Newsletter

loading...
Banner IFS 160x200 2017
loading...

Jak równość płci zmienia zarządzanie biznesem

f5networks logo 2017Kobiety zmieniają wzorce obowiązujące na najwyższych stanowiskach kierowniczych i obalają tradycyjną kulturę funkcjonowania zarządów, stymulując dzięki temu rozwój biznesu. Kobiety w rolach liderek nie są już na bocznym torze, lecz pokazują, jak budować trwałe strategie i podejmować trafne decyzje, na których korzystają klienci i dzięki którym rosną wyniki finansowe. Wielu komentatorów mówi o nierówności płci na najwyższych stanowiskach. Jednak w jaki sposób kobiety są obecnie w stanie przezwyciężyć przeszkody w miejscach pracy i sprawnie żeglować po burzliwych falach biur zarządów?


  REKLAMA  
  IFS Banner 290x250 2015  
 
Szansa na szybszy i mądrzejszy rozwój

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez firmę Grant Thornton, w ubiegłym roku spółki giełdowe z zarządami złożonymi tyko z mężczyzn straciły łącznie 665 mld dol. potencjalnych zysków w Indiach, Wielkiej Brytanii i USA. Jeśli chodzi o branżę technologiczną, cieszy mnie rosnąca chęć do większego różnicowania płci w celu zwiększenia wydajności i dynamiki przedsiębiorstw. Choć bariery wciąż istnieją̨, proces ich przezwyciężania może dać cenne umiejętności, których mężczyźni nastawieni na jak najszybsze dotarcie na szczyt mogą nie posiadać. Ostatecznie odpowiedzialność zawsze ciąży na jednostce. Kobiety muszą z determinacją sprostać wyzwaniom stawianym przez korporacje, podczas gdy firmy muszą lepiej zrozumieć niuanse nietradycyjnych dróg rozwoju w firmach i drzemiący w nich potencjał.

Z mojego punktu widzenia, kobiety na stanowiskach kierowniczych w branży technologicznej myślą „Szybciej, Mądrzej, Bezpieczniej”. „Szybciej” jeśli chodzi o bycie lepiej przygotowanym do podejmowania efektywnych decyzji i błyskawiczne reagowanie na dynamikę rynku. „Mądrzej” przy wykorzystywaniu wiedzy, by w trudnych czasach działać inteligentnie i z sukcesem. “Bezpieczniej” poprzez posiadanie odpowiedniego zespołu ludzi, narzędzi i umiejętności. Kobiety, które osiągnęły sukces, często stają się także dobrym i wpływowym wzorem do naśladowania, inspirując innych do rozwijania swoich karier aż po najwyższe stanowiska.

Odpowiednie wspieranie kobiet w oczywisty sposób pomaga firmom zarządzać umiejętnościami swoich pracowników, rozwijać swoją zdolność do obsługi, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na ogólną rentowność prowadzonych działań. Liczne badania behawioralne wykazały, że kobiety liderki wykazują wyższe od mężczyzn umiejętności związane z komunikacją, współpracą, przynależnością i rozwojem. Z kolei mężczyźni wykazują tendencję do orietnowania się bardziej na celu, a mniej na związkach i procesach. Różnorodność́ w kadrze zarządzającej może odblokować nowe drogi strategicznego myślenia, które wszystkim przyniosą korzyści.

Według najnowszego raportu Fundacji Rockefeller, na czele przedsiębiorstw z listy Fortune 500 stoi tylko 21 kobiet. Według mnie by być efektywnym, międzynarodowym liderem, trzeba być jak latarnia morska dla najlepszych praktyk. Taka osoba musi być dla zarządu niczym magnes, który przyciąga wszystkie umiejętności i cechy, niezbędne do przewodzenia, nauczania, wpływania, analizowania, komunikowania, inspirowania i zarządzania osobami biorącymi udział w przedsięwzięciu. Kobiety, które otrzymają klucz do drzwi siedziby zarządu i zajmą miejsce na najwyższym stanowisku, muszą doskonalić umiejętności biznesowe oraz wykazać niezbędną dyscyplinę. Susan L. Colantuono, prezes Leading Women, zauważyła w niedawnym wywiadzie, że przy ustalaniu, czy kobieta może zarządzać biznesem, „kadra zarządzająca szuka biznesowej, strategicznej i finansowej przenikliwości”. Nazwała to „brakującymi 33 proc. w przepisie na sukces zawodowy kobiety”.

Zrównoważone spojrzenie

Czy sytuacja zmienia się w kierunku równoważenia talentów w zarządach? Jak na ironię choć liczba kobiet na najwyższych stanowiskach jest w skali światowej statystycznie niska, przedsiębiorstwa zwiększające zatrudnienie kobiet często notują znaczną poprawę wyników operacyjnych i handlowych. Kobiety nie zawsze są̨ lepsze od mężczyzn w wypełnianiu ról kierowniczych, i vice versa. Jest to bardziej kwestia osiągania zrównoważonej dynamiki w zarządzaniu, umiejętności i szerszego zakresu perspektyw strategicznych, które przyczyniają się do istnienia silnej hierarchii. Ostatecznie skuteczni przywódcy są̨ oceniani na podstawie zasług i sprawności w prowadzeniu biznesu, niezależnie od tego, kto nosi spodnie.

Autor: Autor: Lizzie Cohen-Laloum, Senior Vice President EMEA Sales, F5 Networks

Źródło: www.f5.com
loading...
loading...
loading...

Debata o RODO i JPK

30 listopada w studiu TVN odbyła się debata poświęcona dwóm dużym zmianom, które czekają w...

Strefa Eksperta BPSC: Zwinna środa #6

O inspekcji i adaptacji w Scrum, w 6 już odcinku Zwinnej środy, mówi Stanisław Drosio.

Platforma Dystrybucyjna EDU-książka Sp. z...

Przykładem przedsiębiorstwa, które od lat pracuje na systemie SAP Business One jest Platforma...

SAGE rośnie w Polsce szybciej niż rynek

Sage notuje w Polsce rekordowo wysokie wyniki. Polski oddział spółki uzyskał w roku fiskalnym 2017...

Zaawansowana analityka napędza rozwój...

Firmy coraz powszechniej korzystają z analizy danych i rozwiązań klasy big data, aby prześcignąć...

20170424 ERP dla produkcji
Show Panel
ENOVA365 KWADRAT
Show Panel
  • eqsystembaner