sap logoCyfrowa transformacja to nie krótkoterminowa inwestycja, lecz strategiczny proces o długofalowej perspektywie. W ten sposób do digitalizacji swoich działań podchodzi firma voestalpine Signaling Poland. Spółka została nagrodzona w konkursie SAP Quality Awards 2021 w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej za wdrożenie rozwiązań usprawniających wszystkie kluczowe procesy biznesowe.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego, po rekordowym roku 2019, w którym kolej w Polsce przewiozła 335 mln pasażerów, w 2020 r. nastąpił spadek o znaczącej skali. W minionym roku przewieziono tylko 209,2 mln pasażerów. Praca przewozowa spadła o ponad 42%.

Aby przeciwdziałać rynkowym zawirowaniom, także firmy z branży kolejowej stawiają na cyfrową transformację. Digitalizacja ma zapewnić im długoterminowe usprawnienie procesów, które przełoży się na większą odporność na ewentualne wstrząsy. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie SAP, wśród polskich firm o wysokim poziomie transformacji cyfrowej mniej niż połowa (45%) odnotowała spadek sprzedaży w 2020 roku. Natomiast wśród przedsiębiorstw o niskim poziomie cyfryzacji negatywny wpływ na sprzedaż zaraportowało aż 73% firm.

Firma inżynieryjna stawia na najnowsze technologie

Jedną z firm z branży kolejowej, która postawiła na transformację cyfrową jako strategiczny proces jest voestalpine Signaling Poland Sp. z o. o. Spółka ta zajmuje się produkcją, integracją, instalacją i serwisem urządzeń i systemów wykorzystywanych w sterowaniu ruchem kolejowym. Jest firmą inżynierską, nastawioną na stały rozwój, postęp techniczny i organizacyjny, innowacyjność, realizowaną w stałym i bliskim kontakcie z klientem i jego potrzebami. Firma współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi i instytutami badawczymi, a także bierze czynny udział w konferencjach naukowych i publikuje swoje rozwiązania problemów technicznych i naukowych. Jest obecna na rynku od 1990 roku.

Aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom biznesowym, voestalpine Signaling Poland we współpracy z SUPREMIS i SAP wdrożyła szerokie portfolio rozwiązań SAP Business One. Dzięki odpowiednim narzędziom cyfrowym, spółka zoptymalizowała kluczowe obszary biznesowe: sprzedaż, zarządzanie projektami, zarządzanie łańcuchem dostaw, produkcja, zarządzanie powierzchnią magazynową, zakupy firmowe oraz finanse i kontroling.

Stawiamy naszych klientów i ich potrzeby zawsze na pierwszym miejscu, aby stworzyć długotrwałe relacje. Dlatego też podobne podejście zastosowaliśmy do kwestii cyfryzacji. Cyfrowa transformacja biznesu nie polega na samym wdrożeniu systemów IT, ale na zmianie sposobu wykonywania pracy w celu osiągnięcia długoterminowych korzyści – mówi Tomasz Zakrzewski, managing director i CFO voestalpine Signaling Poland Sp. z o. o.


Procesy biznesowe napędzane cyfrowo

Spółka voestalpine Signaling Poland postawiła na rozwiązania SAP, które zapewniły optymalizacje w kluczowych procesach biznesowych. W zakresie sprzedaży i zarządzania projektami firma wprowadziła do swoich codziennych operacji cyfrowy konfigurator produktów oraz narzędzia do elastycznego tworzenia ofert.

Cały proces produkcji w fabryce firmy został zdigitalizowany i wyeliminowano z niego papierowy obieg dokumentów, dzięki specjalnym cyfrowym terminalom połączonym z systemem do zarządzania produkcją i pracą. Również w zakresie zarządzania stanami magazynowymi oraz pracą magazynu zrezygnowano z papieru na rzecz rozwiązań cyfrowych.

Wiele procesów związanych z magazynowaniem i dystrybucją wytworzonych produktów zostało zautomatyzowanych dzięki wdrożeniu narzędzi SAP. System zarzadzania produkcją sprawdza także zapotrzebowanie na różne komponenty i w automatyczny sposób wysyła odpowiednie zapytania do systemu magazynowego.

W zakresie finansów i kontrolingu, kluczową optymalizacją jest wprowadzenie rozwiązania OCR automatycznie zczytującego i analizującego dokumenty finansowe. To proces ważny z punktu widzenia raportowania, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas pracowników, którzy do tej pory ręcznie przyporządkowywali dokumenty do odpowiednich kategorii.

Transformacja cyfrowa voestalpine Signaling Poland pokazuje jak kluczowe jest obranie odpowiedniej strategii transformacji cyfrowej. Dzięki holistycznemu podejściu, obejmującemu wszystkie kluczowe operacje biznesowe, firma może usprawnić każdy aspekt swojej działalności. To właśnie strategiczne i długoterminowe potraktowanie cyfryzacji zostało nagrodzone przez jury SAP Quality Awards. Podejście spółki do transformacji cyfrowej jest unikalne, gdyż zarząd voestalpine Signaling Poland postawił na najwyższą możliwą jakość wdrażanego rozwiązania i jego najlepsze dopasowanie do biznesu firmy – zauważa Anna Jagodzińska, Channel Sales Manager SAP Polska.


SAP od lat promuje jakość, a najlepszym sposobem na pokazanie, że inwestycja w jakość się opłaca, jest wyróżnienie klientów, którzy wykazali się doskonałością w swoich projektach wdrożeń rozwiązań SAP. SAP Quality Awards to platforma, na której klienci SAP i ich partnerzy wdrożeniowi mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i wnioskami z udanych zrealizowanych projektów. Spółka voestalpine Signaling Poland została nagrodzona w kategorii Business Transformation, Medium & Small Enterprise.

Źródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top