Mądry szpital ze SmartPacjentem

smarmediaFirma technologiczna SmartMedia stworzyła i wprowadza na rynek oprogramowanie SmartPacjent, wraz z pakietem usług i produktów towarzyszących. Cały pakiet stanowi gotowe rozwiązanie dla szpitali, pozwalające wypełnić nowe obowiązki wynikające z ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. – koszt takiego rozwiązania dla szpitala rozpoczyna się od 9 tys. zł.
Szpitale będą musiały już od początku 2013 r. zaopatrywać pacjentów w znaki identyfikacyjne z kodowanymi danymi, m.in. imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia - taki obowiązek nakłada na szpitale uchwalona przez sejm ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r.

Stworzony przez SmartMedia program SmartPacjent, to łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób pracujących w szpitalu, które potrzebują szybko i bezbłędnie zidentyfikować tożsamość chorego. Celem aplikacji jest przygotowanie i wydrukowanie opaski na rękę, zawierającej kody z danymi osobowymi zgłaszającego się do szpitala pacjenta. Dzięki zastosowaniu technologii kodów 2D oraz czytników kodów, rozwiązanie takie zapewnia bezbłędną identyfikację tożsamości pacjenta.
Rozwiązania tego typu stosuje się w coraz większej liczbie szpitali na świecie, w Europie Zachodniej i USA są one już bardzo popularne. Jeśli pacjent jest przyjmowany do szpitala i od razu zaopatruje się go w opaskę z zakodowanymi danymi, to pozwala to później uniknąć wielu pomyłek i nieporozumień, np. podczas wydawania leków - mówi Bartosz Sobolewski, Prezes Zarządu SmartMedia.
Także gdy pacjent przemieszcza się po szpitalu, np. idzie na zabieg, rentgen, do laboratorium, albo czeka na operację itp., odczyt informacji z opaski eliminuje niepotrzebny stres związany z kolejnym przywoływaniem swoich danych, rodzaju schorzenia, nazwy oddziału na którym pacjent leży itd. „Przy okazji” także i tu minimalizowane jest niemal do zera ryzyko popełnienia jakiejś pomyłki. Wszystko to oznacza dużo większy komfort dla pacjenta, ale finalnie także realne oszczędności dla szpitala, choćby na potencjalnych kosztach sądowych związanych z pomyłkami lekarskimi – dodaje.
Dane na opasce są szyfrowane i zgodne ze standardami GS1. Oprogramowanie SmartPacjent posiada bazę danych, dzięki czemu możliwe jest powtórne wydrukowanie opaski na rękę jeżeli została zagubiona, bez ponownego wprowadzania danych. Zabezpieczenie dostępu loginem i hasłem, zapewnia zgodność z wymaganiami GIODO. Sama aplikacja SmartPacjent pozwala wprowadzić wiele dodatkowych informacji, dzięki czemu wystarczy zeskanować kod znajdujący się na opasce, aby poznać np. na co pacjent jest uczulony, ile waży, czy jaką ma grupę krwi.

Dzięki rozwiązaniu SmartPacjent szpitale szybciej i sprawniej mogą oznakowywać i identyfikować pacjentów. Skraca się czas potrzebny na przyjęcie i rejestrację pacjenta, dużo szybsze jest ustalenie tożsamości pacjenta za pomocą czytnika kodów 2D, i dużo mniejsze jest ryzyko popełnienia błędów. Rozwiązanie firmy SmartMedia wyróżnia możliwość przetwarzania także dużo większej liczby informacji o pacjencie – program daje możliwość dodawania dodatkowych pól z informacjami o nim.

Istotna korzyścią dla szpitali decydujących się na program SmartPacjent, jest również możliwość skorzystania z kompleksowej oferty firmy SmartMedia, m. in. w zakresie doboru, zakupu oraz dostosowania sprzętu do pracy.

Cały zestaw pozwalający szpitalowi wypełnić ustawowy obowiązek kosztuje 9990 zł. W skład zestawu wchodzą: aplikacja SmartPacjent, kolektor danych, czytnik kodów, drukarka oraz pakiet materiałów eksploatacyjnych w postaci opasek

Źródło: www.smartmedia.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top