Technologie optymalizują pracę

Długa jest lista technologii, które każdego dnia pomagają organizować pracę firmy. Większość z nich stała się już standardem i nie zauważamy ich obecności. A jednak w dalszym ciągu przedsiębiorcom oferuje się nowe rozwiązania spod znaku IT.
 

 
W firmie

Komputer, a na nim różnego rodzaju programy i arkusze kalkulacyjne, smartfon wyposażony w praktyczne aplikacje.... a także przenośne dyski, wewnętrzne kanały komunikacji, zaawansowane programy księgowe, mechanizmy sterujące urządzeniami produkcyjnymi, systemy kontrolne i pomiarowe, monitoring obiektów i tak dalej. Zarówno małe jak i duże firmy mają obecnie dostęp do szerokiego asortymentu powszechnie znanych usług i narzędzi informatycznych, usprawniających funkcjonowanie całej organizacji. W zależności od rozmiaru oraz profilu swojej działalności, potrzebują też różnego rodzaju specjalistycznych rozwiązań, związanych np. z zarządzaniem parkiem maszynowym, prowadzeniem badań naukowych czy przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa. Wśród uniwersalnych form (przydatnych dla wszystkich) wykorzystania nowych technologii, duży potencjał posiadają instrumenty związane z analizą biznesową. Niezależnie od branży, w jakiej są wykorzystywane, służą bowiem poprawianiu efektów finansowych i dalszemu rozwojowi. Obecnie trudno też przejść obojętnie obok usług wiążących się z „wyjściem za firmową bramę”.

i poza nią

Przedsiębiorstwa, których funkcjonowanie opiera się w dużym stopniu na transporcie, szukają oszczędności właśnie w tym segmencie. Niedopuszczalne jest oszczędzanie na pojazdach czy kierowcach. Można natomiast redukować koszty przejazdów dzięki systemom nadzoru floty, składającym się z urządzeń telemetrycznych oraz aplikacji zbierających i przetwarzających dane z trasy. Zgromadzone dzięki nim informacje służą doskonaleniu procedur sterowania logistyką i wpływają na zmniejszenie wydatków.

Nawet w chmurach

Gromadzenie informacji kojarzy się od pewnego czasu z usługami realizowanymi w modelu tzw. chmury obliczeniowej. Dużo mówi się o korzyściach finansowych jakie przynosi korzystanie z serwerów zewnętrznych centrów przetwarzania danych. Nie trzeba inwestować w zakup i rozbudowę własnego sprzętu, którego potencjał wykorzystywany jest i tak na ogół w małym procencie (15-20%). Warto przy tym pamiętać, że Cloud Computing to nie tylko sposób na przechowywanie i zabezpieczenie wytworzonych przez siebie zasobów, osiągających ogromne rozmiary szczególnie w rozbudowanych organizacjach.
Chmura daje przedsiębiorstwom również dostęp do oprogramowania, bez konieczności instalacji go na komputerach, a przy tym bez martwienia się o aktualizacje i ochronę – zwraca uwagę Elżbieta Zdrojewska z centrum przetwarzania danych Exea Data Center – To także opłacalny sposób na elastyczne wykorzystywanie mocy obliczeniowych, które w danym momencie są potrzebne. Dzięki niej połączenie internetowe daje dostęp do wirtualnych dysków, praktycznych aplikacji i nieograniczonych zasobów.
Człowiek

Kolejne innowacje wpływają nie tylko na komfort i skuteczność pracy, lecz niejednokrotnie również na zakres obowiązków zatrudnionych. Czy zagrażają ich pozycji? Postęp techniczny i automatyzacja zawsze powodowały ryzyko redukcji zatrudnienia. Jednak znaczna część usług IT służy zwiększeniu możliwości wykorzystania potencjału kadr, a nie zastępowaniu ich.
W wielu przypadkach zaawansowane technologie stanowią motor do dalszego rozwoju firmy poprzez udostępnianie jej zaplecza do realizacji nowych projektów. A ich niezbędnym ogniwem jest człowiek – dodaje Elżbieta Zdrojewska z Exea.
Źródło: EXEA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top