Audyt bezpieczeństwa w Firmach - potrzebny, czy nie?

Porządna organizacja przedsiębiorstwa jest kluczowym czynnikiem dobrego funkcjonowania każdej Firmy. Od marketingu po logistykę, wszystkie etapy muszą tworzyć jeden "organizm" i płynnie się uzupełniać i nakręcać. Oprogramowanie MSP (małe i średnie Firmy) lub ERP (wielkie przedsiębiorstwa) bardzo pomaga w "spajaniu tych ogniw", lecz po pewnym czasie nawet ono może nie wystarczyć.
Firma prowadząca działalność przez dłuższy czas gromadzi wiele informacji o klientach, pracownikach, a także transakcjach zachodzących między nimi. Kontrolowanie przepływu informacji staje się coraz bardziej problematyczne i czasochłonne. Osoby na stanowiskach kierowniczych lubią mieć "kontrolę" nad tym co się dzieje w organizacji, dlatego też szukają coraz to nowszych narzędzi do usprawnienia działań.

Jednym ze sposobów na uporządkowanie i kontroli przepływu informacji jest wykonywanie audytu bezpieczeństwa w Firmie. Słowo audyt stało się ostatnio bardzo popularne i modne, lecz nie jest to nic innego jak przeprowadzenie działań mających na celu identyfikacje "dziur" w systemie i rozwiązaniu danego problemu. Nie zaprzeczymy przecież, że coraz częściej słyszy się o wycieku informacji, wypływie danych itp. w organizacjach (ostatni przykład sieci Sony dla graczy PSP i PlayStation 3). Świat Firm ulega wirtualizacji i jeżeli takie wpadki zdarzają się największym graczom na rynku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stało się to w każdej Firmie.

Audyt Bezpieczeństwa zawsze daje obiektywny obraz tego, co się dzieje w infrastrukturze informatycznej danej jednostki. Często Firmy mają "swoich" informatyków, którzy powinni pilnować porządku. Niestety jest to mylny tok myślenia, gdyż nie zawsze wewnętrzny pracownik ma narzędzia (a często nawet chęć) do tego aby podołać zadaniu. W przypadku przeprowadzanie zewnętrznego audytu Firma ma pewność, że nikt nie będzie ukrywał dziur, które muszą być załatane.

Nie ma sensu pisać tutaj jak wygląda audyt, bo każdy może wyszukać sobie jak takie działanie wygląda. Chciałbym natomiast skoncentrować się na sensie wydania - często nie małych - pieniędzy, na wykonanie usługi, która pozornie nie przynosi zysków.

Wiemy dokładnie, że dobrze jest, jak nic złego się nie dzieje. Tylko nikt nie obiecuje nam, że np: zwolniony lub zwalniający się pracownik nie wyniesie bazy klientów lub awaria sprzętu nie sparaliżuje pracy firmy na długie godziny. Tu widzimy już konkretne straty finansowe. Niestety wiele Firm nie myśli o istocie zapobiegania, która jest możliwa. Prawdą jest to, że wcześniej czy później każdy doświadczy problemu bezpieczeństwa u siebie. Pytanie pozostaje tylko kiedy?

Firmy audytorskie oferują także w ramach audytu bezpieczeństwa przeprowadzenie kontroli legalności oprogramowania. Plusem tego jest to, że nie jest to kontrola w celu "złapania" i ukarania. Audyt legalności ma na celu wykryć i poinstruować Klienta co należy zrobić, aby zasady użytkowania oprogramowania spełniamy wszelkie normy prawne. Praktycznie nie jest to tylko stwierdzenie, że dany program jest nielegalny, gdyż głównym celem jest poszukanie wspólnego rozwiązania, aby problem użytkowania oprogramowania już nie występował. Dodatkowo audytor uczy jak zarządzać licencjami, co jest bardzo istotne. Wbrew ogólnej wiedzy zdarza się tak, że licencje są niewykorzystywane w pełni i trzeba reorganizować stanowiska, aby zmaksymalizować swoje zasoby. Przeprowadzenie takiego audytu to atut w postaci certyfikatu, który jest wystarczającym dowodem na prawne wykorzystywanie oprogramowania.

Audyt bezpieczeństwa IT staje się obecnie normą w instytucjach państwowych, które są zobowiązane do przechowywania informacji w odpowiedni sposób. Niestety ograniczenia budżetowe często są przeszkodą. Dla Firm i Urzędów są to wydatki drugiego rzędu, tymczasem w przypadku problemów koszty naprawy skutków "przecieku" mogą być ogromne. Świat wirtualny staje się coraz popularniejszy i wygodniejszy, lecz wraz z ułatwieniami przychodzą niebezpieczeństwa ingerencji z zewnątrz. Warto mieć to na uwadzę.

Źródło: www.xc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top