Inauguracja e-protokołu

COMARCH - ERP, systemy ERPW Sądzie Apelacyjnym w Łodzi po raz pierwszy zaprezentowano system do nagrywania rozpraw sądowych, którego twórcą jest Comarch. Na uroczystej inauguracji e-protokołu pojawili się między innymi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz reprezentanci środowiska sędziowskiego.
Na temat projektu, w który został zaangażowany Comarch, wyzwań, które stanęły przed twórcami e-protokołu rozmawiamy z kierownikiem projektu Łukaszem Sudułem.

Jak przebiegała realizacja projektu? Projekt był podzielony na 2 etapy. W ramach pierwszego etapu zostały dostarczone wszystkie elementy techniczne systemu oraz urządzenia. Kolejnym krokiem było rozmieszczenie i podłączenie urządzeń na 346 salach rozpraw oraz w pomieszczeniach technicznych sądów. Było to duże wyzwanie. W końcu każda sala rozpraw jest inna. W ramach drugiego etapu, który zakończy się 15 listopada Comarch instaluje oprogramowanie i wdraża system w sądach. Jakie sądy objęło wdrożenie?
W urządzenia do rejestracji przebiegu rozpraw sądowych zostały wyposażone sale sądów okręgowych oraz apelacyjnych, w których toczą się postępowania cywilne. W chwili obecnej e-protokół nie jest wykorzystywany w sprawach karnych. Może w przyszłości to się zmieni. Podczas inauguracji protokołu elektronicznego Minister Kwiatkowski zapowiedział kolejne inwestycje na lata 2012-2013, których koszt oszacowano na blisko 150 mln zł.
Kolejny krok w stronę budowy e-państwa. Sądownictwo zmienia swoje oblicze. Inwestycja w cyfrowe technologie pozwoli Ministerstwu Sprawiedliwości obniżyć koszty postępowania sądowego. Jak pokazuje doświadczenie innych krajów Unii Europejskiej, które wykorzystują e-protokół, czas rozstrzygania spraw znacznie się skrócił. E-protokół…, co to takiego?
Protokół elektroniczny to protokół sądowy zapisywany w wersji audiowizualnej. Będzie stanowić część akt. Na salach sądowych będzie zainstalowany cyfrowy rejestrator, na który będzie nagrywany przebieg całej rozprawy. Nie zabraknie również kamer. Jedna z nich będzie rejestrować zeznania świadka, druga ogólny widok sali rozpraw. Jeżeli sprawa nie będzie wymagać przeprowadzenia postępowania dowodowego, przewodniczący może zdecydować o przygotowaniu nagrania jedynie w systemie audio. Dodatkowo na salach rozpraw zastały rozmieszczone wielkoformatowe monitory, aby strony postępowania mogły obserwować przebieg rozprawy w czasie rzeczywistym.
Wspomniałeś o cyfrowym rejestratorze. Jest to autorskie rozwiązanie Comarch. Został już złożony wniosek o przyznanie patentu na elementy rejestratora. Budowa rejestratora była dla nas sporym wyzwaniem, ponieważ rynek elementów elektronicznych przechodził w tym czasie kryzys. Wróćmy na sale rozpraw. Co teraz będzie z protokolantami? Ich rola nieco się zmieni. Protokolant pod kierunkiem przewodniczącego będzie sporządzał skrócony protokół pisemny, w którym zawarte będą najważniejsze informacje dotyczące sprawy i czynności podejmowanych przez uczestników postępowania. Protokolant będzie również składać na e-protokole podpis cyfrowy, który umożliwi wychwycenie jakiejkolwiek modyfikacji tekstu. Na protokół elektroniczny będą nanoszone adnotacje, czyli dane tekstowe, które ułatwią posługiwanie się e-protokołem. Dzięki adnotacjom możliwe będzie zapoznanie się z konkretnym fragmentem protokołu bez konieczności odsłuchiwania całego nagrania. Jest to swego rodzaju przewodnik po treści protokołu. Duże ułatwienie.
Zaletą e-protokołu będzie również wyeliminowanie w nim jakichkolwiek błędów. Przebieg rozprawy będzie wiernie odtworzony. Strony postępowania będą miały dostęp do nagrań: w budynkach sądów do wersji audiowizualnej, poza nimi jedynie do wersji audio. Ma to związek z ochroną wizerunku osób biorących udział w postępowaniu. Dane będą przechowywane w dwóch miejscach: w macierzy centralnej oraz w cyfrowym rejestratorze.
Czy będzie prowadzona transkrypcja nagrań?
Comarch w ramach systemu nagrywania rozpraw sądowych dokonał integracji z systemem służącym do transkrypcji. Jeżeli sędzia uzna, że transkrypcja jest niezbędna, zwróci się z odpowiednim wnioskiem do prezesa. Transkrypcja będzie stanowić załącznik do protokołu.
Protokół elektroniczny budzi obawy środowiska sędziowskiego.
Zupełnie niepotrzebnie. Dzięki zastosowaniu multimedialnego protokołu elektronicznego możliwe będzie odpowiednie udokumentowanie akt sprawy zapewniających prawidłową ocenę przeprowadzonego postępowania. Cyfrowy zapis znacznie ułatwi pracę. Szacuje się, że wprowadzenie e-protokołu skróci czas rozprawy średnio o 1/3. Sędzia już nie będzie musiał dyktować protokolantowi zasłyszanych na sali wypowiedzi, jak było dotychczas.
W jaki sposób można przekonać sędziów do e-protokołu?
Aby przełamać opór, Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło cykl szkoleń merytorycznych dla sędziów i protokolantów z zakresu metodyki prowadzenia spraw sądowych. Jego celem jest zapoznanie uczestników z praktycznymi aspektami funkcjonowania e-protokołu. Podczas szkoleń wykorzystywane są zestawy mobilne służące do nagrań audio-wideo dostarczone przez Comarch. Zostały również przygotowane szkolenia dla personelu technicznego z zakresu instalacji, obsługi i konserwacji dostarczonego systemu. Poprowadzą je specjaliści Comarch.
Wspomniałeś, że Ministerstwo planuje dalsze inwestycje.
Prowadzone są negocjacje w sprawie wdrożenia systemu w kolejnych 40 salach rozpraw. Dodatkowo Comarch wygrał przetarg zorganizowany przez Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim na dostawę sprzętu komputerowego i wideokonferencyjnego.
Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top