QlikView Business Intelligence, a system ERP SAP

BPXUżytkownicy systemów ERP firmy SAP przez wiele lat poszukiwali skutecznych i łatwych sposobów dotarcia do swych danych. Używali arkuszy kalkulacyjnych, dedykowanych rozwiązań typu Crystal Reports czy też Business Object. Korzystali z hurtowni danych SAP. Niestety, wszystkie te rozwiązania charakteryzowały się długim czasem wdrożenia, wysokim kosztem a w częstym efekcie rozczarowaniem użytkowników. Dlatego też BPX, jako jedyna w Polsce firma łącząca kompetencje w zakresie systemów SAP oraz QlikView Business Intelligence postanowiła zaoferować swoim klientom QlikView.

{MosModule module=WiadomościBI_Reklama}
Rozwiązanie to, dzięki swojej unikalnej, asocjacyjnej technologii in-memory, dostarcza niesłychanie proste i szybkie narzędzie do efektywnej wizualizacji i analizy danych. System QlikView jest dedykowany wszystkim, którzy tego potrzebują- zarówno użytkownikom biznesowym jak i działom IT przedsiębiorstw. I to wszystko w jednym, zintegrowanym narzędziu, zastępując jednocześnie zestawy tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence.

Dzięki temu, w krótszym czasie i przy mniejszych kosztach, użytkownicy systemów SAP mogą uzupełnić lub wręcz zastąpić używane do tej pory tradycyjne rozwiązania Business Intelligence służące do analizy i raportowania.

QlikView zawiera przy tym certyfikowane przez firmę SAP AG konektory służące do pobierania danych z systemów SAP a także zestaw gotowych analiz do wszystkich najpopularniejszych modułów systemu (m.in. sprzedaż i dystrybucja, finanse, controlling, gospodarka magazynowa czy też moduł HR). Umożliwia to wdrożenie systemu Business Intelligence w sposób szybki i co najważniejsze bezpieczny.

Decydując się na wybór QlikView jako systemu analitycznego, klienci używający systemu SAP ERP mogą:

  • W sposób szybki i łatwy analizować oraz integrować dane z systemów SAP oraz innych systemów „nieSAPowych” bez konieczności używania kosztownych hurtowni danych,
  • Zredukować czas potrzebny do podejmowania krytycznych decyzji biznesowych z tygodni do sekund,
  • Zaimplementować logikę analityczną wykorzystywaną w dowolnym środowisku SAP w czasie rzędu pojedynczych dni a nie miesięcy,
  • Rozszerzyć możliwości użytkowników biznesowych w zakresie samodzielnej budowy potrzebnych im analiz w celu podniesienia ich efektywności biznesowej.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, dla poprawnej współpracy z systemem SAP, firma QlikTech oferuje pakiet narzędzi o nazwie „QlikView SAP Connector”. Składa się on z certyfikowanego przez SAP AG konektora (a właściwie kilku konektorów, ale o tym w dalszej części artykułu) oraz zestawu gotowych, przykładowych aplikacji analitycznych do większości najpopularniejszych modułów SAP. Oczywiście aplikacje te są w pełni funkcjonalnymi raportami pozwalającymi „z marszu” rozpocząć pracę na naszych danych. Dodatkowo w zestawie znajduje się kilka aplikacji narzędziowych ułatwiających budowę własnych raportów m.in. generator zapytań OpenSQL umożliwiający przygotowanie zapytań do tabel z naszego systemu. Warto zauważyć, że narzędzie to umożliwia pobranie rzeczywistej struktury bazy naszego systemu wraz z tabelami i polami użytkownika (tzw. Zetki).

Omawiany konektor to właściwie zestaw siedmiu konektorów, umożliwiających pobranie danych z systemu SAP na różne sposoby:

 

Jak widać, źródłem dla QlikView może być zarówno sam system ERP jak i hurtownia danych SAP BW.

Typy konektorów

1. QlikView SAP SQL Connector

 


Jest to najpopularniejszy i najszybszy typ konektora. Umożliwia pobranie danych z systemu ERP bezpośrednio z poszczególnych danych z wykorzystaniem języka OpenSQL. Pobieranie danych odbywa się z wykorzystaniem RFC oraz dołączonych do konektora transportów. Pobranych danych możemy użyć zarówno w aplikacji analitycznej jak również zapisać jest do zewnętrznych plików z danymi.

2. QlikView SAP Query Connector

Konektor umożliwia wykonanie dowolnego SAP Query bezpośrednio z QlikView. Po jego wykonaniu zwracany jest zestaw danych w postaci tabeli. Podobnie jest w poprzednim przypadku wykorzystywane jest RFC oraz transporty.

3. QlikView SAP Report Connector

Ten typ konektora umożliwia pobranie danych z systemu SAP za pomocą generowanych przez Spool-a raportów. Wydruk taki jest przechwytywany przez QlikView i zapisywany w pamięci jako tabela danych. Wbudowane w QlikView umożliwia podzielenie raportu na kolumny (wg. znaku rozdzielającego kolumny) oraz usunięcie niepotrzebnych danych (np. nagłówków kolumn powtarzających się na każdej stronie wydruku). Wykorzystywane jest tylko RFC, nie ma potrzeby instalacji transportów.

4. QlikView SAP Extractor Connector

Umożliwia on użycie predefiniowanych źródeł danych systemu SAP (Extractorów).  Dane zwracane przez Extractor zapisywane są przez QlikView jako pojedyncza tabela danych. Wykorzystywany jest mechanizm IDoc oraz RFC. Konieczna jest również instalacja transportów. Plusem tego rodzaju konektora jest łatwa implementacja przyrostowego pobierania danych oraz brak konieczności znajomości struktury danych na poziomie tabel z danymi podczas tworzenia raportów.

5. QlikView SAP BAPI Connector

Konektor umożliwia wykonanie dowolnej funkcji z modułu funkcyjnego lub BAPI w systemie SAP. Z poziomu QlikView możemy przekazać do wykonywanej funkcji wymagane parametry. W tym typie konektora wykorzystywane jest RFC oraz transporty.

 6 .QlikView SAP OLAP Connector

Konektor ten umożliwia zadanie zapytania z formacie MDX (Pseudo MDX)  do hurtowni danych SAP BW. Zwrócone dane zostają zapisane w jednej tablicy danych QlikView. Odczytuje BEx Query jak i InfoCube. Posiada wbudowane narzędzie graficzne umożliwiające łatwe zbudowanie zapytania. Nie wymaga instalowania transportów.

7. QlikView SAP OLAP Connector

Umożliwia pobranie danych bezpośrednio z obiektów DSO/ODS z hurtowni danych SAP BW. Dane ładowane są do jednej tabeli QlikView. Nie wymaga instalowania transportów.

Wzorcowe aplikacje analityczne:

W zestawie z konektorem klient otrzymuje komplet predefiniowanych aplikacji (raportów) do kilku najpopularniejszych modułów systemu SAP ERP. Są to:
• SD –Sales and Distribution
• AR – Accounts Receivable
• AP- Accounts Payable
• CO - Controlling
• MM – Materials Management
• PP – Production Planning
• HR – Human Resources
• FI – General Ledger
• PS – Project Systems

Autor: Borys Pastuszek, Autorem jes Borys Pastuszek, konsultant systemów BI w firmie Business Partners eXcellence Sp. z o.o.
Źródło: www.bpx.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top