Migracja do chmury. Można to zrobić szybciej, taniej i bezpieczniej.
Jest kilka powodów, dla których firmy decydują się na migrację danych do chmury. Jednym z głównych jest skalowalność. Platformy chmurowe zapewniają elastyczność zasobów w zależności od potrzeb, co przynosi m.in. ograniczenie kosztów. Cloud computing oferuje też większą dostępność usług i lepsze bezpieczeństwo danych w porównaniu do zwykłych hostingów. Każdego roku tysiące firm decyduje się na migrację do chmury, ale nie wszystkim udaje się to zrobić dobrze, szybko i korzystnie, jeśli chodzi o koszty.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Masowe przenoszenie danych do chmury w ostatnich latach spotęgowała pandemia i związana z nią konieczność pracy zdalnej, która miała zagwarantować firmom ciągłość działania. W efekcie, obecnie aż 60% wszystkich danych korporacyjnych jest przechowywanych w chmurze. W 2015 roku było to około 30%. Z kolei, jeśli chodzi o wszystkie cyfrowe informacje, to analitycy i analityczki firmy Cybersecurity Ventures przewidują, że do 2025 roku aż 50% z nich będzie przechowywanych w cloud computingu. Coraz większego znaczenia nabiera więc sam proces migracji danych do chmury, który tylko w teorii jest nieskomplikowany.

Czym właściwie jest migracja?

Migracja jest przenoszeniem usług, danych, aplikacji i systemów do infrastruktury dostawcy usług chmurowych. Pozwala to na poprawę wydajności wielu procesów. Aplikacje, strony internetowe i usługi w chmurze można dowolnie skalować, aby obsługiwały większą liczbę użytkowników, miały lepszą dostępność i działały w najefektywniejszych lokalizacjach. Dzięki cloud computingowi można mieć dostęp do usług i danych z dowolnego miejsca. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w danej firmie, jak i klientów.

Tradycyjne rozwiązania hostingowe wiążą się z wieloma wymaganiami i kosztami. Firmy muszą kupować serwery, licencje na oprogramowanie, pamięć masową i wiele innych rzeczy. To wymaga m.in. zatrudnienia specjalistów i generalnie tworzy duże koszty. Dostawcy usług chmurowych zapewniają zarządzanie infrastrukturą i dbają o jakość usługi. Zwykle stanowią dobre źródło praktycznych informacji i porad dla klientów. Cloud computing przynosi firmom także odczuwalną redukcję kosztów związanych z energią elektryczną oraz emisją CO2. W dzisiejszych czasach to niemal strategiczna zaleta – mówi Piotr Zelek, Public Cloud Operational Lead z Capgemini Polska.


Globalny rynek usług migracji do chmury wzrósł ze 171,69 mld USD w 2022 roku do 209,81 mld USD w 2023 roku. Oczekuje się, że w 2027 roku będzie to 462,11 mld USD . Liczby mówią same za siebie – migrowanie biznesu do chmury staje się bardzo istotnym elementem sektora IT w najbliższych latach.

Jak skutecznie przenieść się do chmury?

Proces migracji do chmury powinien składać się z kilku strategicznych etapów. Na początku trzeba określić cel migracji, ocenić jej koszty i potrzeby firmy. Następnie trzeba zaplanować samą migrację, wybrać narzędzia i usługi oraz przetestować operację przenoszenia danych. Ostateczny proces migrowania powinien być monitorowany, a na końcu zweryfikowany. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie integralności przeniesionych danych. Ale to nie wszystko. Przejście do chmury powinna poprzedzić ocena istniejącej już infrastruktury IT. Analiza sprzętu, oprogramowania i aplikacji pozwoli ustalić, które komponenty nadają się do migracji, a które nie. Dzięki temu proces przenoszenia danych będzie szybszy i bezpieczniejszy.

Zasadnicza dla efektywności całej operacji jest też ocena dostępnych opcji w cloud computingu - chodzi o chmurę publiczną, prywatną i hybrydową. Warto zastanowić się, która opcja najlepiej odpowie na potrzeby firmy, aby nie ponosić niepotrzebnych wydatków. Koszt migracji zależy też od wyboru usług chmurowych, takich jak: IaaS, PaaS i SaaS. Każda z nich ma inne wymagania związane z utrzymaniem, a tym samym różne poziomy przewidywanych obciążeń finansowych – tłumaczy Piotr Zelek z Capgemini Polska.


Koszty migracji zależą od strategii

Wiele firm obawia się migrowania do chmury z powodu kosztów całej operacji. Koszty są nieuniknione, ale można je wyraźnie ograniczyć. Pomoże w tym przemyślana strategia, która określi faktyczne potrzeby, skalę integracji i założenia biznesowe funkcjonowania w chmurze. Powszechnie znane są trzy strategie migracyjne.

  1. Rehosting – to najtańsza opcja. Polega na przeniesieniu danych na serwery w chmurze bez istotnych poprawek, dostosowań i optymalizacji całego procesu.
  2. Refactoring - wymaga dużego nakładu czasu i większego zaangażowania. W tym przypadku mamy do czynienia z poważnymi zmianami w danych pozwalającymi maksymalnie wykorzystać potencjał chmury. To najdroższa strategia.
  3. Replatforming – jest opcją pomiędzy Rehostingiem a Refactoringiem. Przed migracją dane są optymalizowane, a po migracji wprowadzane są w nich niewielkie zmiany. Koszty tej strategii są wyższe niż w przypadku Rehostingu, ale niższe od Refactoringu.


Proces migracji biznesu do chmury wiąże się z wieloma wyzwaniami. Da się to jednak zrobić szybko, sprawnie i z niskimi kosztami. Wymaga to jednak dobrego przygotowania, ustalenia strategii i wizji na przyszłość. Korzyści płynące z przetwarzania danych w chmurze sprawiają, że jest to cenna inwestycja dla firm, które chcą usprawnić swoje działania i zachować konkurencyjność w cyfrowej rzeczywistości.

Źródło: Capgemini

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top