Biznes wybiera Linuksa

WNPBiznes wybiera Linuksa bo jest tani i bezpieczny – takie wnioski płyną z badań poziomu upowszechnienia oprogramowania open source wśród przedsiębiorstw, wykonanych na zlecenie Stowarzyszenia Linux Profesjonalny.


Analizy wskazują, że firmy coraz chętniej korzystają z oprogramowania open source, a szczególnie Linux. Oprogramowanie to na serwerach jest już niemal standardem – stosuje je aż 94 proc. ankietowanych. Serwery linuksowe są najczęściej (średnio 72 proc.) wykorzystywane do obsługi infrastruktury sieciowej (firewall, serwery www, poczta elektroniczna). Stanowią też, co zaskoczyło autorów badania, popularną platformę (średnio 45 proc.) dla baz danych. W przypadku migracji baz danych czynnikami decydującymi o wyborze platformy linuksowej jest wsparcie techniczne i cena.

Na rynku zastosowań serwerowych widać zdecydowane preferencje do korzystania z wersji komercyjnych – głównie z uwagi na usługi wsparcia technicznego, certyfikaty zgodności i dostępność szkoleń.

Polscy przedsiębiorcy są przekonani (60 proc.), że całkowite koszty wdrożenia rozwiązań linuksowych są mniejsze niż w przypadku rozwiązań zamkniętych.

Najistotniejsze czynniki decydujące o migracji do open source to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i większa stabilność działania (bardzo istotne dla połowy badanych firm), a następnie niższe koszty zakupu (bardzo istotne dla 42 proc. firm).

Na komputerach PC z systemem Linux (jest ich na razie niewiele) najczęściej wykorzystuje się przeglądarki internetowe, klienckie programy pocztowe i pakiet biurowy OpenOffice; zauważalny odsetek spośród nich (16 proc.) stosuje Linux i inne oprogramowanie open source na wszystkich swoich komputerach.

Piętnaście procent badanych używa wersji komercyjnych oprogramowania. Najpopularniejsze dystrybucje Linuksa na polskich firmowych desktopach to Red Hat (używany przez 21 proc. badanych), Novell SUSE Linux (16 proc.), Debian (15 proc.). Na uwagę zasługuje przy tym fakt, że prawie połowa ankietowanych firm nie wie lub nie pamięta, jaką ma dystrybucję.

Z kolei na serwerach najczęściej występuje Red Hat (blisko 40 proc.), a następnie SUSE Linux i Debian (ok. jednej czwartej).

Firmy, które korzystają z rozwiązań linuksowych, oceniają je jako ważne, ale niekoniecznie krytyczne; mniejsze firmy znacznie częściej opierają krytyczne dla swojej działalności aplikacje serwerowe na rozwiązaniach open source. Szczególnie duża różnica występuje w ocenie zastosowania systemu operacyjnego Linux na serwerach (ponad połowa mniejszych firm ocenia te zastosowania jako krytyczne dla funkcjonowania ich firmy vs. jedna czwarta największych firm).

Według Stanisława M. Stanucha, prezesa Stowarzyszenia Linux Profesjonalny, wyniki badań wskazują, że produkty open source należą do niezwykle popularnych rozwiązań.

- Dowodzi to, że nasza gospodarka, z roku na rok, coraz bardziej rozwija się w kierunku profesjonalnych zastosowań, w tym Linuksa.
Raport potwierdza tezę, że wybór Linuksa i open source w polskich przedsiębiorstwach podyktowany jest głównie bezpieczeństwem i niezawodnością działania tych rozwiązań, a także niższymi kosztami wdrożenia i wyższym zwrotem z inwestycji.

Badania ankietowe przeprowadziła firma Pentor International w marcu 2006 r., na bazie firm z listy „Rzeczpospolita 2000” na zlecenie Stowarzyszenia Linux Profesjonalny. Ich wyniki zostały przedstawione podczas obrad II Kongresu Linuksa Profesjonalnego „Linux w biznesie”.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top