Kompleksowy monitoring infrastruktury IT
Narzędzia ITSM ManageEngine firmy ZOHO Corp

Niniejszy artykuł chciałbym poświęcić na omówienie zagadnień związanych z monitoringiem infrastruktury informatycznej w sposób kompleksowy, o maksymalnym zakresie, w odniesieniu do usług świadczonych przez dział IT dla biznesu. Czyli monitoring w aspekcie biznesowym – zorientowanie na usługi.
Spróbujmy zastanowić się przez chwilę nad zagadnieniem zarządzania infrastrukturą informatyczną jakim jest monitoring. Czym właściwie jest monitoring, a czym zarządzanie. Monitoring umożliwia przede wszystkim mierzenie, pozyskiwanie informacji, analizę, wyciąganie wniosków w oparciu o gromadzone dane. Zarządzanie ma szerszy aspekt. Posiadając mechanizmy zarządzania możemy planować, rozwijać, projektować…

Kompleksowy_monitoring_1

Monitoring jest podstawowym elementem zarządzania infrastrukturą informatyczną. Dzięki narzędziom monitorującym, możemy zarządzać zdarzeniami w ramach naszych zasobów oraz zarządzać wydajnością. To z kolei umożliwia nam dostęp do funkcji definiowania i szacowania mierników oceniających infrastrukturę. Na tej podstawie możemy rozwijać nasze zasoby, oraz usługi – ale to już jest temat dla zarządzania IT.

Przyjrzyjmy się przez chwilę bibliotekom ITIL® (metodologia zarządzania infrastrukturą informatyczną). To w zasadzie najpopularniejszy, najbardziej elastyczny i kompleksowy zestaw dobrych praktyk w IT, stosowany z sukcesami również w Polsce.

Monitoring jest kluczowym komponentem cyklu życia ITIL®. Bez niego nie ma możliwości oceny wydajności organizacji IT. Definicja monitoringu wg ITIL® mówi o „działaniach związanych z obserwacją sytuacji w celu wykrycia zmian w czasie”. Takie podejście wymusza stałą obserwację, przechwytywanie danych o wydajności i incydentach, jak również dostarczanie analiz na potrzeby procesów decyzyjnych.

Zgodnie z ITIL® monitoring jest wpisany w kilka procesów związanych z cyklem życia usługi: zarządzanie incydentami, zarządzanie problemami, zarządzanie zmianą, zarządzanie pojemnością, a w zasadzie elementy monitoringu bądź informacje jakie dostarcza są wykorzystywane we wszystkich procesach z Continual Service Improvement włącznie.

Jak realizować te postulaty ITSM. W ramach zakresu powinniśmy stosować narzędzia automatyzujące proces monitoringu i rejestracji zdarzeń (czyli nie ping od czasu do czasu uruchamiany ręcznie przez administratora na wybiórcze maszyny), ale również automatyzujące działania w ramach monitoringu, czyli analitykę i powiadamianie. Powinniśmy również starać się ograniczać ilość powiadomień generowanych przez urządzenia ze sobą powiązane (router – switch – serwer), nawet jeżeli nie znajdują się w jednej warstwie. Przede wszystkim powinniśmy jednak możliwie maksymalnie i w sposób uzasadniony ekonomicznie i biznesowo rozszerzyć obszar monitorowania infrastruktury.

kompleksowy_monitoring_2


Kiedy spojrzymy na naszą infrastrukturę IT w aspekcie świadczonych przez departament IT usług dla biznesu, zauważymy, że proces świadczenia tej usługi opiera się na takich trzech kluczowych obszarach/warstwach. Warstwa najbliższa użytkownikowi, czyli aplikacje (ERP, CRM, BI, usługi mailowe). Aplikacje te pracują na serwerach/stacjach roboczych, połączonych ze sobą i tworzących sieć w oparciu o strukturę switchy i routerów (ogólnie urządzeń dostępowych). Sam proces komunikacji przebiega w oparciu o ruch na poszczególnych interfejsach. Monitoring tych trzech warstw jest kluczowy z punktu widzenia dostępności świadczonych usług IT dla biznesu.

Produkty ManageEngine (www.manageengine.pl) firmy ZOHO Corp, której wyłącznym dystrybutorem na Polskę jest firma MWT Solutions Sp. z o.o. (www.mwtsolutions.pl), dostarczają nam właśnie zestaw narzędzi, optymalizujący zakres monitorowania naszej infrastruktury informatycznej. Produkty Applications Manager (http://mwtsolutions.pl/content/view/87/39/lang,pl/), OpManager (http://mwtsolutions.pl/content/view/6/31/lang,pl/) i NetFlow Analyzer (http://mwtsolutions.pl/content/view/539/322/lang,pl/), tworzą wspólnie zintegrowane, wygodne w pracy i intuicyjne środowisko monitoringu IT.

kompleksowy_monitoring_3

Systemy te doskonale wpasowują się w trzywarstwowy model usług IT w biznesie. Applications Manager odpowiada za monitorowanie końcówek usług – aplikacji i komponentów IT biorących udział w realizacji usługi. OpManager stale bada dostępność i wydajność urządzeń sieciowych, takich jak switche, routery, serwery. Z kolei NetFlow Analyzer monitoruje przepustowość łączy i analizuje zużycie pasma pod kątem krytycznych aplikacji biznesowych.

4Applications Manager zapewnia administratorom ujednolicony, całościowy wgląd w infrastrukturę IT organizacji. Co możemy monitorować? Przede wszystkim aplikacje biznesowe, wykorzystywane w ramach dostarczania usług IT: systemy ERP, serwery bazodanowe, serwery aplikacji, portale internetowe, usługi typu SaaS (Software as a Service). Na podstawie danych zebranych w ten sposób, możemy również dokonywać badań anomalii.

Jakie informacje otrzymujemy? Przede wszystkim dane dotyczące dostępności, oraz zdrowia nie tylko poszczególnych komponentów IT, ale przede wszystkim całych usług, dostarczenie których zależy od tych komponentów.

5Dzięki systemowi OpManager dostajemy wgląd w prace naszej sieci z perspektywy administratora sieciowego. Możemy monitorować różne parametry serwerów, stacji roboczych, usług postawionych na urządzeniach, baz danych. Otrzymujemy profesjonalne narzędzie monitoringu z rozbudowanym systemem generowania alertów oraz powiadomień. Dzięki temu nasze podejście do zagrożeń staje się bardziej pro aktywne. Poprzez integrację komponenty sieciowe wykryte przez OpManager są widoczne również w Applications Manager.

Co daje nam OpManager? Monitorowanie obciążenia procesora, monitorowanie pamięci operacyjnej oraz wykorzystania miejsca na dyskach, analizę i identyfikację urządzeń o wysokim obciążeniu procesora, pamięci lub dysków, egzotyczne funkcje, jak monitorowanie statusu urządzeń typu UPS (aspekty zarządzania dostępnością na niskiej warstwie), monitorowanie czasu zasilania awaryjnego oraz stanu akumulatorów, powiadomienia o zacięciu papieru lub jego braku w drukarkach, monitorowanie poziomu tuszy i tonerów. W zasadzie możemy uzyskać dowolną informację występującą w obiektach MIB.

6Z kolei NetFlow Analyzer jest rozwiązaniem wykorzystywanym w celu optymalizacji działania sieci tak, aby zapewnić jej najwyższą wydajność. Jest to narzędzie, które umożliwia dokładny wgląd w to, co dzieje się w sieci – aplikacja pozwala nam uzyskać wiedzę w czasie rzeczywistym na temat tego jak ruch w sieci wpływa na funkcjonowanie aplikacji biznesowych. System opiera się na protokole NetFlow i gromadzi dane z routerów i przełączników, a następnie prezentuje te dane w postaci analizy ruchu sieci oraz monitoruje ilość danych przesłanych i odebranych w danym czasie.

Co daje nam NetFlow? Przede wszystkim informacje o zużyciu łącza przez określone aplikacje. Udział w ruchu sieciowym z rozbiciem na poszczególne aplikacje, pozwala uzyskać natychmiastowy wgląd w dane na temat aplikacji generujących największy ruch. Dane takie można prześledzić w celu zlokalizowania głównych źródeł oraz kierunków przepływu danych dla poszczególnych aplikacji. Dzięki takim szczegółowym danym, lokalizowanie i rozwiązywanie problemów, np. ograniczonej dostępności usług biznesowych (np. voip), zajmuje znacznie mniej czasu niż ma to miejsce przy użyciu tradycyjnych narzędzi.

Te trzy narzędzia doskonale się uzupełniają i integrują ze sobą. Właśnie możliwość integracji znacznie rozbudowuje funkcjonalność kompleksowego monitorowania usług. Jeżeli założymy, że grupa w systemie Applications Manager reprezentuje komponenty niezbędne do dostarczenia usługi, to przed integracją mieliśmy możliwość monitorowania aplikacji i systemów. Po integracji z systemem OpManager dochodzi nam możliwość dokładniejszego monitoringu fizycznych serwerów oraz routerów czy switchy, które mogą być również uwzględniane w logice generowania alarmów. Zatem wraz z monitoringiem zaczynamy schodzić o warstwę niżej. Jeżeli dodatkowo zintegrujemy system OpManager z systemem NetFlow Analyzer, to uzupełnimy monitoring usług o wysycenie pasma pod kątem krytycznych aplikacji biznesowych. Oprócz podstawowych statystyk dla interfejsu, uzyskamy wgląd w dane dotyczące przepływu z podziałem na poszczególne protokoły/aplikacje ustawione w NetFlow Analyzer. Możemy je dalej analizować wybierając dowolny atrybut. Zostaniemy przeniesieni już do samej aplikacji NetFlow Analyzer, która daje nam możliwości dogłębnej analizy potoku danych. W ten sposób, integrując Applications Manager z OpManager i dalej OpManager z NetFlow Analyzer uzyskaliśmy kompleksowy przegląd całej naszej infrastruktury pod kątem usług IT.

7


Trzeba pamiętać, że nie ma jednej skutecznej metodyki pracy na zintegrowanych systemach. Warto jednak wychodzić od Applications Manager, zwłaszcza gdy zależy nam na monitorowaniu dostępności usług. Wtedy, najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie systemu informacjami dostarczanymi przez OpManager oraz NetFlow Analyzer. Taktyka oraz sposoby monitorowania zależą oczywiście od administratorów oraz osób odpowiedzialnych za usługę, jednak każdy powinien zastanowić się nad rozwiązaniem zwiększającym możliwości oraz wydajność pracy urządzeń, które odgrywają nadrzędną rolę we współczesnym biznesie.


LHŁukasz Harasimowicz, Product Manager, MWT Solutions Sp. z o.o. Absolwent wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Od ponad 5 lat związany z branżą IT, a w szczególności z systemami zarządzania infrastrukturą teleinformatyczną.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top