Co powinien umieć system ERP/WMS ?

GSI - wmsCoraz więcej przedsiębiorstw decyduje się obecnie na wdrożenie zintegrowanego informatycznego systemu zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning). Głównym powodem wdrażania rozwiązań typu ERP jest możliwość integrowania informacji pochodzących z wielu różnorodnych działów przedsiębiorstwa. Obserwowany w naszym kraju szybki rozwój systemów informatycznych wspomagających zarządzanie średnich i dużych przedsiębiorstwem wydłuża listę oferowanych produktów krajowych i importowanych. Wg rankingów publikowanych coroczne przez „Computerland” na naszym rynku jest ok. 40.
Zarządzanie łańcuchem dostaw stawia przed przedsiębiorstwem jednak zdecydowanie trudniejsze zadanie. Jego system informatyczny ma wspomagać obszary logistyczne i umożliwiać łatwe komunikowanie z różnorodnymi kontrahentami (dostawcami i odbiorcami). Niezgodność i niedokładność danych w opisie produktu między partnerami handlowymi to istotny czynnik istotnie hamujący przepływ towarów.

Wdrażany system informatyczny wymaga zatem umiejętności obsługi własnych indeksów i formatów danych oraz jednolitego „języka” do identyfikowania i interpretowania kodów kreskowych czy tagów radiowych znajdujących się na etykietach opakowań z towarami lub materiałami. Jednolity sposób identyfikacji jest znany w świecie od blisko 40 lat i stosowany przez ponad milion firm na całym globie. Standardem tym jest międzynarodowy system GS1 , opracowany i upowszechniany po to, aby racjonalnie realizować wszelkie przepływy logistyczne w globalnych łańcuchach dostaw. System GS1, często określany, jako „The Global Language of Bussines” jest w Polsce używany już przez blisko 19 tys. przedsiębiorstw, które mogą wykorzystywać coraz bardziej efektywnie narzędzia informatyczne typu systemy zarządzania magazynem WMS, czytniki kodów kreskowych, bramki RFID, elektroniczną wymianę danych (EDI).

W Polsce nad właściwym funkcjonowaniem systemu GS1 czuwa już od 20 lat Instytut Logistyki i Magazynowania – jednostka uprawniona do rejestracji przedsiębiorstw i instytucji w systemie GS1 w kraju. W tym roku Instytut przeprowadził badania wśród polskich dostawców systemów ERP pod kątem ich gotowości do wdrażania globalnych standardów GS1. Na wspomnianych 40 tylko 12 wg deklaracji dostawcy oprogramowania i przesłanych danych potrafi obsługiwać wybrane globalne standardy. Listę firm prezentuje tabela nr 1, a szczegółowe informacje można znaleźć na na stronie http://www.gs1pl.org/component/content/article/65-nowosci/285-badanie-systemow-erp-mrp-ii-wzgldem-obsugi-globalnych-standardow-gs1. Przy wyborze systemu warto wziąć pod uwagę ten parametr szczególnie w kontekście nowych wyzwań czekających zarządzanie łańcuchem dostaw w ciągu najbliższych 10 lat

Na kluczowe znaczenie globalnych standardów takich jak GS1 w przyszłym łańcuchu dostaw wskazują także wyniki badań Cap Gemini prezentowane w raporcie pt „2018 The Future Value Chain”. Raport powstał jak efekt badań przeprowadzonych wśród największych firm producenckich i handlowych z obszaru handlu detalicznego i dotyczył ich wizji łańcucha dostaw w przyszłości. Z wyników raportu wynika, ze kluczowe czynniki wpływające na przyszłe łańcuchy dostaw to przede wszystkim zmiany w zachowaniach zakupowych konsumentów oraz maksymalne wykorzystanie nowoczesnych technologii w przepływach informacyjnych i fizycznych. Jedna z ciekawszych prognoz dotyczy , że spadku znaczenia super i hiper marketów na rzecz zorganizowanej lokalnej dystrybucji bezpośrednio do domów konsumentów. Klient zamówienia będzie składał przez Internet wykorzystując do tego swój telefon komórkowy, skanując kody na opakowaniu i korzystając z oferowanych on-line rabatów. . To ostateczny klient będzie w większym stopniu decydował o zakresie produktów dostarczanych na rynek a umiejętność dialogu z nim zadecyduje o sukcesie firmy. Warto już teraz zatroszczyć się aby wdrażany system IT potrafił posługiwać się „globalnym językiem biznesu”.

Źródło: www.gs1pl.org

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top