loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
21 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 55 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności, JEST JUŻ DOSTĘPNY DO POBRANIA!


KLIKNIJ I POBIERZ EGZEMPLARZ JUŻ DZIŚ!


PARTNERZY RAPORTU ERP 2021

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Wymagający przedsiębiorca z segmentu MSP

Polski rynek rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem rozwija się bardzo dynamicznie. Potwierdza to tym razem raport Computerworldu TOP 200. Światowi dostawcy, tacy jak SAP, Oracle, IFS czy QAD, obsługują największych klientów, którzy gotowi są wydać na rozwiązanie klasy ERP setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Ostatnio próbują trafić ze swoją ofertą do mniejszych przedsiębiorstw. A segment MSP (małe i średnie przedsiębiorstwa) będzie w najbliższych latach najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem odbiorców oprogramowania ERP, gdyż we wszystkich krajach Europy stanowi o sile gospodarki Unii Europejskiej.


Na rynku polskim jest duży wybór systemów klasy ERP dla średnich firm. Z całą pewnością brak jest rozwiązań idealnych, spełniających w równym stopniu wymagania wszystkich obszarów zarządzania przedsiębiorstwem. Większość ofert to rozwiązania specjalizujące się w danym obszarze.
  
W segmencie MSP zdecydowanie więcej do powiedzenia mają polskie firmy, które wykorzystują atuty lokalnego producenta. Tacy producenci jak: Comarch, Teta, MacroSoft czy BPSC są od lat dobrze znane użytkownikom systemów ERP.

Przedsiębiorca z segmentu MSP jest niezwykle wymagający. Jego firma dysponuje zazwyczaj ograniczonym budżetem przy bardzo dużych potrzebach informacyjnych. Wymaga to zapewnienia indywidualnego podejścia do procesów biznesowych. Bardzo często raz opracowanego rozwiązania nie da się zastosować w dwóch firmach podobnej wielkości. Szczególnie dla przedsiębiorstw o profilu handlowym, posiadających skomplikowane sieci logistyczno-dystrybucyjne, oraz dla firm produkcyjnych istotne jest, aby system był dopasowany do firmy, a nie odwrotnie.

Zestawienia w raporcie TOP 200 dostarczają sporo informacji, lecz dane podawane przez firmy informatyczne nieraz odbiegają od rzeczywistości, a zestawienia w różnych kategoriach mogą wprowadzać w błąd.


Aby dowiedzieć się, który dostawca ERP poświęca najwięcej uwagi na dostosowanie systemu do potrzeb wymagających klientów, można porównać przychody z usług informatycznych. Zwykle w skład tzw. usług wchodzą m.in. wszelkie prace związane z analizą potrzeb klienta, modyfikacjami, wdrożeniami i szkoleniami.

Dobrą praktyką jest, jeśli dostawca ERP bierze na siebie odpowiedzialność za dostarczany sprzęt: serwery, stacje robocze oraz infrastrukturę informatyczną i komunikacyjną. Od tego bowiem w dużym stopniu zależy wydajność obliczeniowa rozwiązania.    

W zestawieniu poniżej jest przedstawiona struktura przychodów czołowych polskich dostawców ERP dla średnich przedsiębiorstw.


Autor: Redaktor Naczelny - ERP-view.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top