Chmura coraz popularniejsza w biznesie

Rozwiązania chmurowe stają się popularne wśród podmiotów ze wszystkich branż, ponieważ w każdej są w stanie usprawnić pracę i wygenerować dodatkowe oszczędności - przekonuje Jacek Słowik, business development manager Comarch Cloud, Comarch ERP.

 
Jak wskazuje nasz rozmówca, w szczególności backup danych do chmury jest wykonywany przez wszystkie branże MSP. - Powód tego jest prosty, wrażliwe dane biznesowe posiadają firmy z każdej branży i wszystkie muszą dbać o ich bezpieczeństwo - uważa Jacek Słowik.
Bardzo powszechnie chmura zagościła wśród firm handlowych.
W chmurze otrzymują one całą gamę narzędzi e-commerce, które umożliwiają im prowadzenie sprzedaży w Internecie - wyjaśnia przedstawiciel Comarch.
Jego zdaniem, zapotrzebowanie na oprogramowanie w modelu SaaS niewątpliwie zależy od wielkości firmy.
Z reguły tylko duże firmy mogą sobie pozwolić na utworzenie własnych serwerowni i utrzymanie działu IT w firmie - wyjaśnia. - Jest to bariera, której nie mogą przekroczyć małe firmy, dlatego model SaaS jest dla nich wygodnym rozwiązaniem.
Jacek Słowik wskazuje, że korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS nie tylko eliminuje środki ponoszone na inwestycje w infrastrukturę, ale także czas niezbędny na jego wdrożenie.
Dla małych i średnich firm, które nie posiadają własnego serwera, chmura stwarza okazję do obniżenia bariery wejścia oraz rozłożenia kosztów w czasie- wyjaśnia. - W przypadku korzystania z rozwiązań IT w modelu usługowym, koszty te w dużej mierze zostają przeniesione z użytkownika na dostawcę oprogramowania, który odpowiada za jego aktualizację, skuteczne zabezpieczenie danych, utrzymanie odpowiedniej wydajności i 24-godzinny dostęp do aplikacji. Przedsiębiorstwo nie ponosi w tej sytuacji kosztów związanych z rozbudową własnej infrastruktury IT i jej utrzymaniem. Zaoszczędzone w ten sposób zasoby finansowe i personalne przedsiębiorstwo może efektywniej wykorzystywać do rozwoju swojej głównej działalności.
Największym zainteresowaniem wśród aplikacji w modelu SaaS cieszą się programy finansowo-księgowe, backup danych oraz narzędzia e-commerce.

Źródło: wnp.pl- Polskie firmy często korzystają z prostych usług do fakturowania online, , ale również z zaawansowanego oprogramowania klasy ERP, kompleksowo wspierającego prowadzenie firmy - wskazuje Jacek Słowik. - Dzięki usługom do backupu danych, mogą wykonywać kopie bezpieczeństwa cennych dokumentów biznesowych, a także udostępniać pliki w Internecie i pracować na nich grupowo wewnątrz firmy lub z kontrahentami. Podmioty handlowe natomiast, chętnie korzystają z narzędzi e-commerce, które umożliwiają im szybkie uruchomienie własnego sklepu internetowego, przez co zyskują dodatkowy kanał sprzedaży dla oferowanych produktów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top