Wrażliwe dane pacjentów

Jak często zdarzyło się, że siedząc w szpitalnej poczekalni wyciągaliśmy telefon przeszukując wiadomości w Internecie? Dzięki sieci WiFi, nie tylko „zabijamy nudę”, ale mamy także dostęp do naszej historii choroby. Czy jednak dane przesyłane w ten sposób są odpowiednio zabezpieczone? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć uczestnicy Konferencji „Infrastruktura sieciowa w branży medycznej”, która odbędzie się 27 marca br. w Warszawie.



Szpitale wykorzystujące sieć bezprzewodową muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wszystko ze względu na dane wrażliwe, czyli informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i historii jego choroby. Taka dokumentacja prowadzona jest przez każdą placówkę medyczną. Jednak pomimo przepisów, które wyraźnie nakazują ich ochronę, praktyka pokazuje coś zupełnie innego.

Problemy z eWUŚ

Od 1 stycznia 2013 roku wystarczy, że w szpitalu lub przychodni podamy swój numer PESEL, a za pomocą Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) dowiemy się czy jesteśmy ubezpieczeni. W takiej sytuacji pacjent może mieć pewność, że przekazane informacje są bezpieczne – nikt nieupoważniony nie ma do nich dostępu. Obawy wzbudza sytuacja, w której sami bezpośrednio łączymy się z systemem. W tym przypadku, nie ma gwarancji, że sieć jest odpowiednio zabezpieczona, a nasze dane nie zostaną wykradzione.
Niepokój budzi propozycja stworzenia bazy, która przymusowo obejmuje wszystkich użytkowników świadczeń zdrowotnych i do której dostęp będzie możliwy z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy sieci Internet – mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
O ile, wgląd obcych osób w nasze dane nie stanowi poważnego zagrożenia, o tyle prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy historia choroby zostanie przez kogoś zmieniona. Taka sytuacja, może być tragiczna w skutkach, jeśli niczego nieświadomy lekarz poda pacjentowi nieodpowiedni lek.

Nowe rozwiązania informatyczne dla placówek medycznych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dyrektorów szpitali, a także samych pacjentów, 27 marca br. w Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza w Warszawie odbędzie się Konferencja „Infrastruktura sieciowa w branży medycznej”. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z nowoczesnymi urządzeniami pozwalającymi zabezpieczyć wrażliwe dane przed nieuprawnionym dostępem.
Nowe technologie przyczyniają się do rozwoju placówek medycznych, ale często wiążą się z pewnymi zagrożeniami. Nasze spotkanie ma pokazać, jak ważne jest zapewnienie pacjentom bezpiecznego dostępu do Internetu, a tym samy ochrony ich danych – mówi Joanna Gajewska, Dyrektor Generalny Contica Solutions.
Konferencja jest wydarzeniem bezpłatnym, dlatego o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Wystarczy, że zainteresowane osoby zarejestrują się do 21 marca br. poprzez formularz elektroniczny: http://www.contica.pl/infrastruktura-sieciowa-w-branzy-medycznej/formularz-zgloszeniowy

Organizatorem spotkania jest CONTICA Solutions, MICROSENS oraz Linc Polska. Partnerem wydarzenia jest firma BMM. Patronat medialny nad Konferencją objęli CRN, erp-view.pl, erp24.pl, magazynit.pl, OPENMEDIAGROUP oraz medipment.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top