Mała firma nie buja w chmurach

COMARCH Cloud computing to pojęcie, które zdobywa w ostatnim czasie niezwykłą popularność. Im większy jednak medialny szum wokół tego zjawiska, tym więcej pojawia się pytań o realne korzyści, jakie cloud computing może zapewnić firmie. Jak w prosty sposób zdefiniować czym jest „chmura”? Jak zakup oprogramowania w modelu SaaS przekłada się na zyski przedsiębiorstwa?
W tradycyjnym ujęciu oprogramowanie wykorzystywane w firmie instalowane jest na komputerach lub serwerach klienta. Takie rozwiązanie cechuje się przede wszystkim koniecznością korzystania z pomocy ekspertów IT podczas jego instalacji, konfiguracji oraz aktualizacji. Na barkach przedsiębiorcy pozostaje także zapewnienie bezpieczeństwa (profesjonalny backup) utrzymywanych w swojej infrastrukturze baz danych.

Chmura pozwala zapomnieć o wszystkich tych obowiązkach i pozostawia je w rękach wyspecjalizowanych firm dostarczających gotowe rozwiązania poprzez sieć Internet. Dzisiaj aplikacja może być użytkowana w całości przez przeglądarkę internetową – bez skomplikowanych wdrożeń, instalacji, aktualizacji i kosztów z nimi związanych. Wystarczy po prostu uruchomić przeglądarkę, zalogować się i zacząć używać programu, którego w danej chwili potrzebujemy. Aplikacje „w chmurze” umieszcza i aktualizuje producent.

Taka wizja korzystania z oprogramowania jest bardzo wygodna i co najważniejsze tańsza, co przekłada się na rosnącą popularność modelu cloud computing, również w polskich firmach.

Jakie procesy można przenieść do chmury?

Niemal wszystkie. Jednym z najbardziej popularnych jest obsługa księgowa. Coraz więcej przedsiębiorców, zamiast uczyć się przepisów podatkowych, wybiera zewnętrznego doradcę podatkowego lub biuro rachunkowe, którzy wszelkie rozliczenia finansowo-księgowe wykonują za niego. Bezpiecznie i na czas. Dzięki temu płacąc rozsądną cenę (uzależnioną np. od liczby generowanych przez firmę dokumentów handlowych lub wielkości zatrudnienia) przedsiębiorcy mogą skupić całą swoją energię na rozwijaniu firmy. Usługi księgowe coraz częściej świadczone są niemal w całości przez Internet, a cały proces komunikacji i wymiany dokumentów między biurem rachunkowym a klientem odbywa się drogą elektroniczną.

Optymalizacja kosztów operacyjnych oraz brak chęci inwestowania dużych środków finansowych jeszcze przed faktycznym użyciem oprogramowania to główne powody, dla których firmy decydują się na skorzystanie z modelu cloud computing przy zakupie programu finansowo-księgowego. Taki wybór pozwala nie tylko na mobilną pracę z dowolnego miejsca i komputera, ale także bardzo wygodny, abonamentowy model rozliczeń, za realne używanie aplikacji.

Cloud computing jest też naturalnym wyborem dla firm, które angażują się w handel internetowy. Możliwość wynajęcia platformy sklepu internetowego to dzisiaj standard, dzięki któremu przedsiębiorca przez przeglądarkę internetową może obsługiwać wszystkie elementy zarządzania własnym e-biznesem . Począwszy od zmiany ceny i zdjęcia produktu, aż po wystawienie faktury klientowi i analizowanie wyników sprzedaży. Tę zaletę wynajmowania oprogramowania doskonale oddaje komentarz Piotra Hantulika, właściciela sklepu 4myCar.pl, stworzonego w oparciu o Comarch iSklep24: Wejście w świat e-handlu odbyło się przy niewielkich kosztach – nie musiałem kupować drogiego sprzętu komputerowego, oprogramowania, wynajmować pomieszczenia, zatrudniać firmy do stworzenia layoutu witryny e-sklepu. Tak naprawdę profesjonalny sklep internetowy stworzyłem i obsługuję sam na jednym laptopie. To też pozwala mi być niezwykle mobilnym – w każdym miejscu i czasie mogę doglądać sklepu. To ogromne udogodnienie.

Profilaktyka oraz coraz częściej nagłaśniane przypadki utraty firmowych danych (np. na skutek powodzi, kradzieży lub awarii sprzętu) powodują także, że polskie firmy coraz częściej decydują się na najbezpieczniejszą formę zabezpieczania danych – internetowy backup w zewnętrznych, profesjonalnych centrach danych. Automatyczny backup danych to narzędzie, dzięki któremu właściciele firm mogą spać spokojnie, mając pewność, że krytyczne dla nich dane są w bezpiecznym miejscu, do którego w każdej chwili mają dostęp tylko wskazane osoby.

Kompleksowa oferta cloud computing

Comarch już od ponad 10 lat świadczy usługi oparte o zdalny dostęp do aplikacji. W celu rozwoju oferty cloud computing dla firm z sektora MSP w 2009 roku została powołana spółka iComarch24. Od tego czasu powstała kompleksowa oferta dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oczekujących dostosowanych do ich potrzeb i niezawodnych usług IT udostępnianych online.

Oferta iComarch24 skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw poszukujących innowacyjnych rozwiązań wspierających prowadzenie działalności gospodarczej. Nowoczesne usługi dostępne 24h/dobę przez Internet wyznaczają nowe kierunki w biznesie. Dzięki iComarch24 przedsiębiorca otrzymuje wszystko, czego potrzebuje, aby sprawnie zarządzać i rozwijać swoją firmę. Trzonem oferty iComarch24 jest dostępny przez przeglądarkę internetową program finansowo-księgowy Comarch iOPT!MA24, dzięki któremu w zamian za miesięczny abonament przedsiębiorcy zyskują możliwość łatwego wystawiania faktur, prowadzenia księgowości oraz przygotowywania analiz, ułatwiających podejmowanie skutecznych decyzji biznesowych. Dla grupy przedsiębiorców, którzy prowadzenie księgowości decydują się przenieść do wyspecjalizowanego podmiotu zewnętrznego został stworzony serwis iKsięgowość24.pl, który pozwala szybko wyszukać doświadczone i profesjonalne biuro rachunkowe w miejscu, gdzie działa firma. Z drugiej strony jest to także przestrzeń, w której biura rachunkowe, korzystające z oferty Comarch, mogą skutecznie pozyskiwać klientów w Internecie. Dla najmniejszych firm została przygotowana bezpłatna aplikacja do fakturowania online – iFaktury24, która jest na rynku najbardziej przyjaznym klientowi narzędziem do wystawiania prostych dokumentów handlowych.

Krakowska spółka IT rozwinęła także oferta oprogramowania e-commerce. Każdy może w prosty sposób uruchomić sklep internetowy dzięki usłudze Comarch iSklep24 oraz wypromować go w internetowej galerii handlowej iMall24. Oprócz bezpłatnego dostępu do iMall24, drugim największym wyróżnikiem usługi Comarch iSklep24 jest jej kompletna integracja z systemami Comarch (Comarch OPT!MA, Comarch iOPT!MA24, Comarch CDN XL, Comarch ALTUM). Dzięki czemu wymiana danych (m.in. informacje o produkcie takie jak cena czy zdjęcie, a także potwierdzenia zamówień) miedzy sklepem a systemem jest wykonywana automatycznie w trybie online, co znacznie skraca czas obsługi sklepu oraz poszczególnych zamówień.

Ponadto iComarch24 zapewnia swoim klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywania danych za pomocą usługi iBard24 Backup Online. Jest to łatwe w użyciu narzędzie, które samo pamięta o wykonaniu kopii zapasowej najważniejszych plików. Kopia plików jest składowana na bezpiecznym dysku zewnętrznym, a dostęp do niej jest możliwy przez specjalną aplikację lub przeglądarkę internetową, z dowolnego komputera, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Usługa może być wykorzystywana zarówno w formie prostego dysku internetowego, jak i profesjonalnego narzędzia do automatycznego backupu danych. Wśród wielu przydatnych przedsiębiorcom funkcji wyróżnić warto zarządzanie kontami użytkowników (subkontami w ramach konta głównego) oraz backup baz MS SQL, który sam zadba o to, aby bazy danych były na bieżąco archiwizowane na bezpieczne serwery Comarch Data Center.

Od samego początku aplikacje Comarch były przygotowywane do współpracy ze sobą, dzięki czemu mogą działać zarówno oddzielnie, jak i w ścisłym połączeniu, zapewniając dodatkowe korzyści wynikające z efektu synergii.

Oferta iComarch24 w ostatnich latach znacznie zyskała na popularności, czego najlepszym potwierdzeniem były bardzo dobre wyniki w roku 2010 – kilkuset nowych klientów biznesowych oraz aż 41 proc. wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Prognozy na kolejne lata potwierdzają tezę, że cloud computing to nie przelotna moda, ale stały trend, który zmienia podejście firm do prowadzenia biznesu.

Autor: Paweł Regiec, dyrektor sprzedaży iComarch24
Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top