sap logoHandel podrabianymi i kradzionymi lekami staje się coraz bardziej poważnym zagrożeniem. Według raportu OECD i EUIPO, skala tego zjawiska wzrosła o 25% w porównaniu do 2019 roku. Przestępcy wykorzystują globalną sytuację pandemiczną, co stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dlatego też SAP we współpracy z Boehringer Ingelheim pracuje nad aplikacją, która ułatwi walkę z podróbkami na rynku farmaceutycznym.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Przestępcy od lat podrabiają leki i inne produkty farmaceutyczne. W 2021 roku na rynku pojawiły się również fałszywe i nietestowane szczepionki, w tym szczepionki przeciw COVID-19. Jak ocenia OECD i EUIPO, między 2016 a 2019 zmarło od 72 000 do 169 000 dzieci chorych na zapalenie płuc, które przyjęły podrabiane leki. Fałszywe leki na malarię w analogicznym okresie mogły być natomiast przyczyną ok. 116 000 nadmiarowych zgonów.

Kiedy podrobione leki trafiają do łańcucha dostaw, najbardziej cierpią na tym pacjenci wymagający szczególnej opieki oraz osoby najuboższe, które mają ograniczony dostęp do bezpiecznych, sprawdzonych i niedrogich leków.

Do walki z tym zagrożeniem są wykorzystywane najnowsze technologie. Chmura SAP jest na przykład podstawą funkcjonowania systemu serializacji leków w firmie Novartis. Natomiast we współpracy z Boehringer Ingelheim powstaje aplikacja, która ma wspierać funkcjonariuszy oddziałów ścigania w walce z przestępcami rozpowszechniającymi podrobione i fałszywe produkty medyczne oraz leki.

Inteligentna aplikacja pozwoli funkcjonariuszom organów ścigania w USA na skanowanie kodów kreskowych 2D na wyprodukowanych przez firmę Boehringer Ingelheim lekach poprawiających jakość życia i uwierzytelnianie ich, zanim dotrą do pacjentów. Rozwiązanie to umożliwi wykrywanie kradzionych, podrobionych lub niezatwierdzonych do obortu leków Boehringer Ingelheim, które są przemycane lub sprzedawane nielegalnie.

Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem w naszej rodzinnej firmie, a niezweryfikowane farmaceutyki, zwłaszcza w obliczu globalnej pandemii, stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa i ochrony zarówno pacjentów, jak i dostawców usług medycznych. Rozwiązanie SAP oparte na blockchainie pozwala naszemu zespołowi zabezpieczyć się przed tym, by nielegalne i niesprawdzone leki trafiły w ręce tych, którzy najbardziej potrzebujących pacjentów – mówi Aaron Graham, Executive Director obszaru Brand Safety & Security w Boehringer Ingelheim.


Technologia opracowywana przez SAP we współpracy z Boehringer Ingelheim jest częścią inicjatywy SAP Information Collaboration Hub for Life Sciences. W jej ramach specjaliści SAP opracowali narzędzia wykorzystując rejestry blockchain, które umożliwiają uwierzytelnianie opakowań farmaceutycznych w trakcie ich przemieszczania się między wszystkimi ogniwami łańcucha dostaw.

W obliczu zaburzeń w łańcuchach dostaw wywołanych globalną sytuacją i w obliczu ogromnych zagrożeń dla zdrowia publicznego walka z podrabianymi lekami musi mieć najwyższy priorytet. Wykorzystanie rozwiązań blockchainowych ma szansę znacząco ograniczyć działalność przestępczą i ułatwić dostęp do sprawdzonych leków najbardziej tego potrzebującym. Technologia pomaga nam stawiać czoła różnym globalnym wyzwaniom i współpraca SAP z Boehringer Ingelheim jest tego najlepszym dowodem – mówi Dorota Zaremba, wiceprezes zarządu SAP Polska.


Boehringer Ingelheim jest jedną z największych na świecie firm farmaceutycznych, która od lat konsekwentnie realizuje program transformacji cyfrowej i wsparcia rozwoju innowacyjności w dziedzinie farmacji we współpracy z SAP. Pod koniec 2020 Boehringer Ingelheim rozpoczęła jedno z największych wdrożeń platformy SAP S/4 HANA. Do 2025 wszystkie wykorzystywane do tej pory w firmie systemy ERP zostaną zmigrowane do S/4 HANA we wszystkich 41 krajach, w których działa Boehringer Ingelheim. Celem przedsiębiorstwa jest ujednolicenie wykorzystywanych rozwiązań i zoptymalizowanie procesów biznesowych w oparciu o inteligentną automatyzację.

Źródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top