loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

 W Katowicach w siedzibie „Kopex-u” – centrali grupy ZZM-KOPEX - powstanie elektroniczny bank informacji, który umożliwi ujednolicenie zarządzania grupą liczącą obecnie ponad 50 firm polskich i zagranicznych. Taki będzie efekt końcowy wprowadzenia najnowszej wersji systemu informatycznego klasy ERP - IFS Applications, który uporządkuje procesy biznesowe w spółkach „Kopex-u”. Jest to jedno z największych informatycznych przedsięwzięć w polskim przemyśle ciężkim.


Wdrażanie systemu IFS Applications potrwa do grudnia 2009 roku. Wówczas w grupie ZZM-KOPEX korzystać będzie z niego około 800 użytkowników. Kiedy w maju ubiegłego roku firma IFS rozpoczynała prace wdrożeniowe, grupa liczyła 30 firm produkcyjnych, usługowych i handlowych, związanych głównie z branżą maszyn, urządzeń i usług górniczych. W połowie czerwca tego roku spółek było już ponad 50, spośród których część działa za granicą m.in. w Niemczech, Chinach, Australii, Indonezji i Serbii. To najlepiej obrazuje skalę problemu i zasięg przedsięwzięcia.

System IFS Applications pozwala na zgromadzenie pełnych informacji ilustrujących funkcjonowanie wszystkich firm grupy i – co równie ważne – zapewnia na bieżąco dostęp do nich - podkreśla Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Zarządu „Kopex-u”.

Informatyzacja obejmie przede wszystkim sferę produkcji, finansów, dystrybucji, remontów, kadr, płac i zarządzania projektami. W pierwszej kolejności ujednolicona i scentralizowana będzie księgowość i finanse. Etap ten jest na ukończeniu. Najistotniejsze będzie jednak usprawnienie zarządzania produkcją oraz zaopatrzeniem i dystrybucją. Prace nad tym etapem ruszą za kilka miesięcy, a rozpoczną się od Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych – dostawcy górniczych kombajnów ścianowych, gdzie produkcja maszyn i urządzeń jest najbardziej skomplikowania. Potem nowe rozwiązanie będzie wprowadzane w kolejnych firmach.

System ERP IFS Applications ułatwi także analizę danych, znacznie poprawi komunikację między spółkami, efektywność zarządzania infrastrukturą i utrzymanie ruchu, umożliwi dokładniejsze planowanie prac, a także przyczyni się do obniżenia poziomu zapasów. Na początek otrzyma go osiem firm: „Kopex”, ZZM, „Tagor”, „DOZUT-Tagor”, „Kopex-FAMAGO”, „Kopex-PBSz”, „Wamag” i „Bremasz”, związanych z najważniejszą działalnością grupy – produkcją oraz dostawami maszyn, urządzeń i usług górniczych.

Jak oceniają władze „Kopex-u”, system informatyczny przyniesie dość znaczne oszczędności, które w ciągu kilku lat zwrócą wydatki rzędu kilku milionów złotych poniesione na jego zainstalowanie.

Po zakończeniu prac wdrożeniowych w Polsce, na pewno będziemy chcieli ten system wprowadzać szybko do pozostałych przedsiębiorstw grupy związanych z branżą maszyn, urządzeń i usług górniczych – dodaje K. Jędrzejewski. - W przypadku firm zagranicznych przedsięwzięcie będzie jednak bardziej skomplikowane, głównie z powodu innych rodzajów księgowości obowiązujących za granicą. Na tyle jednak, na ile będzie to możliwe, elementy systemu IFS Applications będą wprowadzane.

W 2007 roku „Kopex” mocno rozbudował grupę przemysłową. Zakupił większościowy pakiet akcji niemieckiej firmy Hansen Sicherheitstechnik AG w Monachium (drugi na świecie dostawca elektronicznych systemów bezpieczeństwa i sterowania do maszyn górniczych) oraz większościowe pakiety akcji czterech spółek serbskich. Objął udziały w nowo utworzonej polsko-tureckiej spółce KOPEX–Eksen, która specjalizować się ma w budownictwie drogowym. W Chinach otwarty został zakład Shandong Tagao produkujący obudowy ścianowe na tamtejszy rynek. Kupione zostały udziały w spółce Tiefenbach Polska. Grupę powiększyła firma HSW Odlewnia w Stalowej Woli. W Rosji nabyte zostały udziały w spółce „KOPEX-RUS”.

W lutym 2008 roku przejęto australijską firmę Inbye Mining Services PTY Ltd – projektanta i producenta kompletnych systemów ciężkich przenośników zgrzebłowych. W kwietniu br. w skład grupy weszła spółka PT Kopex Mining Contractors, którą utworzono w stolicy Indonezji - Dżakarcie (firma świadczyć będzie usługi górnicze związane z realizacją projektów inwestycyjnych w przemyśle wydobywczym Indonezji), natomiast w maju Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach.

Najnowsza wersja systemu IFS Applications sprawdza się zwłaszcza w dużych i szybko rozwijających się grupach kapitałowych – ocenia Marcin Taranek, prezes Zarządu IFS Poland. - Tak powinno być również w grupie ZZM-KOPEX, a kluczem do sukcesu będzie zinformatyzowanie skomplikowanych i zróżnicowanych procesów produkcyjnych.

Źródło: www.ifs.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top