Państwowy Instytut Geologiczny unowocześnia systemy

 Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) rozpoczął prace nad unowocześnieniem i przebudową swoich systemów informatycznych. Prace realizowane są w kilku niezależnych projektach. Jednym z nich jest projekt konsolidacyjny, prowadzony przez firmę Unizeto Technologies SA, partnera Oracle Polska, przy użyciu szerokiej palety produktów Oracle wchodzących w skład pakietu oprogramowania warstwy pośredniej Oracle Fusion Middleware. Zaplanowane zakończenie pierwszych projektów planowane jest na przełom lat 2007/2008.


Systemy informatyczne Instytutu będą przebudowane z architektury klient-serwer do nowoczesnego modelu 3-warstwowego za pomocą narzędzi wchodzących w skład pakietu Oracle SOA Suite. Aplikacje będą połączone ze sobą przy pomocy dostarczanej przez Oracle szyny informacyjnej ESB (Enterprise Service Bus) oraz zaopatrzone w zaawansowany moduł zarządzania tożsamością Oracle Identity Management.

"Architektura powstającego jednolitego systemu naszego Instytutu będzie zgodna z Planem Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010, który wszedł w życie w kwietniu tego roku na mocy stosownego rozporządzenia Rady Ministrów. Chcemy już teraz przygotować się na zmiany, które nieuchronnie czekają nas za kilka lat" - mówi Leszek Siejda, pełnomocnik Dyrektora ds. Teleinformatyki w PIG. "Dzięki dostosowaniu systemów do najnowocześniejszych obecnie standardów, będziemy mogli bez problemów włączyć nasze zasoby do ogólnokrajowego repozytorium, dostępnego w przyszłości przez Internet dla wszystkich uprawnionych użytkowników".

Państwowy Instytut Geologiczny zarządza ogromną ilością danych, cennych zarówno dla polskiej nauki, jak i dla gospodarki. Są one zgromadzone w zbiorach takich, jak CBDG (Centralna Baza Danych Geologicznych - zbiór danych związanych z naukami o Ziemi), Midas (cyfrowy rejestr bogactw mineralnych), Infogeoskarb (baza złóż kopalin oraz obiektów hydrogeologicznych zawartych w archiwalnych dokumentacjach), Bank Hydro (dane o odwiertach, ujęciach i źródłach wód podziemnych, mineralnych i termalnych), czy Rejestr Obszarów Górniczych. Specyfiką tych archiwów jest fakt, że większość informacji ma reprezentację przestrzenną. Nakłada to dodatkowe wymagania na system informatyczny, który - oprócz klasycznych danych transakcyjnych - musi być w stanie transportować i przetwarzać złożone obiekty typu "spatial". Warstwa pośrednia Oracle umożliwia wykonywanie takich procesów, pozwala także poprzez interfejs portalowy na udostępnienie zasobów dla szerokiej rzeszy użytkowników; niektóre z nich będą dostępne publicznie, dla każdego obywatela.

"Wprowadzenie do systemu modułów warstwy pośredniej daje systemowi wiele korzyści: likwiduje redundancje i gwarantuje spójność danych, a także umożliwia łączenie systemów różnych placówek we wspólne repozytoria, takie jak np. powstająca w naszym kraju elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej e-PUAP" - dodaje Leszek Siejda.

"Kontrakt Oracle z Państwowym Instytutem Geologicznym należy do najciekawszych w roku 2007, gdyż został w nim zastosowany wyjątkowo bogaty zestaw produktów warstwy pośredniej Oracle " - komentuje Tomasz Skwarek, odpowiedzialny w Oracle Polska za sprzedaż technologii do sektora SMB. "Kluczowym modułem tego zestawu jest system zabezpieczeń, zwany Oracle Identity Management; umożliwia on znaczne zmniejszenie zagrożeń związanych z bezpieczeństwem systemów w różnych środowiskach informatycznych, a jednocześnie rozwiązuje problemy dotyczące zarządzania, oceny ryzyka i zgodności z przepisami".

Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top