W Rybniku powstał system inteligentnej fabryki

Rybnicka firma UIBS Teamwork stworzyła system inteligentnej fabryki, który samodzielnie i bezpośrednio zarządza dowolną produkcją, dokonuje oceny stanu zasobów i potrzeb produkcyjnych, podejmuje decyzje skutkujące pełnym wykorzystaniem dostępnych zasobów oraz umożliwia łączenie ze sobą procesów realizowanych w różnych halach produkcyjnych i przedsiębiorstwach.


 
Nad IPOsystemem prace trwały sześć lat. Oprogramowanie wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0 (tzw. czwartej rewolucji przemysłowej) i już jest wykorzystywane w ośmiu polskich przedsiębiorstwach.
To pierwszy system decyzyjny, który automatyzuje proces zarządzania produkcją. Ma wszelkie przesłanki ku temu, by wnieść istotny wkład w podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki. Jest modelowym przykładem na to, że Polacy potrafią tworzyć innowacje, które coraz częściej są doceniane na całym świecie - uważa prof. Michał Kleiber, kierownik Zakładu Metod Komputerowych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, prezes Europejskiego Forum Nauk o Materiałach.
To właściwie jedyne rozwiązanie, które samodzielnie, w sposób automatyczny i bezpośredni, zarządza procesami produkcyjnymi, jednocześnie w przeciągu paru sekund uwzględniające każde bieżące uwarunkowanie - uważa Krzysztof Mocek, współwłaściciel Fabryki Urządzeń Kolejowych.
Najważniejszą cechą oprogramowania jest samodzielność, polegająca na autonomicznym podejmowaniu decyzji i zarządzaniu wszystkimi zasobami bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego. W odróżnieniu od narzędzi informatycznych stosowanych w zarządzaniu produkcją dostarczających informacje wspierające podejmowanie decyzji przez ludzi, produkt rybnickich informatyków samodzielnie zarządza pracą załogi i maszyn, a także na bieżąco uwzględnia wszelkie zmiany (dotyczące zarówno zasobów, jak i zleceń produkcyjnych) które zachodzą na poszczególnych etapach produkcji.

Jedną z pierwszych firm stosujących nowe oprogramowanie jest Andrychowska Fabryka Maszyn Defum.
System na bieżąco reaguje na każde, nawet najdrobniejsze odstępstwo. Inne programy tworzące harmonogramy jednodniowe lub kilkudniowe nie uwzględniają sytuacji nagłych, jak awaria maszyny, które bezpośrednio wpływają na produkcję. Tymczasem natychmiastowa zmiana umożliwiająca kontynuację zleceń jest bardzo ważna. Polski system odzwierciedla to, co aktualnie dzieje się na hali produkcyjnej. Mam bieżący dostęp do wszystkich danych i natychmiastowy wgląd we wszystkie procesy - podsumowuje Marek Ruta, wiceprezes Defumu.
IPOsystem zdecydowanie różni się od dotychczasowych narzędzi informatycznych stosowanych w zarządzaniu produkcją.
IPOsystem (Intelligent Production Organization System) to pierwszy na świecie inteligentny system zarządzający produkcją, który samodzielnie i bezpośrednio steruje pracą zasobów (pracowników, maszyn) na hali produkcyjnej. Uzupełnia i wspomaga systemy klasy ERP, dostarczając zarządzającym bieżących informacji w zakresie m.in. aktualnego stanu zasobów i zleceń produkcyjnych, terminów realizacji zamówień, rozliczania czasu pracy, kosztów, wyników kontroli jakości, braków produkcyjnych, awarii. Reakcja na wszelkie zmiany przyjętego harmonogramu, bez względu na ich przyczynę, jest w pełni automatyczna i zajmuje maksymalnie 5 sekund - mówi Bartłomiej Skowron, dyrektor Działu Informatyki i Rozwoju Produktu i współwłaściciel UIBS Teamwork.
System praktycznie w czasie rzeczywistym uwzględnia wszelkie zmiany dotyczące zarówno zasobów, jak i zleceń produkcyjnych.
Każde odstępstwo od przyjętych założeń jest bezzwłocznie uwzględniane, system wprowadza korekty i dokonuje dodatkowych optymalizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwo unika nieplanowanych przestojów, a co za tym idzie, wymiernych strat w produkcji. Tu nie ma przypadku, ani też konieczności zastanawiania się "co dalej". To system, a nie ludzie, podejmuje decyzje. Kolejnym atutem jest możliwość niemalże natychmiastowego zlokalizowania każdego problemu, np. wady materiałowej czy tez błędu w realizacji konkretnej operacji technologicznej. To z kolei zdecydowanie wpływa na efekt finalny, czyli jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów. IPOsystem umożliwia bardzo precyzyjne zdiagnozowanie momentu, w którym doszło do błędu, zidentyfikowanie jego przyczyny i wyeliminowania jej w przyszłości. Innymi słowy funkcje IPOsystem pozwalają nie tylko zarządzać procesem produkcji, ale także znacząco usprawniają kontrolę jakości gotowych wyrobów - podsumowuje Krzysztof Fiegler, dyrektor handlowy i współwłaściciel UIBS Teamwork.
Źródło: WNP.PL

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top