e-faktury z enovy do KIR jednym kliknięciem

ENOVA - systemy ERP, ERPSoneta Sp. z o.o. bierze udział w Kongresie Faktury Elektronicznej, organizowanym przez Krajową Izbę Rozliczeniową – wiodącego na polskim rynku dostawcę usług z obszaru dokumentów elektronicznych. KIR na mocy decyzji ministra gospodarki jest kwalifikowanym podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne w zakresie wydawania certyfikatów kwalifikowanych oraz znaczników czasu. Rocznie przetwarza ponad 1 mld bezgotówkowych transakcji płatniczych. Podczas konferencji omówiona zostanie problematyka funkcjonowania faktur elektronicznych, a w tym praktyczne aspekty zastosowania i przyszłość e-faktury oraz nowoczesne rozwiązania do kompleksowej obsługi faktur, które pojawiają się na rynku. Prelegenci odpowiedzą również na pytanie co przekonuje klientów do elektronicznych form rozliczeń.
Zwiększenie zainteresowania fakturami elektronicznymi napędzają zmiany do dyrektywy VAT przedstawione przez Radę Unii Europejskiej. Organy podatkowe państw członkowskich UE podczas kontroli będą tak samo traktować faktury tradycyjne i elektroniczne, a według unijnych przedstawicieli e-faktury pomogą przedsiębiorcom obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność.
Wychodząc naprzeciw nowym technologiom Soneta przy współpracy z KIR tworzy dla swoich klientów możliwość przesyłania e-faktur z enova do depozytoriów KIR. Przesyłanie będzie się odbywać automatycznie, po wybraniu odpowiedniej opcji w systemie enova, a opłata za usługę rozliczana będzie w systemie abonamentowym z dostawcą. - mówi Jadwiga Wojtas – Dyrektor ds. Strategii Soneta.
Co więcej, UE proponuje liberalizację przepisów dotyczących zapewnienia autentyczności e-faktur. Z obecnych regulacji wynika, że autentyczność i integralność faktur elektronicznych można zapewnić za pomocą wykorzystania niektórych istniejących technologii. Na przykład takich, jak elektroniczna wymiana danych (EDI) i zaawansowane podpisy elektroniczne. Jednak w związku z tym, że istnieją również inne technologie, nie można wymagać od podatników stosowania żadnej szczególnej procedury fakturowania elektronicznego. Każdy podatnik ma więc samodzielnie określać sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury. Będzie można to zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Zmienione przepisy dyrektywy unijnej mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Zanim polskie przepisy zostaną dostosowane do tych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, oprogramowanie enova jeszcze w tym roku umożliwi korzystanie w działalności handlowej z e-faktur. – mówi Robert Czuła – Prezes Zarządu firmy Soneta.
Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top