało się, że znaczny odsetek ankietowanych ręcznie sprawdza poziom wykorzystania zasobów serwerów lub nie robi tego wcale. Poza tym 79% respondentów przyznało, że ręcznie zarządza przydzielaniem zadań serwerom z uwzględnieniem dostępności zasobów lub nie robi tego wcale.

Prawdopodobnie właśnie w reakcji na kłopoty z ręcznym zarządzaniem, na popularności według raportu zyskuje wdrażanie zautomatyzowanych narzędzi administracyjnych. Zgodnie z wynikami ankiety znaczny odsetek respondentów zamierza zastosować w ciągu najbliższych dwóch lat automatyczne mechanizmy instalowania poprawek i aktualizacji oprogramowania. Dodatkowo 75% badanych planuje zwiększenie efektywności swoich centrów przetwarzania danych poprzez skorzystanie z funkcji automatycznego monitorowania serwerów, które jest niezbędnym narzędziem w walce ze wzrostem złożoności zarządzania, jaki następuje po wdrożeniu wirtualizacji.

Inne fakty dotyczące zarządzania przetwarzaniem danych, jakie udało się poznać dzięki omawianej ankiecie:

  • Wysoki priorytet mają kwestie środowiskowe, ponieważ przedsiębiorstwa oceniają produkty do zarządzania centrami przetwarzania danych pod kątem możliwości oszczędzania dzięki nim przestrzeni (67%) i energii elektrycznej (65%).
  • Administratorzy centrów przetwarzania danych poszukują również produktów, które pomogą im rozwiązywać problemy biznesowe i informatyczne poprzez umożliwienie oszczędzania czasu i nakładów pracy (87%) oraz pieniędzy (82%).
  • Oceniając narzędzie do zarządzania centrami przetwarzania danych, przedsiębiorstwa wykazują zapotrzebowanie na: bezpieczne mechanizmy zarządzania (89%), zdalny dostęp i zdalne zarządzanie (86%), zgodność z wieloma systemami operacyjnymi i platformami (85%), automatyczne monitorowanie i sporządzanie raportów (81%) oraz automatyczne oprogramowanie, które działa zgodnie z ustalonymi  uprzednio regułami i wartościami granicznymi (72%).
  • Ponad połowa firm, które nie stosują obecnie wirtualizacji serwerów, zamierza ją wdrożyć w przyszłości.

Raport we wrześniu br. przygotowała firma Lighthouse Research. Finansowanie zapewnił Novell. Szczegółowe wyniki badań można znaleźć pod adresem www.novell.com/dca

Źródło: Novell Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top