Rozwiązania PLM - Planują, Liczą, Modyfikują

WNPRozwiązania PLM to informatyczne zmysły przedsiębiorstwa, pozwalające na kontrolę cyklu życia produktu i szybsze niż u konkurencji reakcje na zmiany na rynku.
{MosModule module=PLM_Dzial}
Zarządzanie cyklem życia produktów (PLM - product life management) oznacza przechowywanie, dostarczenie i zarządzanie wszystkimi informacjami związanymi z procesem produkcji oraz uzupełnienie danych w czasie projektowania i na późniejszych etapach realizacji produktu oraz jego wycofania z rynku. Dzięki systemom PLM firmy z sektora przemysłowego mogą nadzorować cały proces historii życia produktu, a to usprawnia pracę kierowników projektu, inżynierów oraz innych pracowników, a także stanowi największe wsparcie dla działu konstrukcyjnego - wyjaśnia Tomasz Gliwka z E picor Software Poland.Rozwiązania klasy PLM nie tylko skracają czas wprowadzania produktów na rynek, ale także umożliwiają generowanie zysków z obsługi posprzedażnej. Pozwalają również docenić wygodę współdzielenia pełnych informacji dotyczących cyklu życia produktu w całym procesie, od zapotrzebowania po wycofanie go z rynku.

Na decyzję o wdrożeniu rozwiązań klasy PLM mają wpływ dwa podstawowe czynniki - chęć kontrolowania rozwoju nowego produktu, by jako końcowy rezultat uzyskać asortyment najbardziej efektywny kosztowo, oraz konieczność reagowania na zapotrzebowanie rynku.

Całe życie produktu
Po pierwsze, po drugie i po trzecie podniesienie produktywności - wskazuje na korzyści z zastosowania systemu PLM Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software. Zyskanie uporządkowanej bazy wiedzy przedsiębiorstwa umożliwia szybsze wykonywanie zadań, wykorzystywanie już istniejących zasobów, podejmowanie lepszych decyzji. Systemy PLM dają większą pewność i przewidywalność przy realizacji złożonych projektów produkcyjnych i inwestycyjnych, a dzięki usprawnieniu zarządzania danymi, automatyzacji procesów, łatwemu dostępowi do wiedzy pozwalają szybciej reagować na potrzeby rynkowe i szybciej dostarczyć produkt na rynek.
Podstawową korzyścią płynącą z wdrożenia systemu klasy PLM jest przyspieszenie oraz kontrola procesu projektowania produktów, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, w których projekt opracowywany jest w sposób rozproszony, przez wiele często oddalonych od siebie osób - wyjaśnia Dariusz Kuśmierek, szef wydziału produkcji modułu w Asseco Business Solutions.
System umożliwia podział prac projektowych, ich planowanie i koordynację, a przechowywanie schematów technicznych oraz dokumentacji w centralnej bazie danych pozwala redukować koszty ewentualnych zmian inżynieryjnych.

Mechanizmy prototypowania i kosztorysowania produkcji umożliwiają już na wczesnym etapie cyklu życia produktu ocenienie kosztu i ryzyka związanego z wprowadzanym lub dopiero projektowanym produktem. Integracja z modułem rozliczania produkcji pozwala z kolei na później szą weryfikację trafności kosztorysów oraz analizę źródła ewentualnych odchyleń.

W pełni zintegrowany system klasy PLM pozwoli także na śledzenie pochodzenia każdej partii wytworzonego produktu, wraz z informacją o miejscu i czasie jej wytworzenia, operatorach zaangażowanych w proces produkcyjny oraz o konkretnych partiach materiałów wykorzystanych do wytworzenia danej partii, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia zapewnienia jakości i utrzymania produkowanych towarów.

Czas, pieniądz, rynek

Rozwiązania PLM umożliwiają efektywne wykorzystywanie danych na każdym etapie procesu, od wybranego przez projektanta narzędzia CAD po urządzenia PDA pracujących w terenie techników obsługi.
Dzięki zintegrowanemu wsparciu dla produktów oraz informacji serwisowej nieustannie można wykorzystywać cenne informacje z prac w terenie w celu ulepszenia projektu i jego funkcjonalności - wyjaśnia Marcin Taranek, prezes zarządu IFS CEE. − Kontrola danych pozwala zwiększać wydajność operacyjną, zapewniając niższe koszty realizacji cyklu życia.
Kompletny system PLM powinien także zapewnić mechanizmy umożliwiające bezpieczne i bezstratne wycofanie produktu z rynku. Wymagać to może kontrolowanego zamknięcia części łańcucha dostaw, czasem zaś likwidacji części materiałów produkcyjnych.
Proces ten często bywa zaniedbywany z punktu widzenia systemów informatycznych, a jest zagadnieniem krytycznym dla przedsiębiorstw, szczególnie w przypadku produktów o krótkim cyklu życia i dużym koszcie wycofania - mówi Dariusz Kuśmierek. Korzyścią wynikającą z zastosowania PLM w przedsiębiorstwach z sektora przemysłowego jest tak istotna obecnie oszczędność czasu i kosztów operacyjnych. Dzięki zastosowaniu PLM koszty duplikacji i dystrybucji dokumentów znacznie się zmniejszają.
Dzięki jednej wspólnej bazie danych i zintegrowanym aplikacjom inżynierowie mają dostęp do dokumentów technicznych zawsze i wszędzie, co znacznie ułatwia ich pracę.
Doświadczeni pracownicy korzystający z PLM przyznają, że zasto sowanie takiego systemu skraca czas wprowadzania produktu na rynek - przekonuje Tomasz Gliwka z E picor Software Poland. − Wykorzystanie PLM ma także pozytywny wpływ na zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie.
Innowacyjność w cenie

Sektory przemysłu, które najczęściej sięgają po rozwiązania klasy PLM, to hi-tech, branża farmaceutyczna i konstrukcyjna; korzystają z nich również podmioty posiadające spore fundusze na badania i rozwój, a więc firmy chemiczne, przemysł maszynowy, samochodowy oraz dystrybucja.

PLM sprawdza się szczególnie w przedsiębiorstwach konkurujących na rynku innowacyjnością oferty. − Wyzwaniem dla nich jest zidentyfikowanie wartościowych pomysłów i idei, wartych dalszego uszczegółowienia i kontynuowania prac − wyjaśnia Sławomir Koźluk, główny konsultant ds. sprzedaży aplikacji do zarządzania łańcuchem dostaw i projektów w Oracle Polska.

Ocena jest często wynikiem współpracy wielu osób w wielu działach firmy, od marketingu i sprzedaży począwszy, na serwisie posprzedażowym skończywszy. Wszystkie te działania doskonale wspomaga system PLM.

Kolejny obszar, w którym sprawdzają się rozwiązania klasy PLM, to procesy produkcyjne. Możemy tu wyróżnić takie korzyści, jak np. przyśpieszenie wprowadzania nowych produktów (lub ich nowszych wersji) na rynek, nawet przy dużej ich złożoności i różnorodności, redukcję kosztów materiałowych, zmniejszenie ryzyka strat czy poprawek oraz zwiększenie opłacalności wprowadzania nowych produktów na rynek.

W wypadku przedsiębiorstw z polskim kapitałem rozwiązania PLM funkcjonują np. w tych firmach, dla których duże znaczenie ma zarządzanie zmianą, wykazem materiałów (BOM), wykazem procesów (BOP) i wersjami produktów.
Rynek dąży do dostosowywania produktów do indywidualnych potrzeb klientów, co z kolei wymusza szybkie wprowadzanie zmian w projekcie czy na linii produkcyjnej, tak aby produkt spełniał wymagania określone w zamówieniu i przyniósł firmie określony zysk - wyjaśnia Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software.
Na PLM decydują się też te podmioty, dla których ich wykorzystywanie jest szansą na globalną współpracę, a więc np. dostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, maszynowego.

Wybierając konkretne rozwiązanie PLM i jego dostawcę, warto zwrócić uwagę na kilka funkcjonalności, które mogą decydować o sukcesie wdrożenia i użytkowania. Jest to zapewnienie pełnej współpracy z systemami ERP (głównie z modułami zarządzania produkcją), możliwość współpracy z wieloma różnymi systemami CAD czy wsparcie dla kontroli zgodności wprowadzanych produktów z obowiązującymi w różnych regionach świata normami i regulacjami.
Konieczne jest również umożliwienie już na etapie projektu planowania zakresu współpracy z poszczególnymi kontrahentami oraz optymalizacji kosztów materiałów - radzi Sławomir Koźluk z Oracle Polska.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top