Rozwiązania IBM w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii

Rozwiązania zaproponowane dla Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przez poznańskiego integratora pozwolą na efektywne wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej i osiągnięcie pełnej integralności pomiędzy systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalu.


 
Do 1 sierpnia 2017 roku wszystkie placówki ochrony zdrowia zobowiązane są wdrożyć system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, czyli umożliwić pełną cyfryzację danych, także dotyczących chorób pacjentów. To pierwszy etap na drodze ku pełnej informatyzacji działania szpitali i pracy lekarzy, która w kolejnych latach ma objąć także elektroniczną obsługę recept, skierowań i zleceń. Wdrożenie EDM to przedsięwzięcie na ogromną skalę i długotrwały proces, dlatego też niektóre placówki medyczne już teraz podjęły kroki w tym kierunku. Wśród nich jest Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, które jeszcze w 2014 ogłosiło przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu komputerowego na potrzeby Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Szpital to bardzo specyficzne środowisko. By móc sprawnie realizować nasze zadania potrzebujemy niezawodnego sprzętu. Dokładamy starań, aby systematycznie unowocześniać i modernizować Centrum, wprowadzając w coraz większym stopniu nowe technologie informatyczne. Nasze pracownie muszą być wyposażone w nowoczesne systemy diagnostyczne i aparaturę, a cała infrastruktura ma zapewniać bezpieczeństwo pacjentom i personelowi – mówi Paweł Kominek, kierownik Działu IT w WCPIT. Wdrożenie systemu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, z uwagi na liczbę danych, które przechowujemy i tempo ich przyrostu, ale także ze względu na rozproszoną strukturę Szpitala, stanowi spore wyzwanie – ocenia.
W Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu wdrożono rozwiązania firmy IBM, w tym serwery z serii x3650 oraz macierz IBM Storwize V3700. Zajmuje ona niewiele miejsca, a może pomieścić nawet do 120 dysków w kompaktowych obudowach 2U. Co istotne z punktu widzenia funkcjonowania szpitala, ułatwia ona konsolidację i współdzielenie danych, natomiast funkcja FlashCopy umożliwia natychmiastowe tworzenie kopii zapasowych danych lub kopii do testowania aplikacji. Wirtualizacja wewnętrznej pamięci masowej i optymalizacja przydzielania pojemności pozwalają na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Wdrożony sprzęt gwarantuje stabilność i efektywność systemu EDM i dobrze komponuje się z systemami, w które wcześniej był wyposażony szpital.
Macierz Storwize zapewnia pełną integralność pomiędzy systemami informatycznymi w szpitalu, a innymi aplikacjami, z których korzysta personel. Należy tu wymienić aplikacje biurowe, obliczeniowe, graficzne, aplikacje do przeglądania obrazów radiologicznych czy filmów w formacie DICOM i wyników laboratoryjnych, a także dostęp do Internetu i poczty elektronicznej oraz aplikacje edukacyjne, wykorzystywane na potrzeby szkolenia studentów - wyjaśnia Rafał Rzepa, Dyrektor Działu Healthcare w Komputronik Biznes.
Komputronik Biznes w ramach swojej struktury posiada wyspecjalizowany dział dedykowany specjalnie sektorowi opieki medycznej. Realizuje on najbardziej złożone projekty informatyczne i wyposażeniowe dla placówek służby zdrowia, dostarczając nie tylko sprzęt i rozwiązania informatyczne oraz urządzenia monitorujące, ale także aparaturę medyczną i narzędzia wykorzystywane w laboratoriach.
Doświadczenie i kompetencje naszych pracowników pozwalają na kompleksową obsługę klientów, którzy mogą powierzyć nam swoją wizję przedsięwzięcia, a my wraz ze sprawdzonymi partnerami zaproponujemy najlepsze rozwiązania i zrealizujemy projekt, aby na koniec oddać w ich ręce przysłowiowe „klucze” – mówi Marcin Babiak, Prezes Zarządu Komputronik Biznes.
Źródło: KOMPUTRONIK

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top