Inwestycja w IT powinna być traktowana jak każda inna

WNPInwestycje w informatykę nie są dla spółek celem samym w sobie. Są one jedynie narzędziem dla uzyskania szerszego efektu w postaci wymiernych korzyści finansowych – takie wniosek płynie z dyskusji podczas panelu poświęconego inteligentnym przedsiębiorstwom na Forum Zmieniamy Polski Przemysł.
Oczywiście zależy to od rodzaju firmy i zakresu jej działalności. Jeśli firma działa w obszarze innowacyjnym to informatyka odgrywa tam nieporównywalnie większą rolę niż tam, gdzie pełni ona jedynie funkcję infrastruktury, jak ma to miejsce u nas – mówił Jacek Purzycki, dyrektor biura rozwoju systemów informatycznych w PGNiG SA. Podkreślił on przy tym, że dla spółki informatyka jest wyłącznie narzędziem do realizacji celów wyznaczonych w strategii.
Przekłada się to na umiejscowienie działu IT w strukturze firmy – z wypowiedzi panelistów wynika, że najczęściej jest on podporządkowany dyrektorowi finansowemu spółki, który również decyduje o wysokości i przeznaczeniu inwestycji w ten obszar. W części przypadków IT podlega bezpośrednio prezesom spółek.

Usługowy charakter informatyki w przedsiębiorstwach przesądza również o tym, że o środki inwestycyjne musi ona rywalizować na równych zasadach z innymi projektami.
Inwestycja w obszar IT musi się firmie z takiego czy innego punktu widzenia opłacać. I tak też trzeba porównywać efekty tych inwestycji – mówił Paweł Szymański, prezes Ruchu. Dodał jednak, że w pewnych przypadkach inwestycje w IT są konieczne, choćby po to, by utrzymać konkurencyjność spółki wobec rywali rynkowych. – W praktyce wygląda to tak, że ten dział w spółce, który szybciej będzie w stanie zapewnić zwrot z zainwestowanych środków wygrywa – dodał Adam Wiercioch, manager projektów informatycznych w Dalkia Polska SA.
Trudno też jednoznacznie określić jak szybko inwestycje w obszar IT mogą się zwrócić. Z naszego doświadczenia wynika, że czasem zwrot ten może być możliwy już po kilku miesiącach – podkreślił Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software. Czasem korzyści z IT można jednak szukać w wielu różnych obszarach.
My liczymy choćby w jaki sposób zastosowanie narzędzi informatycznych pozwoli zastąpić człowieka bądź przyspieszyć jego pracę – dodaje Andrzej Skolmowski, wiceprezes Zakładów Azotowych w Tarnowie.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top