Przyszłość Data Center okiem Schneider Electric

Jak będzie rozwijać się rynek data center w Polsce i na świecie? Jakie rozwiązania i urządzenia stosować? Jakich błędów unikać projektując i zarządzając centrami danych? Na te i inne pytania odpowiadali gościom przedstawiciele Schneider Electric oraz partnerzy współpracujący z firmą, podczas Forum Data Center Schneider Electric, które odbyło się 27 marca w Warszawie. Podczas forum rozmawiano również o najnowszych trendach i rozwiązaniach wykorzystywanych dziś przy budowie centrów danych.




Rozpoczynając forum, wice-Prezes Schneider Electric Polska Dariusz Koseski, podkreślił, że rynek Data Center jest dla firmy niezwykle ważny. Mówił również o korzyściach wynikających z integracji Pionu IT z firmą Schneider Electric, dla której, głównym filarem przewagi konkurencyjnej jest najbardziej kompleksowa oferta blisko 60% rozwiązań istniejących w data center.
Dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia firmy Schneider Electric uczestniczymy na każdym etapie tworzenia Data Center od zaprojektowania, po implementację i wsparcie posprzedażowe. Jednocześnie zauważamy stały wzrost w tym segmencie, co związane jest z potrzebą przetwarzania coraz większej i bardziej skomplikowanej ilości danych. Podobnie jak w przeszłości, tak i teraz swój sukces łączymy ze ścisłą współpracą z firmami partnerskimi. Cieszy nas fakt, że globalnie posiadamy obecnie największą bazę Partnerów handlowych.- mówi Dariusz Koseski z Schneider Electric.
Projektowanie i budowa centrów danych

Mówiąc o powstawaniu centrów danych należy mocno skupić się na pierwszej fazie, czyli projektowaniu. Podczas forum zagadnienie to rozszerzone zostało również o budowę i eksploatację centrów. Już w pierwszej fazie projektowania należy dobrze przeanalizować takie czynniki jak lokalizacja, dostępność transportowa, warunki przyłączania energii i łączności, przepisy prawne odnoszące się do danego miejsca oraz budżet, którym można dysponować.
Obecnie dla rozwiązań data center ważne jest również uzyskanie certyfikatu TIER wydawanego przez Up Time Institute. Pozwala on w skali od I do IV, określić, na jakim poziomie zaawansowania i bezpieczeństwa jest projektowane centrum danych. Co ważne coraz częściej banki zwracają uwagę na to czy proponowane im rozwiązania zapewnią poziom bezpieczeństwa na poziomie certyfikacji TIER III - mówi Dominik Liskowicz z HAL Group.
Odnosząc się do samej budowy data center wskazano dwie możliwe metody, indywidualną oraz fabryczną. O ile w pierwszej początkowe koszty budowy mogą być zdecydowanie niższe, tak w późniejszym etapie, ze względu na małą kompatybilność zbieranych podzespołów, może dojść do zwiększenia kosztów i problemów związanych z niską kompatybilnością urządzeń. W przypadku metody fabrycznej koszt początkowy jest wyższy, ale inwestor posiada pewność, że wszystkie elementy centrum będą ze sobą kompatybilne. Podczas tej części odniesiono się również do najczęstszych błędów popełnianych przy tworzeniu data center, do których należą m.in. błędna ocena potrzeb, błędna ocena kosztów inwestycji czy stosowanie niesprawdzonych wcześniej rozwiązań.

Implementacja zaawansowanych projektów

W nowoczesnych centrach danych, które powstają i będą powstawać, kluczowe stanie się właśnie zaimplementowanie sprawdzonych rozwiązań. Polegają one na kompleksowym podejściu do wyposażenia centrów od transformatorów poprzez zabezpieczenie energii, monitoring, serwery czy chłodzenie.
Dzięki dynamicznemu rozwojowi, Schneider Electric jest dziś w stanie zapewnić 80% potrzeb inwestora w zakresie Data Center – mówi Paweł Bachorz z Schneider Electric.
Nowoczesne urządzenia i trendy w eksploatacji data center

Jednym z najważniejszych wyzwań i zarazem trendów stojących przed projektantami rozwiązań dla data center jest ich efektywność energetyczna. Z 100% energii dostarczanej do centrum danych, 47% pochłania sprzęt IT. Pozostałe 40% zużywane jest przez systemy takie jak chłodzenie, wentylacja czy monitoring. Dlatego dziś bardzo ważna w centrach danych jest oszczędność energii.
Trzeba też powiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak oszczędne Data Center. Oszczędności uzyskiwane są na etapie projektowania i eksploatacji – mówi Michał Pyter, Enterprise Sales Manager w Schneider Electric Polska. Widocznym trendem jest również przemianowanie infrastruktury i urządzeń w centrach danych. Szczególnie widoczne jest to w branży telekomunikacyjnej oraz bankach, gdzie projektowanie odbywa się do 3 lat w przód, a następnie zakłada się rekonfigurację centrum pod potrzeby, które pojawią się w tej niedalekiej przyszłości – dodaje Michał Pyter.
Wśród nowoczesnych rozwiązań omawianych w trakcie panelu znalazły się również systemy zabezpieczenia przed przegrzaniem. Schneider Electric już od wielu lat projektuje i wdraża systemy klimatyzacji i chłodzenia.
W nowoczesnych centrach danych nie chodzi już o to, aby wdmuchać jak największą ilość powietrza do serwerowni, chodzi o eliminację ciepłego powietrza - mówi Michał Pyter z Schneider Electric.
Podczas panelu poruszono również kwestie nowego rozwiązania polegającego na chłodzeniu urządzeń poprzez zanurzenie w specjalnym oleju. Takie zabiegi zaczynają testować już Holendrzy, a w niedługim czasie Brytyjczycy, Niemcy, a po nich pewnie Polacy.

To, co według ekspertów pozostanie jeszcze przez dłuższy czas niezmienne w data center to zastosowanie UPS-ów. Ich funkcjonalność i niezawodność sprawiają, że nie ma w tym obszarze, aż takiego pośpiechu technologicznego. W przypadku Schneider Electric jest to informacja szczególnie ważna, gdyż obecnie 5 na 10 sprzedawanych UPS-ów pochodzi właśnie od tej firmy.

StruxturWare odpowiedzią na wyzwania IT

Zwieńczeniem omawianych podczas forum tematów było omówienie rozwiązań z zakresu monitorowania i zarządzania środowiskiem data center poprzez oprogramowanie StruxureWare. To kompletny system służący do analizy, wizualizacji i zarządzania centrami danych, niwelujący bariery pomiędzy IT i urządzeniami, które należy monitorować. Doskonale odpowiada na najnowsze wyzwania IT. Struxure Ware umożliwia dokonywanie dynamicznych korekt z wykorzystaniem danych krótkoterminowych. Zaawansowane algorytmy prognostyczne pozwolą na łatwiejsze podejmowanie decyzji na podstawie spływających danych oraz koordynację efektywności organizacji we wszystkich obszarach i poziomach.

Forum Data Center Schneider Electric to wydarzenie, podczas którego, przedstawiciele firm projektujących, zarządzających oraz posiadających centra danych, debatują z ekspertami o przyszłości i najnowszych rozwiązaniach dla centrów danych. Jest to możliwość do wymiany doświadczeń, jak również poznania przyszłych potrzeb właścicieli centrów, które z kolei będą wyznaczać nowe trendy.

Źródło: Schneider Electric

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top