Politechnika Częstochowska z systemem ERP

MICROSOFT Politechnika Częstochowska powstała w 1949 roku. Początkowo uczelnia funkcjonowała jako Szkoła Inżynierska, ale już na początku lat 60 stała się szkołą wyższą o zasięgu ogólnokrajowym, posiadającą prawo do nadawania tytułu magistra inżyniera.
Obecnie Politechnika Częstochowska jest największą techniczną szkołą wyższą w regionie częstochowskim. Zajmuje trwałe miejsce na mapie naukowej kraju nie tylko jako instytucja kształcąca inżynierów, ale także ważny ośrodek naukowo-badawczy współpracujący z wieloma instytucjami i zakładami przemysłowymi. W roku akademickim 2008/2009 Politechnika Częstochowska rozpoczęła obchody 60-lecia istnienia. Od chwili jej powstania mury uczelni opuściło ponad 50 tysięcy absolwentów – inżynierów i magistrów inżynierów.
Uczelnie wyższe powinny dążyć do dostosowania swoich programów nauczania do potrzeb, które wynikają z analizy rynku pracy. Zdarza się jednak, że studenci w trakcie zajęć mają do czynienia z czysto akademickimi teoriami, które w żaden sposób nie są wykorzystywane w ich późniejszej karierze zawodowej.

Katedra Inżynierii Komputerowej Politechniki Częstochowskiej, która jako jedna z wielu jednostek naukowych w Polsce kształci studentów na kierunku informatyka postanowiła sprawić, by program nauczania był jak najbardziej dostosowany do realiów rynkowych i wymagań pracodawców. Dlatego zdecydowano, aby w ramach zajęć zaprezentować studentom najnowsze rozwiązania IT i ich biznesowe zastosowania.

Skuteczne zarządzanie dynamicznie rozwijającą się firmą jest dziś praktycznie niemożliwe bez zastosowania aplikacji biznesowych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Wybór był zatem prosty: zdecydowano o wprowadzeniu do programu nauczania oprogramowania klasy ERP (Enterprise Resource Planning) i oparciu zajęć na Microsoft Dynamics NAV, który jest systemem dedykowanym średnim oraz dużym przedsiębiorstwom.

Przy współpracy z firmą Resolution, która jest certyfikowanym partnerem firmy Microsoft w zakresie rozwiązania Microsoft Dynamics NAV, uczelnia podpisała z firmą Microsoft umowę MDAA (Microsoft Dynamics Academic Alliance).

Prowadzony przez Microsoft Dynamics program Microsoft Dynamics Academic Alliance oferuje zintegrowane oprogramo-wanie biznesowe dla szkół i uczelni, pomoc techniczną ze strony specjalistów oraz dostęp do szkoleń przez Internet.

Dzięki przystąpieniu do programu uczelnia oferuje studentom warsztaty praktyczne. Uczestniczące w zajęciach laboratoryjnych osoby uczą się, jak instalować i konfigurować system ERP. Ponadto zainteresowani studenci mogą zgłębiać tajniki progra¬mowania w języku C/AL. Takie praktyczne zajęcia pozwalają studentom poznać najnowsze rozwiązania informatyczne dla biznesu, zaznajomić się z możliwościami produktu, a przede wszystkim przybliżyć specyfikę pracy w dużych firmach.

Rozwiązanie

Oddany do dyspozycji studentów system Microsoft Dynamics NAV to oprogramowanie biznesowe wspomagające zarządzanie finansami, produkcją, dystrybucją, relacjami z klientami, serwisem, wspierające e-commerce oraz oferujące analizy biznesowe.

Microsoft Dynamics NAV można dostosować do metod pracy firmy, integrować

z istniejącymi systemami i rozbudowywać pod kątem specyficznych wymagań branżowych. System działa i wygląda przy tym tak samo, jak inne programy i rozwiązania firmy Microsoft już używane w firmie, co zapewnia bezproblemowe wdrożenie, ogranicza zakres szkoleń i pozwala na rozwój wraz z rosnącymi potrzebami firmy.

Pracownicy Katedry Inżynierii Komputerowej w swych badaniach koncentrują się na algorytmach z rodziny soft computing, odnosząc w tej dziedzinie wiele sukcesów na świecie. Wykorzystując bazę danych Microsoft Dynamics NAV oraz środowisko Microsoft BI mogą pokazać studentom działanie drzew decyzyjnych i sieci neuronowych w praktyce. Dodatkowo stosuje się narzędzie Microsoft Reporting Services, w którym studenci tworzą różnego rodzaju raporty w oparciu o demonstracyjną bazę danych.

Laboratoria komputerowe

Studenci otrzymują w ramach zajęć przygotowaną wcześniej maszynę wirtualną

z zainstalowanym systemem Windows XP. Na platformie tej zainstalowane jest także oprogramowanie Microsoft Dynamics NAV 5.0 SP1 PL oraz MS SQL Server 2008 z MS Analysis Services i Reporting Services, MS Visual Studio. Dzięki takiej konfiguracji łatwo dostrzec jak system ERP integruje się z pozostałymi produktami firmy Microsoft, które słuchacze studiów dziennych mogą poznać na innych zajęciach.

Wart podkreślenia jest fakt, że opiekunowie laboratoriów nie muszą obawiać się o uszkodzenie zainstalowanego oprogra-mowania. Po każdych zajęciach na wszystkich komputerach laboratoryjnych nadpisywane są pliki odpowiedzialne za działanie maszyn wirtualnych. W ten sposób nie ogranicza się w żaden sposób studentów i umożliwia się im modyfikowanie wszystkich zainstalowanych składników, a kolejne grupy ćwiczą na nowym środowisku pracy.

Kompetencje pracowników

Uczestnictwo w programie MDAA i prowadzenie zajęć praktycznych na żywym produkcie wymagało odpowiedniego przygotowania osób prowadzących zajęcia. Pracownicy Katedry są posiadaczami certyfikatów różnych znaczących przedsiębiorstw (Microsoft, Molex itp.) co sprawia, że mają zarówno szeroką wiedzę praktyczną, jak też teoretyczną. Mają też możliwość aktywnego uczestnictwa w dużych wdrożeniach produktów z rodziny ERP przeprowadzanych przez partnerów Microsoft. Ponadto do ich dyspozycji są pracownicy firmy Resolution, którzy chętnie służą pomocą i fachowym wsparciem.

Korzyści

Do głównych korzyści wynikających z wdrożenia systemu należą:
  • Uatrakcyjnienie programu nauczania o zajęcia laboratoryjne i warsztatowe.
  • Wprowadzenie do programu nauczania zajęć praktycznych opartych na systemie ERP Microsoft Dynamics, wykorzystywanym przez największe przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie.
  • Poszerzenie programu nauczania i dostosowanie zajęć akademickich do realiów rynkowych oraz wymogów pracodawców.
  • Zaznajomienie studentów z naj¬nowszymi aplikacjami biznesowymi oferowanymi przez prestiżowego dostawcę rozwiązań IT.
  • Kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry posiadającej wymagane kwalifikacje zawodowe poparte praktycznym doświadczeniem pracy z najnowszymi aplikacjami klasy ERP.
  • Prowadzone zajęcia praktyczne w oparciu o żywy system Microsoft Dynamics NAV pozwalają przygotować studentów do rozwiązania problemów napotykanych w przyszłej codziennej pracy w dużych przedsiębiorstwach.
  • Możliwość praktycznego poznania środowiska IT w średnich i dużych firmach.
  • Zapoznanie studentów z funkcjami i możliwościami praktycznego zastosowania systemu Microsoft Dynamics NAV.
Referencje
Aby studenci w przyszłości mogli odnaleźć się na rynku pracy, uczelnie wyższe w Polsce muszą się otworzyć na potrzeby przedsiębiorstw. Program MDAA stanowi klucz do kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr w nowoczesnych przedsiębiorstwach” – mówi prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski, kierownik Katedry Inżynierii Komputerowej. – Studenci są bardzo zadowoleni z zajęć i często powtarzają, że zajęcia prowadzone w oparciu o system Microsoft Dynamics NAV należą do grupy najciekawszych, pozwalając ponadto przygotować się do zagadnień, które napotkają podejmując pracę.
Źródło: www.microsoft.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top